Volební zákon má poslední šanci

Čtyřkoalice se včera v Senátu snažila odložit kontroverzní zákon o obecních volbách, jímž ODS a ČSSD chtějí pomoci stranám, které ve volbách dostanou nejvíc hlasů. ODS a ČSSD se naopak pokoušely zařídit to tak, aby Senát zákon přijal ještě včera nebo dnes. Od pátku totiž končí třetině senátorů volební období. Obě strany opoziční smlouvy tím pádem v horní komoře ztratí jistou většinu. Do pozdního večera však nebyl výsledek taktické bitvy jasný. Hlasování o tom, aby se zákon odložil, vyhrály ODS a ČSSD.

Čtyřkoalici pomohl Richard Falbr, nezávislý senátor, zvolený za sociální demokracii. Ten večer požádal, aby pozměňovací návrhy, které včera senátoři přednesli, projednal napřed ústavně-právní výbor. A dodal: "Odmítám cokoli projednávat v noci.

Výbor hodlám svolat zhruba za deset dnů." Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) však upozornil, že od pátku bude mít ústavně-právní výbor méně než polovinu členů.

Volební zákon mění matematický vzorec, podle kterého se získané hlasy přepočítávají na křesla v zastupitelstvu. To by ještě samo o sobě nebyla taková revoluce. Jenže zastupitelstvo zároveň může rozdělit obec nebo město na malé volební obvody (v nejmenších by se mohli volit jen čtyři zastupitelé). Na tom by pak výrazně vydělaly nejsilnější volební spolky.

Kritici namítají, že obce a města tak dostávají pravomoc vytvořit si vlastně své volební zákony. Zastánci malých obvodů zase zdůrazňují, že to pomůže osadám nebo vsím, které spadají pod větší města a jinak by nemohly mít v zastupitelstvu své lidi.

"Neumím si představit, že bychom naše město s jedenadvaceti zastupiteli rozdělili na pět volebních obvodů, aby z toho nějaká strana profitovala," prohlásil senátor Jiří Liška (ODS), starosta Jičína.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video