Holčička se skrývá pod plentou při senátních volbách v roce 2012.

Holčička se skrývá pod plentou při senátních volbách v roce 2012. | foto: MF DNES

Koho volit? Poradí volební kalkulačka

  • 324
Nevládní občanské sdružení Kohovolit.eu připravilo na sněmovní volby projekt Volební kalkulačka. V pětatřiceti tématech si můžete vybírat odpovědi ano či ne, případně můžete navíc některým tématům přiřadit zvláštní význam.

Volební kalkulačka v tuto chvíli pracuje se 14 stranami či hnutími, které jdou do sněmovních voleb ve všech krajích. Dvě celostátně kandidující strany - Strana soukromníků ČR a Suverenita - strana zdravého rozumu (nesouvisí s Janou Bobošíkovou, pozn. red.) nezahrnuje, protože ještě nezaslaly podkladová data. Sdružení je plánuje doplnit, jakmile bude moci.

Původně mezi nimi byla i Sociální demokracie, která podle svého mluvčího Martina Ayrera na odpovědích intenzivně pracovala. "Věřím, že v rámci hodin, maximálně dnů, podklady do Volební kalkulačky dodáme," uvedl pro iDNES.cz Ayrer. I samotní autoři projektu na dopolední tiskové konferenci předpokládali, že ČSSD otázky "velmi rychle" zodpoví. Navečer se tak skutečně i stalo.

Během odpoledne se otázkám chystá věnovat i Strana soukromníků ČR, což iDNES.cz potvrdil její místopředseda Aleš Hemer. Naopak předseda Suverenity Petr Hannig účast své strany ve Volební kalkulačce odmítá.

Volební kalkulačka

Vyzkoušejte si, s programem jaké strany se nejvíce ztotožňujete.

"My na to nemáme čas. Musíme se věnovat volební kampani," vysvětluje Hannig s tím, že Volební kalkulačky se jeho strana zúčastnila už dvakrát a výsledky se nikdy nedostavily. Zodpovídání dotazů je podle něj navíc časově náročné. "Já jsem to začal vyplňovat, byl jsem asi u čtyřicáté otázky a řekl jsem si: Kašlu na to," vylíčil serveru iDNES.cz.

S osobnostmi a chováním stran si stroj neporadí

Kalkulačka funguje tak, že voliči nabídne 35 tematických otázek s možností odpovědět "ano", "ne" či "je mi to jedno". Následně lze některým otázkám přiřadit větší důležitost a pak přijde vyhodnocení, které lze u každé strany podrobně rozkliknout.

Kalkulačka má přitom svá omezení, která vyplývají z podstaty jejího formátu - při odpovídání na otázky typu ano-ne například nejde formulovat univerzální otázku týkající se daňového zatížení, což je pro řadu voličů důležitější než například to, zda prezident má mít právo udělovat milosti (Miloš Zeman se ho až na zcela výjimečné případy vzdal, pozn. red.).

Kdo vlastně odpovídá?

Autoři projektu rozeslali všem kandidujícím stranám a hnutím seznam otázek. Těch bylo celkem 65, do finálního výběru jich sdružení zařadilo 35. Autoři z testu vyřadili třeba otázky, na které všechny strany odpověděly stejně.

Soubor otázek putuje v rámci strany k několika lidem. Sdružení většinou osloví volebního manažera, předsedu strany, místopředsedu a tiskového mluvčího. "Jakmile to pošleme tím oficiálním kanálem, už se nezajímáme o to, jakým způsobem to ty strany zpracovávají," popisuje matematik Michal Škop.

U některých stran tak podle něj odpovědi zpracovává analytické oddělení, jinde odpovídají přímo jednotliví kandidáti.

V jiných případech zase kalkulačka nabízí poměrně vágní tvrzení ("marihuana by měla být legalizována"), aniž by upřesňovala konkrétní podobu opatření, v níž se strany mohou lišit (v tomto případě, zda by šlo o úplnou legalizaci či jen na léčivé účely a na předpis).

Voličské sympatie se také odvíjejí kromě programů stran i od řady dalších kritérií: například charismatu osobností v čele kandidátek a jejich prezentace, televizních debat či chování strany v minulosti. Ani to kalkulačka zaměřená na body z volebních programů logicky nemůže zohlednit.

Myšlenka volebních kalkulaček vznikla před třiceti lety v Nizozemsku, kde jich dnes funguje asi devadesát. Občanské sdružení Kohovolit.eu tu českou vyvíjí od roku 2006. A její výsledky někdy překvapí i samotné politiky.

"Jeden z kandidátů nám volal, jak je možné, že má jen osmdesátiprocentní shodu sám se sebou," vzpomíná Gregor na situaci z loňských senátních voleb. Otázek je podle něj zkrátka hodně a málokomu se podaří test vyplnit dvakrát úplně stejně.

Na to, jak hlasovali o volebních tématech konkrétní politici, se můžete podívat v Inventuře demokracie, která stejně jako Volební kalkulačka pochází z dílny sdružení Kohovolit.eu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video