Úřadující předseda zelených Ondřej Liška se vrátil k původnímu návrhu zelených z května.

Úřadující předseda zelených Ondřej Liška se vrátil k původnímu návrhu zelených z května. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Volme koncem listopadu a jen 199 poslanců, vyzvali zelení

  • 77
Strana zelených nepodpoří včerejší dohodu o změnách ústavy dříve, než Ústavní soud rozhodne o stížnosti poslance Miloše Melčáka. Řekl to úřadující předseda strany Ondřej Liška. Zelení opět navrhli prosazení vlastních změn, které zahrnují též snížení počtu poslanců z 200 na 199.

"Zelení nepodpoří zařazení tisku 16 před rozhodnutím Ústavního soudu", prohlásil Liška. Zmíněným tiskem myslel senátní novelu, na níž se včera shodla většina parlamentních politických stran. Zelení ale už včera večer dávali najevo, že o zvažované variantě nejprve musí jednat jejich poslanci.

Ti jsou nyní ve Sněmovně pouze čtyři - Ondřej Liška, Kateřina Jacques, Martin Bursík a Přemysl Rabas. Na rozhodnutí dvousetčlenné Sněmovny tak případný nesouhlas zelených - pokud se k nim nepřidají další strany - nic nezmění.

PAROUBEK: VOLBY VYHRAJEME KDYKOLIV

Někteří poslanci ČSSD by ale (jako komunisté) chtěli místo rozpuštění Sněmovny jen zkrátit její volební období, což by volby zřejmě umožnilo dříve.

Liška zároveň nepřímo označil rodící se dohodu ostatních stran za účelovou. "Tyto (naše) návrhy nejsou ovlivněny účelovými úmysly politických stran, například neochotou jednat před volbami o rozpočtu. Preferujeme vlastní, už v květnu načtený poslanecký návrh. Uberme jednoho poslance na 199 a dejme prezidentovi možnost, nikoliv povinnost, aby Sněmovnu rozpustil," vyzval Liška.

Snížením počtu poslanců na liché číslo Liška sleduje zamezení opakování volebního patu z roku 2006, kdy ČSSD a KSČM měly sto poslanců, stejně jako trojlístek ODS, SZ a KDU-ČSL.

Třetí čtení tisku 16 chtějí zelení zahájit až po vyhlášení nálezu Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka. Ten se domáhá toho, aby soud řekl, že jeho čtyřletý mandát byl vyhlášením předčasných voleb neústavně zkrácen. Soud o Melčákově stížnosti jedná dnes a sejde se i zítra, hlavní jednání přitom bude veřejné a koná se ve čtvrtek.

Pokud by návrh zelených přece jen uspěl, znamenalo by to odklad předčasných voleb patrně na 27. a 28. listopadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video