Volební inventura

Volební inventura | foto: iDNES.cz

Jak byste hlasovali jako poslanci? Test ukáže, k jaké straně máte blízko

  • 664
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v pátek a v sobotu 20. a 21. října. Velká část Čechů stále neví, komu dá svůj hlas. Možná do skupiny nerozhodnutých patříte i vy. Pomoci by vám mohla i speciální „inventura“, ve které zodpovíte, jak byste hlasoval jako poslanec, a získáte výsledek, k jakým stávajícím zákonodárcům máte nejblíž.

Inventuru hlasování připravilo sdružení KohoVolit.eu. Už loni sdružení společně s iDNES.cz připravilo podobnou aplikaci, díky které si lidé mohli vyzkoušet, ke komu mají nejblíže před posledními krajskými a senátními volbami (více zde)

Vyzkoušejte si, jak byste hlasoval/a

Vyzkoušejte si, jak byste se choval/a jako zákonodárce, a zjistěte, kdo ze stávajících poslanců má k vám nejblíže

Nyní sdružení shromáždilo výsledky pětačtyřiceti skutečných hlasování, která proběhla v Poslanecké sněmovně mezi lety 2013 a 2017 - od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a novely služebního zákona, přes zákaz kouření v restauracích, či ponechání ochrany přírody v Národním parku Šumava, po odmítnutí kvót pro přijímání uprchlíků pro členské země Evropské unie a podporu sankcí Evropské unie vůči Rusku.

Jednotlivá hlasování sdružení vybíralo podle několika faktorů. Jsou mezi nimi ta nejdůležitější, která měla velký dopad na život lidí, nebo byla a jsou jinak významná z dlouhodobějšího nebo obecnějšího pohledu.

„Snahou ale je i ukázat, co vše Sněmovna dělá, tedy mít široký záběr. Z toho důvodu tam jsou třeba i věci jako Velký pátek jako státní svátek,“ říká autor inventury Michal Škrop.

Před volbami váhá polovina voličů. Startup zjistil, jak se rozhodují

Každý, kdo si bude chtít Volební inventuru vyzkoušet, jednoduše odpoví, jak by on sám o zmíněných a dalších tématech hlasoval, následně ještě může vybrat, která z nich jsou pro něj nejdůležitější. Aplikace už za něj pak seřadí stávající poslance podle toho, do jaké míry se jejich skutečná hlasování shodovala s odpověďmi, které vybral uživatel.

„Jako výsledek mu vyjde, kdo by byl jeho největší hlasovací ‚kámoš‘ nebo ‚kámoška‘. Jinými slovy: Kdo ho doopravdy zastupoval. Na opačné straně výsledků zjistí, kteří poslanci nejvíce hlasovali proti jeho zájmům. Také zjistí, jak dobře ho zastupovali poslanci, které minule volil. Odtud i název inventura,“ vysvětluje Škrop.

Na výsledek z kalkulačky dá více než polovina uživatelů

Předvolební kalkulačky vznikly poprvé před více než třiceti lety v Nizozemsku. Občanské sdružení KohoVolit.eu tu českou vyvíjí od roku 2006 a každým rokem se stává stále pevnější součástí předvolebního rozhodování voličů. Před posledními volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se s ní poradilo zhruba osm set tisíc lidí, před historicky první přímou volbou českého prezidenta ve stejném roce ještě o čtyři sta tisíc lidí víc. Menší zájem o ní však byl před posledními volbami do Evropského parlamentu, kdy pomoc aplikace vyhledalo jen asi čtvrt milionu Čechů.

Strany dostaly čísla, s kterými půjdou do voleb. Jednička připadla ODS

Podle výzkumů sdružení se výsledky kalkulačky během voleb opravdu hodně řídí asi pět procent lidí - to znamená, že má na jejich rozhodování ze všech faktorů největší vliv. „Velká část, přes padesát procent, lidí k výsledkům přihlíží. Podobná čísla ukazují i zahraniční výzkumy,“ dodává Škrop.

Další tradiční volební kalkulačku pro nadcházející volby, která srovná názory a postoje politických stran, které kandidují do Sněmovny Parlamentu ČR, spustí sdružení Kohovolit.eu 19. září. I ta bude dostupná přímo na stránkách iDNES.cz.

Na rozdíl od již dnes přístupné „inventury“, která zkoumá dřívější chování poslanců, bude tato klasičtější volební kalkulačka namířena do budoucnosti a bude obsahovat i postoje politických stran, které mají letos šanci dostat se do Sněmovny a které první spuštěná aplikace musí z logiky věci pomíjet, jelikož zatím žádné poslance nemají.

Kandidátky do voleb podle krajů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video