Volte NE Evropě, vyzvali komunisté

  • 224
Ústřední výbor KSČM definitivně doporučil svým příznivcům, aby v referendu nehlasovali pro vstup do Evropské unie. "Zvítězila varianta: nejsme proti vstupu, ale nikoli za těchto podmínek," sdělila iDNES mluvčí strany Věra Žežulková.

Ve straně jsou podle místopředsedy Jiřího Dolejše na vstup země do EU různé názory. Odhladl, že asi čtvrtina členů a příznivců KSČM je připravena říci v referendu ano. Ústřední výbor nebude doporučení nikomu vnucovat, řekl ČTK.

Už začátkem března se postavil proti vstupu do unie výkonný výbor strany. Komunistům vadí podmínky, které s Bruselem dohodli čeští vyjednávači.

"Ano, rozhodli jsme doporučit ústřednímu výboru strany, aby lidem vstup země do Evropské unie neradilo," řekl tehdy iDNES člen výkonného výboru Václav Exner.

"Nechci vám říkat, jak kdo hlasoval. Ale nedá se říct, že by někdo konkrétní prosadil odmítavé stanovisko k EU. O těch bodech se hlasovalo postupně a hodně lidí zvedlo ruku pro i proti několika návrhům," dodala Žežulková.

Výkonný výbor předložil ústřednímu celkem tři možné varianty: podmínečné ano, podmínečné ne a kategorické ne.

"Nejvíc hlasů získalo podmínečné ne. To znamená, že nesouhlasíme se vstupem už v roce 2004 a za těchto podmínek. Později to nevylučujeme," vysvětlila Žežulková. Stejný výsledek mělo hlasování i v ústředním výboru.

Rozhodnutí Ústředního výboru KSČM může mít na výsledek referenda v červnu 2003 významný vliv. Voliči komunistické strany jsou velmi disciplinovaní. Při menší volební účasti by tak mohli přechýlit misky vah na svou stranu.

Podpora vstupu přitom není nijak jednoznačná.

Z lidí, kteří by šli volit, je pro vstup plných 79 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM zveřejněného 6. března. - více najdete ZDE

Třetina voličů se ale ještě nerozhodla, a další k refendu vůbec nepůjdou. V takovém případě by podpora pro vstup mohla klesnout na hodnotu kolem šedesáti procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video