Volební debakl ČSSD má první oběť

  • 50
Debakl ČSSD v krajských a senátních volbách "odstřelil" muže, na jehož rady premiér Stanislav Gross dosud velmi dal. Andrej Surňak, šéf vlivové agentury Crane Consulting, skončil. "Už pro ČSSD nepracuji," řekl Surňak.

Byl to on, kdo pro Grosse vymyslel volební kampaň s heslem "Myslím to upřímně", které se objevilo na tisícovkách billboardů po celé zemi.

Byl to také on, kdo přišel s koncerty hvězd pop-music, za které ČSSD utratila desítky milionů korun.

Ještě nedávno přitom Gross říkal, že Surňakovi skončí kontrakt ke konci roku a spíš nebude prodloužen. Nyní Surňak na otázku MF DNES, zda skončil sám, či dostal "padáka", jen stroze odpovídá: "Bez komentáře."

To, že skončil, potvrdil i místopředseda ČSSD Martin Starec.

Grossův "bobřík mlčení"
Sám Gross po prohraných volbách změnil styl vystupování. K dění ve straně se veřejně téměř nevyjadřuje.

Dokonce nepromluvil ani ve chvíli, kdy sedmadvacet poslanců ČSSD podpořilo odložení služebního zákona pro policisty. Na něm si přitom Gross velmi zakládal, prosazoval ho jako ministr vnitra. Nyní tuto porážku přešel mlčky.

Dokonce není ani jasné, zda se vůbec bude ucházet na březnovém sjezdu strany o vedení dosud nejsilnější vládní strany. "K tomu, zda budu kandidovat na předsedu, se vyjádřím až na krajských konferencích naší strany," prohlašuje.

Nepouští se ani do půtek se Zdeňkem Škromachem, místopředsedou sociální demokracie, který už oznámil, že chce stranu vést. - více zde

Grosse může těšit jedno - na stranických konferencích ČSSD, které předcházejí sjezdu, získává zatím jednu podporu za druhou.

Zamíchat kartami ještě může ministr financí Bohuslav Sobotka, který se zatím chce stát jen místopředsedou. Jednání uvnitř ČSSD přitom naznačují, že má ve straně poměrně velkou podporu.

Pro budoucnost ČSSD bude důležitý pátek a sobota, kdy jedná předsednictvo a ústřední výkonný výbor strany. Jeho účastníci budou především hledat viníky volebního neúspěchu.

"Zatím se nedá čekat, že bychom například vypověděli koalici s lidovci a unionisty. Diskuse teprve začíná," tvrdil ve čtvrtek šéf sociálních demokratů z Vysočiny Zdeněk Chlád.

Členové sociální demokracie mají na stole několik variant: pokračování koalice, změny na některých ministerských postech, změna vlády na menšinovou či předčasné volby.

Podle průzkumu společnosti Median pro MF DNES mezi 520 lidmi má nejmenší podporu varianta menšinové vlády, která by se občas musela ucházet o podporu komunistů. To přitom prosazuje místopředseda Zdeněk Škromach, několik poslanců i funkcionářů strany.

Ani další výsledky průzkumu nejsou pro Škromacha příznivé. Podle zjištění agentury Median by ho vybralo do čela ČSSD jen asi sedm procent lidí. "Ne vždy jsou ti, kteří jsou nejoblíbenější, také nejlepší. S nejoblíbenějším politikem v čele jsme teď ve volbách neuspěli," reagoval na průzkum ministr Škromach.

Klaus: V rukou to má vláda
Případnou změnu politického uspořádání ještě před volbami v roce 2006 má podle prezidenta Václava Klause v rukou sama vládní koalice. "Změnu mohou udělat jen ty strany, které mají onu malou, chatrnou minivětšinu," řekl Klaus v rozhovoru pro Český rozhlas.

Po trojích letošních volbách se podle Klause změnilo politické klima v zemi a vládní politici musí vnímat slabou podporu veřejnosti. Prezident dodal, že za současnou Grossovu vládu cítí mnohem větší odpovědnost než za předchozí kabinet Vladimíra Špidly, který osobně nejmenoval.

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross smutní. Právě se dozvěděl, že ČSSD v senátních volbách nezískala ani jedno křeslo, 13. listopadu 2004.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video