I komunální volby ovlivní podobu budoucí vlády.

I komunální volby ovlivní podobu budoucí vlády. | foto: Radek Miča, MF DNES

Voliči napovědí, jak dopadne Klaus

  • 92
Začínají volby. I v té nejmenší obci tak vypukne bitva o Strakovu akademii a Pražský hrad. V komunálních a senátních volbách totiž víc než dřív změří své síly i šéfové parlamentních stran. A výsledek naznačí, kdo sestaví vládu a kdo bude mít šanci být zvolen příštím prezidentem.

Volební speciál

Ještě nikdy neměl výsledek voleb do Senátu takový význam pro politickou situaci v Česku, jako je tomu letos. Hlasování určí nejen nové poměry sil v horní komoře parlamentu, ale poodhalí také vyhlídky prezidenta Václava Klause na znovuzvolení v roce 2008 a v příštích týdnech bude mít vliv na další vyjednávání politických stran o nové vládě.

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek potřebuje po neúspěchu svého kabinetu ve Sněmovně upevnit postavení v čele strany. V polovině listopadu ho čeká kongres, kde bude obhajovat stranickou funkci. Připravit by jej o ni mohl jen výrazný neúspěch ve volbách, v tom se shodují i Topolánkovi nejbližší straničtí kolegové.

Propadnutí ODS v senátních volbách se však neočekává. Strana má tvrdé voličské jádro, které jí při tradičně slabé volební účasti přináší hodně křesel. Před dvěma lety získala osmnáct ze sedmadvaceti mandátů (volí se vždy třetina z 81 senátorů).

Kdyby jich letos dostala čtrnáct, měla by v Senátu většinu 41 křesel. To se ještě nikdy žádné straně nepodařilo. Mimo jiné by to znamenalo, že bez souhlasu ODS by Senátem neprošel žádný zákon. A naopak, strana by mohla protlačit všechny předlohy, na kterých by měla zájem, s výjimkou ústavních zákonů.

"Je reálné, že ODS těch čtrnáct mandátů získá. Letos má výhodnější pozici, malé strany, které by ji jindy ohrožovaly, jsou v určité krizi. Křesťanská demokracie je na sestupu a sociální demokracie bývá tradičně v těchto volbách slabá," odhaduje síly hlavních hráčů politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd.

ČSSD může jen překvapit
Minulé volby byly pro sociální demokraty fiaskem, nepřinesly jí ani jednoho nového senátora. Tehdejší předseda strany Stanislav Gross místo uznání porážky vyzval ke zrušení Senátu. Podobně reagoval i jeho předchůdce Miloš Zeman.

Nynější šéf socialistů Jiří Paroubek původně říkal, že za úspěch by považoval zisk devíti křesel. "Nechci, aby to dopadlo jako minule. Kdybychom zase nezískali ani jediný mandát, byla by to ohromná prohra," hřímal letos po volbách do Sněmovny na ústředním výboru. Později snížil laťku na pět a nakonec na pouhá dvě křesla.

Lidovcům, zeleným a ostatním malým stranám jde hlavně o to, aby ODS a ČSSD nezískaly v druhé komoře společně ústavní většinu 49 křesel. Pak by totiž mohly změnit systém voleb do Sněmovny tak, že by malé strany vymazaly, nebo jim přinejmenším značně zkomplikovaly možnost dostat se do parlamentu. "Trpaslíci" to nebudou mít jednoduché, ODS a ČSSD stačí totiž dohromady šestnáct mandátů. Zbylé strany by jich musely získat dvanáct, aby jim ústavní hegemonii překazily.

S napětím bude jistě sledovat výsledky boje o křesla v Senátu i prezident Václav Klaus. Senát v novém složení totiž bude na začátku roku 2008 spolurozhodovat o tom, zda se udrží na Pražském hradě dalších pět let. Čím víc senátorů získá jeho mateřská ODS, tím vyšší bude mít šanci.

Sázkaři věří Töpferovi
Na úspěch některých známých kandidátů do Senátu si lze ještě dnes vsadit u Sazky. Dosud se sázelo také u Tipsportu. "Největší sázku jsme přijali na Tomáše Töpfera. Šlo o 25 tisíc korun v kurzu 1,5 ku jedné," řekl mluvčí kanceláře Luboš Ježek. Když se sázející strefí, vyhraje 37 500 korun. Tipsport přijímal sázky také na další celebrity (Pavlu Topolánkovou, Věru Chytilovou, Imricha Bugára či Martina Maxu), ale bookmakeři jim moc nevěřili.

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund uvedl, že nejvyšší částky na první kolo senátních voleb byly mezi pěti a deseti tisíci korunami, ale nejčastěji byli lidé ochotni vsadit na svého favorita do sta korun. "Jednoznačně největší zájem byl o sázku na úspěch herce Töpfera, zájem měli lidé také o souboje mezi Jiřím Dědečkem a Libuší Barkovou v Praze 8 a mezi Alexandrem Vondrou a Květou Peckovou-Jeriovou na Litoměřicku," řekl Zikmund.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video