Letos mohli voliči kroužkovat až čtyři kandidáty. Ilustrační foto

Letos mohli voliči kroužkovat až čtyři kandidáty. Ilustrační foto | foto: David Port, MAFRA

Voliči využili moci kroužků, poslali do Sněmovny kandidáta až z 36. místa

  • 155
Voliči letos nešetřili preferenčními hlasy a na volebních lístcích udělali skoro čtyři miliony kroužků. Do Sněmovny tak pomohli lidem z obvykle nevolitelných míst na chvostu kandidátky. Uspěl starosta Poličky z předposledního místa, krajskou jedničku Vlastu Parkanovou přeskočil dětský lékař z 20. místa.

Celkem letos lidé kroužkováním pořadových čísel kandidátů udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů, před čtyřmi lety to bylo 1,9 milionu. Letos šlo ale udělit preferenční hlas až čtyřem kandidátům, dřív jen dvěma.

Vykroužkovaný Langer

Volby razantně zahýbaly poslaneckými křesly

Vliv na počet a hlavně strategii, jakou voliči preferenční hlasy udíleli, mohly mít i různé předvolební iniciativy. Vyzývaly, aby lidé kroužkovali jména na konci kandidátek, a vyměnili tak "politické dinosaury" za nové tváře. Iniciátorem jedné z nich byl bývalý disident František Janouch.

"U kandidátů na samém konci kandidátky je nejnižší pravděpodobnost, že už jsou zapojeni do korupční mašinerie. Jsou to obyčejní lidé jako my, a tedy naši nejpovolanější zástupci," vysvětloval. (o iniciativě čtěte zde)

skokani

První číslo znamená pozici na kandidátce, číslo za pomlčkou reálný výsledek:

ČSSD
Stanislav Křeček: 18 - 1
(Praha)

Josef Novotný: 13 - 1
(Karlovarský kraj)

Jan Chvojka: 19 - 2 (Pardubický kraj)

Pavel Antonín: 19 - 2 (Vysočina)

Michal Hašek: 11 - 1
(Jižní Morava)

ODS

Lenka Kohoutová: 29 - 5 (Praha)

Marek Benda: 17 - 6
(Praha)

Jan Florián: 36 - 8
(Praha)

Jan Pajer: 20 - 3 (Královehradecký kraj)

Jaroslav Martinů: 18 - 1 (Pardubický kraj)

Radim Jirout: 16 - 3 (Pardubický kraj)

TOP 09

Martin Gregora: 20 - 2
(Jižní Čechy)

Patricie Kotalíková: 11 - 2 (Ústecký kraj)

Jan Farský: 17 - 1 (Liberecký kraj)

Aleš Roztočil: 19 - 1 (Vysočina)

Věci veřejné

Stanislav Huml: 7 - 1 (Střední Čechy)

Kroužkování využívali častěji Češi než Moravané. Například v Praze se za ODS dostal do Sněmovny i pětatřicetiletý živnostník Jan Florián, který byl na posledním, 36. místě kandidátky. V Pardubickém kraji poslali voliči do dolní komory parlamentu místo lídrů ODS kandidáty s čísly 9, 16 a 18.

Za ČSSD se mezi poslance dostali kandidáti s pořadovými čísly 18 či 19, za TOP 09 pak i kandidáti z 20. místa. Voliči KSČM a Věcí veřejných pořadí poslanců oproti kandidátkám moc nezměnili.

Kroužky poslaly do Sněmovny starostu či lékaře

Z předpředposlední, dvacáté pozice jihočeské kandidátky TOP 09 si druhé místo "vybojoval" dětský lékař ze Strakonic Martin Gregora. Rozporuplné pocity zřejmě včera prožívala jeho stranická kolegyně a jednička na jihu Čech Vlasta Parkanová. Do Sněmovny se sice nakonec probojovala, skončila třetí, ale až do poslední chvíle to neměla jisté.

Na jihu s kartami zamíchaly nejen preference, ale také hlasy voličů ze zahraničí. Těm, kteří se k urnám vydali v cizině, totiž los určil jihočeské kandidátní listiny.

Zaskočen byl v sobotu i starosta Poličky na Svitavsku Jaroslav Martinů. Na pardubické kandidátce ODS se z předposledního místa dostal na první.

"Naprosto jsem s tím nepočítal, ani jsem téměř nebyl na mítincích. Jako starosta Poličky mám dost své práce," řekl ČTK Martinů. Zda přijme poslanecký mandát, si musí ještě "nechat projít hlavou". "Uvědomuji si ale, že by bylo nefér, kdybych to nevzal," uvedl starosta Poličky.

O síle preferenčních hlasů se přesvědčila i absolutní rekordmanka Lenka Kohoutová, která se věnuje problematice tělesně postižených a v Praze kandidovala za ODS. Ačkoli byla na nezvolitelném 29. místě, skončila nakonec na páté pozici, před dlouholetými poslanci Markem Bendou a Borisem Šťastným.

Ze sedmého na první místo se dostal díky kroužkování i dopravní expert Stanislav Huml. Ve středních Čechách přeskočil jedničku na kandidátce Věcí veřejných Kateřinu Klasnovou.

Z třináctého na první místo posunuli voliči hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného, který kandidoval za ČSSD a jako jediný z karlovarské kandidátky se dostal do Sněmovny. Na jižní Moravě se z jedenácté na první pozici dostal díky kroužkům hejtman Michal Hašek.

Čtěte v pondělní MF DNES

Nejrozsáhlejší volební zpravodajství v českých novinách – velký volební speciál. Detailní rozbor výsledků. Analýzy a komentáře. Kdo může s kým utvořit vládu. Co se děje v zákulisí politických stran.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue