Martin Bursík by se po několikaleté pauze znovu rád stal předsedou Strany

Martin Bursík by se po několikaleté pauze znovu rád stal předsedou Strany zelených, vyzval současného lídra partaje Ondřeje Lišku. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Bursík zkouší sesadit Lišku z čela zelených. Slibuje střet s vládou

  • 83
Už bych znovu nevstoupil do vlády, která by měla většinu jednoho, dvou hlasů, řekl na sjezdu Strany zelených Martin Bursík, který se snaží vrátit do čela strany a sesadit z jejího čela Ondřeje Lišku. "Co veřejnost očekává, je tvrdý střet zelených s vládou, která likviduje celý systém ochrany životního prostředí," tvrdí Bursík.

"Pořád mám schopnosti, sílu a odhodlání, abych mohl prosazovat politiku trvale udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí," řekl delegátům Bursík. Zdůraznil, že nemá žádný důvod plivat na práci zelených ve vládě Mirka Topolánka a tvářit se, že v té vládě nebyl. I když by už do ní znovu nevstoupil.

"Strana zelených se posouvá doleva," kritizoval Bursík současný směr zelených pod Ondřejem Liškou. Zelení se podle něj musí pokusit oslovit zklamané voliče TOP 09 a Věcí veřejných. Kritizoval také současnou vládní koalici mimo jiné za to, že změkčila limity pro regulaci zdrojů znečištění při smogu.

Do Bursíka se tvrdě pustil člen předsednictva Matěj Stropnický. "Je to placený lobbista některých zájmových skupin," řekl o bývalém šéfovi strany, který se pokouší o návrat do jejího čela. Bursík podle něj žije ve skleněné věži a kdyby vyšel na ulici mezi lidi, zjistil by, že je nevolitelný a že nemá smysl, aby byl spojován se Stranou zelených. Řada delegátů se ale Bursíka zastala a řekla, že strana si nemůže dovolit ten luxus, aby ho pominula při volbě nového vedení.

Liška: Nestačí vyměnit politiky, je třeba změnit pravidla

Současný šéf strany Ondřej Liška před volbou nového předsedy zelených řekl, že teď nevidí žádný koaliční potenciál pro svou stranu na pravici. Kritizoval ale i ČSSD za to, že uzavírá krajské koalice s komunisty. Tím se sociání demokracie objektivně posouvá doleva a vzdává se části spíš středově orientovaných voličů.

"Dnes je jasné, že nebyly vyhozené hlasy pro Stranu zelených, ale pro Věci veřejné a pro TOP 09," prohlásil Liška. Chce, aby zelení byli více než jen ekologickou stranou.

"I se zelenými idejemi umíme dostat ekonomiku do černých čísel," řekl současný předseda zelených Liška. Další klíčovou věcí je podle něj obnova demokracie. "Nestačí vyměnit politiky, je třeba změnit pravidla," uvedl Liška. Zmínil nutnost změnit pravidla pro financování stran, omezit lobbing, zakázat anonymní akcie a depolitizovat veřejnou správu. Zelení se musí zaměřit na aktivní liberální, proevropskou část veřejnosti a dát alternativu kartelovému pojetí politiky.

Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených.

Zelení se s novým vedením, které zvolí na sjezdu v České Třebové, chtějí pokusit o návrat do Sněmovny, z níž vypadli před dvěma lety, když doplatili na vnitřní spory.

V letošních podzimních senátních volbách se do horní komory parlamentu s podporou zelených dostala bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová a někdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.

V prezidentské volbě strana podporuje herečku Táňu Fischerovou. "Čtyři týdny před uzávěrkou kandidátek měla 800 hlasů. I s naší pomocí jich měla okolo 80 tisíc, když kandidátku podávala," řekl na sjezdu zelených Liška.

Fischerová je mezi osmi kandidáty na hlavu státu, jejichž přihlášky do boje o Hrad ministerstvo vnitra uznalo za regulérní na rozdíl od petic pro kandidaturu Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury (o rozhodnutí ministerstva najdete více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video