Vladimír Špidla k volbám

Vladimír Špidla k volbám - Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla se vyjadřuje k výsledkům voleb po skončení diskusního pořadu Sedmička na Nově. (14. června 2004) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Voliči nehlasovali o mé vládě, věří Špidla

  • 168
Na domácí politické scéně se ještě před zveřejněním výsledků eurovoleb míchá kartami. V televizních debatách proti sobě zasedli lídři nepříliš úspěšné vládní ČSSD i pravděpodobně vítězné opoziční ODS. Premiér Vladimír Špidla odmítl, že by eurovolby byly referendem o jeho kabinetu.

Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v pořadu Sedmička na TV Nova označil porážku koaličních stran vyplývající z prvních povolebních odhadů za dramatickou. - více o výsledcích zde

Neočekává nicméně, že by výsledek eurovoleb mohl vyvolat předčasné volby parlamentní, protože jejich vyhlášení vyžaduje širokou politickou dohodu.

Naznačil, že po nedůvěře vyjádřené kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU by se měly tyto koaliční strany s ODS domluvit na jiném mocenském uspořádání.

Špidla také později uvedl, že neuvažuje o tom, že by se vzdal své stranické funkce.
Na dotaz ČTK ale připustil, že se může situace vyvinout jinak. O Špidlově rezignaci na funkci předsedy ČSSD i celého stranického vedení hovořili šéf ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna a vlivný předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka.

Sociální demokracie by podle něj měla po prohraných volbách přinejmenším svolat mimořádné zasedání ústředního výkonného výboru. Foldyna nevyloučil ani mimořádný sjezd. O něm už otevřeně delší dobu hovoří bývalý šéf sociálních Demokratů Miloš Zeman.

Špidla: To nebylo referendum
Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla v Sedmičce uznal, že sociální demokraté volby prohráli. Odmítl ale názor, že rozhodování o evropských poslancích bylo referendem o politice jeho kabinetu - voliči podle něj nejsou naivní a rozlišují, kdy jde o domácí a kdy o evropské volby.

Bez podrobností pak prohlásil, že má promyšlenou strategii pro různé situace, které mohou po volbách v koalici nastat, a hodlá udržet vládu u moci až do konce jejího mandátu v roce 2006.

První možné problémy s udržení koalice se objevily už v sobotu, kdy šéf US-DEU Petr Mareš oznámil, je ochoten opustit svůj post. Učiní tak v případě, že se potvrdí zisk nula křesel v europarlamentu. Ve vládě chce ale zůstat. - více zde

Gross je pro širší obměnu vlády
Možnost širší obměny vlády nevyloučil v debatě na televizi Prima místopředseda kabinetu Stanislav Gross. Změny by podle něj měly být reakcí na výsledky evropských voleb, ve kterých vládní koalice neuspěla.

Konkrétní podrobnosti ale Gross nenaznačil. Uvedl jen, že podobu změn zřejmě značně ovlivní další vývoj v US-DEU.

První personální změnou po volbách, která ale s volbami přímo nesouvisí, bude odchod ministra spravedlnosti Karla Čermáka. Ten se rozhodl se rezignovat kvůli tomu, že kabinet chce vzít soudcům od příštího roku 13. a 14. platy. - více zde

"Já v tuto chvíli nemohu říci, zda zůstane jenom u této personální změny, protože je tady mnoho neznámých," řekl Gross.

"Já osobně se spíše kloním k variantě, že bychom se měli bavit o tom, že ta obměna ve vládě by mohla být širší," řekl.

Na přímou otázku redaktorky televizního pořadu Partie, zda bude Gross podporovat premiéra Vladimíra Špidlu, místopředseda vlády odpověděl: "Já podporuji ČSSD v tom, aby unesla svoji zodpovědnost, kterou má před touto zemí. Já nikdy
nikoho slepě nepodporuji, já se snažím akorát nedělat fauly zezadu."

Vládu v Partii tvrdě zkritizoval druhý z diskutujících, místopředseda ODS Petr Nečas. Naznačil, že vláda by po volebním debaklu v evropských volbách měla požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. ODS jako celek ale o této výzvě ještě nejednala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video