Václav Klaus nemá znovuzvolení prezidentem jisté.

Václav Klaus nemá znovuzvolení prezidentem jisté. | foto: David Port, MF DNES

Volit Klause? Část poslanců ODS váhá

  • 266
Nemáte to vůbec jisté, jako by nyní vzkazovali někteří politici z ODS Václavu Klausovi. Jeho oponenti vůbec poprvé otevřeně připouštějí, že dosud nedotknutelný otec zakladatel by nemusel být příště znovu zvolen prezidentem.
Kritikům prezidenta v řadách strany, kterou zakládal, se nelíbí, jak Václav Klaus kritizuje Topolánkovu vládu a nevěří jí, že něco dokáže prosadit.

Ukázala to velká anketa MF DNES mezi všemi zákonodárci ODS: 81 poslanci a 41 senátory. Jejich hlasy bude Klaus potřebovat.

Výsledek? Deset poslanců má pochybnosti, zda Klaus bude znovu zvolen. Šest z nich mluví o tom, že jeho další působení na Hradě je ohroženo.

Čtyři dokonce nejsou rozhodnuti, jestli Klausovi za rok svůj hlas dají - počítáme-li k nim i Pavla Hrnčíře, který o ztížené volbě mluví obecně.

"Zcela otevřené vyjádření o předpokladu krátkého fungování vlády z úst prezidenta je zcela nový prvek, který ve mně vzbuzuje nepříjemný údiv," říká poslanec ODS Hrnčíř. "Za určitých okolností mohou Klausovy skeptické a kritické postoje k vládě jeho volbu ztěžovat."

Důvěra zvláštního typu
Část lidí v ODS nadzvedla poslední Klausova ostrá kritika Topolánkovy vlády. Prezident prohlásil, že díky přeběhlíkům získala důvěru "zvláštního typu". Pak předpověděl, že nevěří v její dlouhé trvání ani úspěch. Třeba slibované reformy zesměšnil tím, že "v komunistické éře se vyhlašovaly každý rok".

"Mám značné výhrady k jednání pana prezidenta směrem k předsedovi ODS. Nicméně dnes můj hlas má. Musel by velmi ublížit ODS a nové vládě Mirka Topolánka, abych uvažoval o opaku," říká poslanec Jan Morava.

Klaus bude příští rok, kdy mu vyprší první funkční období, potřebovat každý hlas z ODS. Ta v parlamentu disponuje 122 hlasy, ke zvolení prezident potřebuje 141 poslanců a senátorů. Občanští demokraté společně s lidovci, pro něž je Klaus přijatelný, mají dohromady 148 hlasů.

Sobotka na Hrad? Přemysl Sobotka
Topolánek navzdory Klausově představě nesestavil vládu s Paroubkovou ČSSD, ale sehnal si dva "přeběhlíky". Navíc si do kabinetu přizval zelené, kteří jsou pro prezidenta většími ideovými soupeři než sociální demokraté.

Zásadní rozpory již nešlo skrývat. Nejprve Klaus kritizoval směřování ODS. Prezident v rozhovoru pro časopis Týden prohlásil, že to už není ta strana, kterou on zakládal.

Následovníkům vyčítá, že neřídí ideově čistou pravicovou stranu. A že se začínají sbližovat s lidmi pravdy a lásky, tedy politiky blízkými Klausovu hlavnímu polistopadovému rivalovi - Václavu Havlovi.

"ODS přijala tuto vládu za jakoukoli cenu, za cenu přeběhlíků, za cenu kývání na zelenou ideologii, za cenu pana Schwarzenberga, za cenu v podstatě i rozkolu v ODS. Ta cena je neúměrně vysoká," řekl Klaus.

"Ano, prezident mohl vládu kritizovat diplomatičtěji," uvažuje senátor Karel Tejnora. "Někteří naši zákonodárci ho teď mohou oplátkou strašit nezvolením. Ale nakonec zjistíme, že Klause znají i děti ve školce, že nikoho lepšího nemáme, a za rok ho zvolíme znovu," odhaduje výsledek.

"Jeho znovuzvolení je skutečně ohroženo. Přispěl k tomu výsledek voleb i podivné hry v zákulisí," míní poslanec František Laudát.

A kdo by mohl Klause nahradit? Občas se mluví o šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. Ten to zatím odmítá: "Já si mohu ještě šest let počkat, ne? Prezidentem může být člověk i v sedmdesáti."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video