Volič chce senátora hájícího silný stát

- Pokud by chtěl kandidát na senátorské křeslo vycházet co nejvíce vstříc obecnému vkusu veřejnosti, měl by v předvolební kampani slibovat takový stát, který bude bohatým brát a chudým dávat, zpomalí tempo deregulací a tvrdě zakročí proti Romum ci uživatelům drog. Pokud ještě k tomu přidá sliby o pomoci svému volebnímu obvodu, má šanci na slušný volební úspěch. Ukázal to rozsáhlý průzkum Střediska empirických výzkumu pro MF DNES, které v říjnu oslovilo 1787 občanů.

"Kdybychom odpovědi brali jako skutečně závazné vyjádření vlastních názoru respondentu, dostali bychom pro společnost velmi špatné vysvědčení," soudí STEM. "V ekonomické oblasti dominuje ochranářství, populismus, ba az rovnostárství. V morální rovine tvrdost hraničící až s rasismem." Jaké jsou tedy výsledky pruzkumu?

Hlasovali byste v senátních volbách pro kandidáta, který říká, že je třeba:
Téma určitě ano spíše ano spíše ne určitě ne
Oslabit roli prezidenta v republice 8 20 43 29
Zavést přísnější zákony proti Romům 26 36 26 12
Plošně vyplácet dětské přídavky všem rodinám 23 34 26 17
Zpomalit tempo deregulací nájemného a energií 37 43 15 5
Uzákont povinnost předkládat přiznání u lidí s majetkem nad deset milionů 56 28 10 6
Více chránit naše zemědělce před dovozem s ciziny 52 38 8 2
Zpřísnit postih distributorů i uživatelů drog 67 22 8 3
Bohatým lidem zvýšit daně 42 35 18 5

Poznámka: Údaje jsou v procentech

Místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS), který opět kandiduje na Liberecku, výsledky průzkumu nepřekvapují. "Volič je ovlivněn čtyřicetiletou výchovou, kdy jsme všichni měli stejně málo. Viditelným rysem dnešní doby je tak lidská závist," říká. Kandidát ODS do Senátu Milan Knížák však soudí, že lidé si dosah svých slov přesně neuvědomují. "Jejich názory nejsou příliš pevné. Když se většině z nich vysvětlí, co jejich názory v důsledku znamenají, tak jsou ochotni od nich odstoupit." STEM upozorňuje na jednu zásadní věc - konkrétní témata typu "majetková přiznání" se v předvolební kampani dostanou ke slovu jen ve skromné míře. A pokud na ně dojde, voliči je budou posuzovat ve vazbě na místní či regionální podmínky - Pražany nebude tolik zajímat ochrana zemědělců, venkovany zase kriminalita Romů. Na to, co budou kandidáti slibovat, asi voliči příliš nedají. "Devadesát procent si myslí, že kandidáti jsou ochotni slíbit cokoliv, jen aby uspěli. Naopak tři čtvrtiny z nich však věří, že si z nich vyberou takového kandidáta, který se bude maximálně snažit splnit to, co sliboval," zjistil výzkum STEM.

Podíl voličů hlavních stran, kteří byli určitě nebo spíše spokojeni s politickou situací
období ODS ODA/US KDU-ČSL ČSSD KSČM celkem
7/1997 54 37 21 8 1 21
10/1998 20 10 22 38 10 21

Poznámka: Pětina lidí byla spokojena v červenci právě tak jako nyní, ale jen zdánlivě se nic nestalo. Volby a výsledky povolebních jednání povzbudily levici a výrazně rozladily pravic, především voliče Unie svobody, jejichž strana se dostala na vedlejší kolej.
Pramen: STEM, údaje jsou v procentech


Průzkum prokázal, že voliči budou mnohem více volit toho kandidáta, který jim bude slibovat pomoc pro jejich obvod, než toho, který bude pracovat na zákonech a celostátních problémech. "Tři čtvrtiny voličů od senátora očekávají, že bude lobbovat za kraj či okres, z něhož vyšel. Voliči delegují kandidáty především proto, aby přinesli prospěch jim, nikoli voličům z celé republiky," uvádí komentář STEM. Takto uvažujících voličů přibývá, před dvěma lety jich bylo o deset procent méně než letos. Několik ze senátorů, kteří mají z parlamentu dvouleté zkušenosti a opět kandidují, to vidí jinak: "V okrese žije přes sto tisíc lidí, kdybych se měl především zabývat jejich stížnostmi, nebylo by to v mých silách. Zkušenosti senát ora mi navíc potvrdily, že osmdesát pět procent stížností bylo neoprávněných," upozorňuje Zdeněk Babka (ČSSD). "Hlavní váha činnosti senátora musí spočívat v tom, aby v parlamentu prosazoval dobré zákony, které pomohou všem," tvrdí. Místopředsedkyně Senátu Jaroslava Moserová, která kandiduje za čtyřkoalici na Pardubicku, potvrzuje, že lidé skutečně očekávají především pomoc pro jejich volební obvod. "Vím to, jenže já nemůžu slibovat konkrétní pomoc, protože to není v mé moci. V některých věcech se snažím pomoci, ale nemohu to slibovat, není to úkol senátora," říká. Trochu jiný názor má další senátor ODA, Jiří Rückl, který ve svém volebním obvodu bydlí a je majitelem sklárny v Nižboru u Berouna. "Stavím kampaň na patriotismu a sounáležitosti k regionu. Senátor by se měl podílet na řešení regionálních problémů, měl by umět přenést regionální život do zákonodárné polohy," míní Rückl.

Názory na tempo ekonomických změn
období příliš rychlé příliš pomalé správné
10/1996 48 25 27
10/1998 39 42 19

Poznámka: Změny "pod fasádou" jsou ještě nápadnější. Voliči ODS a US přestali obhajovat správnost tempa "svých" vlád a zhrozili se zpomalení reforem pod taktovkou Miloše Zemana, sociální demokraté už tolik neprotestují proti nadměrné rychlosti. Ale se současným stavem je spokojena jen pětina lidí.
Pramen: STEM, údaje jsou v procentech


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video