Občanské sdružení je přesvědčeno, že byl porušen zákon. (ilustrační snímek)

Občanské sdružení je přesvědčeno, že byl porušen zákon. (ilustrační snímek) | foto: David Port, MAFRA

Nespokojení lidé chtějí napadnout volby, kampaň prý byla lživá

  • 1329
Nevládní protikorupční organizace Růžový panter shromažďuje nespokojené voliče, aby podali k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na neplatnost voleb. Podle nich volby mohly být zmanipulované lživou a zavádějící kampaní.

"Návrh podán bude. Nyní jej formulujeme společně s voliči, kteří budou podnět podávat, protože my to jako právnická osoba nemůžeme udělat. Otázkou je zatím forma, tedy zda učiníme hromadný podnět, nebo jej podáme každý zvlášť," řekla iDNES.cz Iveta Jordanová, předsedkyně správní rady nevládní organizace Růžový panter.

Výsledky voleb získají oficiální podobu v úterý, kdy vyjdou ve sbírce zákonů. Od středy pak poběží sedmidenní lhůta, v níž se kdokoliv z voličů, ale i navrhovatelů prezidentských kandidátů může obrátit na Nejvyšší správní soud se stížností na regulérnost voleb. Soud o stížnosti musí rozhodnout do 15 dnů.

Občanské sdružení je přesvědčeno, že byl porušen zákon, který říká, že "volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech zveřejňovány nepravdivé údaje". Lživé výpady podle Jordanové mohly mít vliv na volební výsledek.

"Došlo k hrubému porušení zákona o volbě prezidenta České republiky s tím, že takový velký zásah do volební kampaně mohl způsobit ovlivnění volebního výsledku. Domníváme se, že soud by se měl zabývat přezkumem tvrzení, která byla označena za lživá," tvrdí Jordanová.

Lež a špína v kampani

Za lži a svinstvo označil Karel Schwarzenberg například páteční inzerci v deníku Blesk, kde se hovořilo o podpoře Bernda Posselta či Schwarzenbergově přípravě "půdy pro vracení majetku válčeným zločincům" (více o inzerátu čtěte zde).

Schwarzenberg ostatně čelil také zavádějícím informacím o jeho rodině. Například když  tým Miloše Zemana uvedl, že Schwarzenberg zamlčel, že v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi. Pravdou je, že hrad Hardegg už rodině Schwarzenbergovy manželky téměř 300 let nepatří.

Zeman také rivalovi například vyčetl, že po restituci vyhnal ze zámku Čimelice z učitelského bytu Táňu Bílou. Sama Bílá to označila za lež s tím, že z bytu ji vystěhovali už komunisté v roce 1982.

Zavádějící a lživé výroky zazněly podle serveru Demagog.cz také v debatách (více o nich zde). Karel Schwarzenberg si příliš nepomohl, když prohlásil, že Benešovy dekrety jsou neplatné a Miloš Zeman se zase pohyboval na tenkém ledě například s vyčíslením průměrného řeckého důchodu (rozbor obou tvrzení čtěte zde).

Růžový panter začal mobilizovat nespokojené voliče na Facebooku. Skupina "Podporujeme soudní přezkum prezidentské volby" však nemá zatím příliš moc členů. Podporu jí vyjádřilo v pondělí v pět odpoledne 121 lidí.

Schwarzenberg stížnost podávat nebude

Občanské sdružení také vyzvalo politiky z TOP 09 a hnutí Starostové, aby rovněž iniciovali podnět a obrátili se na Nejvyšší správní soud. "Iniciativu nehodlám podporovat. Součástí demokratické společnosti je utkat se ve svobodných volbách, ale součástí demokracie je i umět prohrát ve svobodných volbách," reagoval na iniciativu předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

"Nevidím důvod, proč jakoukoliv stížnost podávat, byť uznávám, že kampaň byla vedena mnohdy lživě a neférově. Ale to spíš svědčí o stavu naší společnosti. A pokud to většině národa nevadí, respektuji to," doplnil Gazdík.

Karel Schwarzenberg, který se proti výrokům svého soupeře Miloše Zemana několikrát ohradil, stížnost rovněž nijak aktivně nepodpoří. "On sám žádný podnět podávat nebude," řekl mluvčí jeho kampaně Marek Pražák.

Proti stylu kampaně se ohradila i Schwarzenbergova podporovatelka, senátorka a bývalá soudkyně Eliška Wagnerová. Ta nyní váhá, zda lhůty pro napadení voleb využije. "Zatím jsem neměla čas se tím zabývat, ale uvidíme. Ještě si musím rozmyslet, zda v tomto směru budu něco dělat. Také uvidíme, zda podnět podá někdo jiný," řekla iDNES.cz Wagnerová.

Naopak jasné je, že podání stížnosti nevyužije například předseda Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář. V pátek na webu strany naznačoval, že mohlo být manipulováno voličskými průkazy (Mynářovo prohlášení čtěte zde). "Nyní už je to zbytečná otázka, protože voličských průkazů bylo, tuším, vydáno 25 tisíc, a jakákoliv manipulace s tímto počtem nemůže ovlivnit desetiprocentní výsledek. Tedy hlasy více než půl milionu lidí," řekl iDNES.cz Mynář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video