Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra. | foto: Herbert Slavík

Vondra čistí obranu. Padl šéf odpovědný za sporné bytové zakázky

  • 76
Příchod Alexandra Vondry do čela ministerstva obrany vyvolal očekávání, zda zlepší reputaci úřadu. Jeden z prvních kroků nového ministra teď pocítil šéf Úřadu pro dohled nad akvizicemi Roman Hošta. Vondra ho odvolal kvůli podezřelým zakázkám Správy vojenského bytového fondu.

"Považuji za nemožné, aby tento úřad vedl člověk, který ještě nedávno vedl Správu vojenského bytového fondu a který je pod některými inkriminovanými smlouvami podepsaný," odůvodnil krok Vondra na setkání s novináři. (tiskovou zprávu ministerstva obrany čtěte zde)

Hošta totiž jako někdejší ředitel Správy vojenského bytového fondu (SVBF) podepisoval smlouvy s nastrčenými firmami, které zvítězily ve výběrových řízeních. Pak samy zadaly zakázku firmě H+V Praha, jejímž spolumajitelem je někdejší úředník SVBF Kajetán Kalivoda. Firmy ji vypracovaly levněji, protože původní cena vítězné zakázky byla uměle nadhodnocená.

ÚŘEDNÍK SI PŘIHRÁVAL ZAKÁZKY

Nadhodnocenou zakázku získal přes "bílé koně"

Z ministerstva obrany se tak ztrácely řádově jednotky milionů. To jsou sice v kontextu armádních zakázek relativně malé peníze, ale přesto je Hoštovo odvolání důležité. Vondra tím dává najevo: v bezpečí nejsou ani ti, kteří z financí jeho resortu potajmu sklízejí "drobky".

Stop akvizicím a forenzní audit

Vondra také přikázal, aby úředníci ministerstva obrany pozastavili veškeré akvizice, které se týkají výstavby. A dodal, že Inspekce ministra obrany zahájila vyšetřování ve Správě vojenského bytového fondu. Do nynějška zkoumala jen Úřad pro dohled nad akvizicemi.

V sekci správy majetku ministerstva bude podle Vondry navíc proveden forenzní audit. Na ten si ministerstvo chce najmout renomovanou zahraniční společnost.

PADAJÍCÍ HLAVY NA MINISTERSTVU

Roman Hošta je druhým, kdo doplatil na kauzu odhalenou Mladou frontou DNES. Deník zjistil, že stovky milionů z rozpočtu ministerstva obrany šly prostřednictvím podezřelých zakázek na soukromý účet.

Zlatým dolem se pro několik lidí staly veřejné zakázky Správy vojenského bytového fondu. Prostřednictvím dvou fiktivních firem získala tři tendry firma, ve které působil ministerský úředník Kajetán Kalivoda. Pod smlouvami byl podepsaný bývalý ředitel správy bytového fondu Roman Hošta. (více o celé kauze čtěte zde)

Sám Kalivoda z ministerstva odešel na začátku července, kdy bylo jasné, že se případ dostane na veřejnost.

Případ Správy vojenského bytového fondu nicméně nelze číst jako nic většího, než jeden z malých kroků - odvolání jednoho úředníka, byť vysokého, ministerstvo jako celek nezmění. Ale i tak by bylo chybou jeho význam zcela bagatelizovat.

"Schválně, jestli se stane vůbec něco. Za Bartáka (exministra obrany spjatého s některými kontroverzními akvizicemi) by se určitě nestalo vůbec nic," vylétlo potichu před příchodem ministra z hloučku čekajících novinářů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video