Voliče chtějí lovit i na internetu

Předvolební vlak, mítinky na náměstích i velkoplošné billboardy. Na to všechno se mohou voliči určitě "těšit" v rámci volebních kampaní do Poslanecké sněmovny příští rok. Strany v prvních volbách 21. století chystají i novinku. Do "lovu" voličů totiž zapojí také moderní informační technologie. Například lidovci počítají s tím, že znásobí počet známých politiků na mítincích pomocí techniky, počítačů či mobilních telefonních linek. "Uvažujeme o tom, že využijeme určité telemosty," říká mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob.

"K lidem na náměstí by třeba mohl promlouvat náš předseda, lidé by mu mohli pokládat otázky a on by mohl být někde jinde, třeba na jiném mítinku," vysvětluje.
Unie svobody zas chce do kampaně zapojit internet. "Využijeme všechny aktivní formy, které internet nabízí," říká její mluvčí Patrik Nacher.

Kromě toho, že na svých webových stránkách bude unie pravidelně zveřejňovat veškeré informace o straně, počítá také s tím, že voliče, kteří o to budou mít zájem, osloví přímo. Tedy e-mailem nebo i zprávou na mobilní telefon - SMS.

S větším využitím internetu počítá podle předsedy volebního štábu ODS Miroslava Beneše i tato strana. "Už z ostravského kongresu ODS byla poprvé živá internetová stránka," dodává. Volební štáb připravil pro nedávný kongres také jeho hlavní heslo www.odhodlane-dusledne-spolu.cz.

Internet již dnes využívají i ostatní politické strany. Některé dokonce zatím existují "pouze" na internetu, jako například nedávno vzniklá strana bývalé studentské aktivistky Moniky Pajerové "Děkujeme, přicházíme". Sázet pouze na moderní technologie se však podle stran nedá.

Počítají proto i se "starými dobrými" prostředky, jako jsou billboardy, propagační vozidla ve stranických barvách či volební noviny. Většina agentur, které zajišťují velkoplošné plakáty, zaznamenala již první objednávky stran na květen a červen.
"Kampaň bez billboardů by nebyla to pravé ořechové," říká Miroslav Beneš.

Kdo však na billboardech bude, většina ze stran tají, zřejmě na nich kromě stranických lídrů budou i krajští politici. Sociálním demokratům se při posledních volbách kromě billboardů s fotografií "svaté trojice" Buzkové, Grosse a Zemana osvědčil i autobus Zemák.

Podle volebního manažera Karla Kobese letos karosa ve stranických barvách po republice jezdit nebude. Původně uvažovali sociální demokraté o vlaku. S tím, jak se volby blíží, je však Kobes čím dál tajemnější. "Konkrétního vám neřekne nikdo nic, nechceme, aby se cokoli dostalo do médií," říká.

Ondřej Jakob z KDU-ČSL nevylučuje, že i Čtyřkoalice bude po republice cestovat ve stranických vozech. "Při krajských volbách jsme jezdili po republice se sanitkami, kde jsme lidem umožnili, aby si například změřili tlak," říká. Pro parlamentní volby v příštím roce zatím uvažují o osobních vozidlech.

Přes dvě stě milionů. Tolik chtějí strany utratit dohromady na volební kampaň. S největší částkou, až osmdesáti miliony, zatím na kampaň počítá "čtyřka". Na tuto částku si každá ze čtyř stran bude muset půjčit u banky. Unie svobody a lidovci dohromady přibližně sedmdesát milionů, menší strany po pěti.

S půjčkou u banky počítají i sociální demokraté. Ale kde si pětasedmdesát milionů strana půjčí, Kobes opět tají. Naproti tomu ODS a KSČM s kampaní "na dluh" nepočítají. ODS plánuje utratit mezi třiceti a padesáti a KSČM kolem šestnácti milionů.

"Na konci letošního roku budeme mít dostatečnou finanční rezervu, abychom mohli zaplatit zálohy na volební kampaň," říká za ODS Mencl i přesto, že ještě před dvěma měsíci tvrdil, že straně nic jiného než půjčit si nezbude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video