Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier | foto: ČTK

Dienstbier chce být druhým mužem ČSSD, Sobotka by raději Chovance

  • 74
Ministr Jiří Dienstbier v neděli zopakoval, že bude kandidovat na funkci statutárního místopředsedy ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka by v této funkci raději viděl ministra vnitra Milana Chovance. ČSSD má volební sjezd na jaře příštího roku.

„Názor jsem nezměnil,“ řekl ke své kandidatuře na statutárního místopředsedu strany Dienstbier v nedělní Partii TV Prima.

„Bude samozřejmě na rozhodnutí delegátů, koho do vedení strany zvolí, rád bych ale nabídl určitou alternativu pro ČSSD. Potřebuje zásadní reformu tak, aby byla dlouhodobě schopna obstát před občany a byla pro ně důvěryhodná strana, která je schopna prosazovat svůj program,“ uvedl ministr.

Ženy ve vedení ČSSD

Sociální demokracie by si do svého čela i příští rok měla zvolit nejméně jednu ženu. Post místopředsedkyně by ráda obhájila Alena Gajdůšková (její vyjádření čtěte zde).

Gajdůškové se ale nepodařilo ve volbách obhájit senátní křeslo, na Zlínsku ji porazil František Čuba.

Podporoval jsem ji i minule. Je to velmi solidní a mimořádně pracovitá politička, své místo v popředí ČSSD má, ale také si umím představit také další ženy, třeba Michaelu Marksovou, ale našly by se i další,“ komentoval tuto kandidátku v neděli Dienstbier.

Na otázku moderátorky, zda by se spokojil i s funkcí řadového místopředsedy, odvětil, že nyní nebude říkat, co bude dělat, když na volebním sjezdu sociální demokracie neuspěje.

Sobotka chce Chovance

Sjezd, na kterém si ČSSD bude volit nové vedení, by se měl konat v březnu příštího roku. Dienstbier své rozhodnutí kandidovat oznámil už na začátku listopadu, jenže premiér Bohuslav Sobotka krátce na to řekl, že v pozici statutárního místopředsedy strany by raději viděl Milana Chovance.

„Je to týmový hráč, sociální demokracii nerozděluje, ale spojuje a mohu počítat s jeho pomocí při potřebných reformách, které chci v ČSSD prosadit,“ uvedl Sobotka v Právu. Sám Chovanec později řekl, že možnost své kandidatury zvažuje.

Dienstbier v neděli řekl, že se Sobotkou nemá žádné spory a respektuje jej jako premiéra a předsedu strany. Podle něj Sobotka nebude mít příští rok na sjezdu vážného konkurenta. „Jeho pozice je naprosto jednoznačná, všichni v ČSSD máme zájem, aby vláda byla úspěšná. Vláda stojí a padá s premiérem, takže si myslím, že jeho podpora bude naprosto jednoznačná,“ dodal ministr pro lidská práva.

Pučisty ve vedení nechci, vzkázal premiér Tejcovi

ČSSD nyní nemá statutárního místopředsedu. Přišla o něj po odchodu Michala Haška z vedení strany. Hašek se právě spolu s Chovancem, ale i Jeronýmem Tejcem, Zdeňkem Škromachem a Jiřím Zimolou účastnil před rokem lánské schůzky. Bezprostředně po oznámení výsledků voleb do Sněmovny za zády Sobotky odjela skupina vyjednávat s prezidentem Milošem Zemanem.

Kromě Chovance je ještě nejméně jeden člen této schůzky, který by se rád ucházel o post ve vedení strany. „Jsem rozhodnut ucházet se o nominace do nejužšího vedení. Mám zájem o funkci místopředsedy,“ uvedl na konci října MF DNES Jeroným Tejc.

Jenže ten na rozdíl od Chovance podporu premiéra nemá. „Organizátoři puče by se do vedení sociální demokracie vracet neměli. Lidé, kteří celou věc organizovali, udělali výraznou politickou chybu a měli by o ní ještě nějakou dobu přemýšlet,“ citovala Sobotku v sobotu Česká televize.

Proč tedy chce do vedení Chovance? Sobotka sám to blíže nekomentoval. Chovanec ale lánskou schůzku přiznal jako první, zatímco například Michal Hašek o ní ještě nějakou dobu lhal. Navíc se nepřidal k těm, kteří po schůzce v Lánech hlasitě volali po odchodu Sobotky z čela strany. Rok po puči Chovanec říká, že do Lán si politiky pozval prezident a on jeho pozvání ze zdvořilosti neodmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue