Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby: Vítězem je Železný, vede ODS

  18:26aktualizováno  18:26
Dopočítáno. Výsledky prvního kola senátních voleb jsou na světě. Vítězně z něj vyšel jediný kandidát - Vladimír Železný. Šéf Novy usedne v listopadu do Senátu. Voliči na Znojemsku mu dali 50,83 procenta hlasů. Dobré vyhlídky má po prvním kole také ODS. O senátorský post bude bojovat 19 jejích kandidátů. K urnám přišla čtvrtina voličů. Konečné výsledky souhrnné i po obvodech najdete ZDE.

Vládní ČSSD bude ve druhém kole voleb reprezentovat 14 kandidátů, komunisty pět. Lidovci budou bojovat o tři křesla, US-DEU jen o dvě.

"Není to pravda, otevřeně jsme podporovali ještě jednoho kandidáta, pana Dvořáka," reagoval na výsledky prvního kola úřadující šéf US-DEU Ivan Pilip.

"Myslím, že je to docela slušný výsledek. Jsme poměrně mladá strana s malou voličskou základnou. Ve druhém kole budeme podporovat další dva nezávislé kandidáty. Myslím, že výsledek je více než slušný," dodal pro iDNES Pilip.

Klaus: Dvojciferný počet senátorů by potěšil
Předseda ODS Václav Klaus byl po prvním kole voleb očividně dobře naladěn. "Obhajujeme pět senátorských míst. Každé vyšší číslo bude úspěchem," řekl televizi Prima. "Kdyby to číslo bylo dvojciferné, bylo by to více než dobré," dodal.

Na otázku, zda by senátorský klub ODS přijal Vladimíra Železného, Klaus odpověděl: "To záleží čistě na něm. Nevím, jaké má pan Železný politické ambice."


Kdo postoupil do druhého kola, najdete ZDE

KSČM: Je šance na spojení s ČSSD
Komunisté už jistě při obhajobě křesel ztratili jednoho senátora. Přesto nezoufají. "Uděláme vše proto, aby našich pět kandidátů uspělo," řekl iDNES poslanec KSČM Václav Exner.

Komunisté nevylučují ve druhém kole spolupráci s ČSSD. "Je tady šance, aby KSČM a ČSSD spojily své síly a podpořily své kandidáty," dodal poslanec.

Špidla: Nad spoluprací se zamyslím
Jednání s komunisty o podpoře senátním kandidátům KSČM nevyloučil ani šéf ČSSD Vladimír Špidla. Na dotaz, jak by reagoval, kdyby k jednáním mezi KSČM a ČSSD došlo, odpověděl: "Tak se nad tím zamyslím."

Jeho strana bude ve druhém kole podporovat 14 kandidátů. Žádný z nich však v prvním kole nezvítězil. "Chci výrazně poděkovat voličům, kteří nám dali svůj hlas. Čtrnáct kandidátů je třikrát víc než v minulých senátních volbách. Je to výrazné posílení pozice ČSSD pro druhé kolo," pochvaloval si Špidla.

Lidovci jsou smutní
Rozpaky a zklamání zavládlo v řadách KDU-ČSL. Místopředseda strany Tomáš Kvapil novinářům řekl, že výsledky nejsou pro lidovce úspěchem ani vyloženým propadem. Další místopředseda Jan Kasal uvedl, že je z výsledků smutný.

Lidovci v druhém kole podpoří především unionisty, s nimiž si před volbami rozdělili obvody. "Se vzájemnou podporou politických stran to ale bude individuální," uvedl Kasal. Většinou bude záležet na názoru místních organizací, ne centra, dodal. 

Lidovci obhajují šest mandátů, do druhého kola však postoupí jen tři jejich kandidáti, takže si výrazně pohorší.

Graf výsledků hlasování - Znojmo

Znojemsko mělo nejvyšší účast
Na Znojemsku, kde zvítězil na celé čáře Železný, šlo volit 37,45 procenta oprávněných voličů. Celorepubliková volební účast přitom nepřekročila 25%. K urnám tedy šel jen každý čtvrtý volič.

Vladimír Železný, který se jako jediný kandidát dostal po prvním kole do Senátu děkoval voličům na Znojemsku. "Chci jim poděkovat, byli skvělí," vzkazuje šéf Novy.

"Zkušenost, kterou jsem udělal během stovek setkání s lidmi, byla pro moji senátorskou práci nenahraditelná. Poznal jsem, co lidi pálí," řekl Železný.

"Jsem rád, že se lidi v kraji podařilo oslovit a vyvolat jejich zájem o svůj kraj. Důkazem je nejvyšší volební účast," dodal šéf televize a novopečený senátor.

Železný neplánuje odchod z funkce ředitele komerční televize Nova. Funkci senátora i ředitele prý nesporně dokáže zvládnout zároveň.

Podle mluvčího TV Nova Martina Chalupského se Vladimír Železný chystá oslavit své vítězství s lidmi ze Znojemska.

ON-LINE REPORTÁŽ:

Průběh voleb jsme sledovali ZDE

První kolo provázel nevelký zájem voličů
O senátorské volby byl tradičně nízký zájem. Proti pátku byli v sobotu lidé v některých obvodech o něco aktivnější. A to hlavně poté, co ustal silný déšť.

První kolo proběhlo bez jakýchkoli výraznějších komplikací. Jen na Tachovsku se část volebních místností ocitla kvůli vichřici na čas bez elektřiny, hlasování to ale nijak neovlivnilo.

O tom, kteří ze 168 kandidátů usednou do senátorských křesel, rozhodovali voliči v 27 obvodech.

Nejvíc voličů má Morava
Zřejmě nejvíc lidí volilo v jihomoravských vesnicích a malých městech. Například v Moravském Krumlově přišlo ráno k urnám přišlo 30 procent občanů. Průměrně se k nim ve všech třech jihomoravských okresech vydalo 20 procent lidí.

Ve většině obvodů přicházelií volit především starší lidé. Nejmenší zájem o volby měli lidé na sídlištích a nevolilo ani mnoho krajanů.

Kromě toho, že na Žďársku odmítli komisaři voliče, který měl trvalé bydliště jinde, nezaznamenaly volební komise žádné nejasnosti nebo konflikty.

V první den voleb k volební urnám přišlo jen deset až 15 procent ze zhruba 2,7 milionu voličů.

Havel odvolil až dvě hodiny před uzavřením místností
Svého kandidáta do Senátu odvolil v Základní škole Norbertov v Praze-Střešovicích také prezident Václav Havel.

Ten do Střešovic přicestoval se svou ženou Dagmar ze zámku v Lánech na Rakovnicku, kde si léčí zánět horních cest dýchacích. Do Lán se ihned po odevzdání hlasovacího lístku také vrátili.

Na prezidentovi bylo znát, že se necítí nejlépe. Zřejmě také proto policejní ochranka nedovolila přítomným novinářům položit Havlovi žádnou otázku.

Právě kvůli onemocnění dorazil Havel, jenž bývá pravidelně mezi prvními účastníky voleb, do volební místnosti až dvě hodiny před ukončením hlasování. Původně chtěl jít volit už v pátek.

Zeman: Jsem beznadějně loajální
V pražské Botičské ulici odvolil bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Protože je prý "beznadějně loajální", údajně volil kandidáta sociální demokracie.

Do volební místnosti přišel po boku své ženy Ivany, svěží a poněkud pohublý. Oblečen byl v džínsách a hnědé bundě. K nízké účasti voličů poznamenal, že řada lidí není přesvědčena, že je Senát příliš funkční.

FOTOGALERIE:

Podívejte se na fotky z voleb

ČLÁNKY:

V Brně přišla k volbám smrt

PÁTEK - PRVNÍ DEN SENÁTNÍCH VOLEB
Předseda Senátu odvolil mezi prvními

Jako první z vysokých ústavních činitelů odvolil předseda Senátu Petr Pithart z KDU-ČSL. Ten vybíral mezi dvanácti kandidáty v Praze 1.

Pithart věří, že navzdory nepříznivým prognózám o účasti si lidé svého kandidáta přijdou vybrat. "Letos bylo v Evropě hodně voleb. Všude, kde přišlo málo lidí, nedopadly dobře, kde přišlo kolem šedesáti, sedmdesáti procent lidí, dopadly pro demokracii dobře," podotkl Pithart, který přišel volit se svou manželkou Drahomírou.

V sobotu dopoledne přišli k urnám i premiér Vladimír Špidla a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). V sobotu chtěl volit i nachlazený prezident Václav Havel.

Volba senátorů rozhodne i o prezidentovi
Letošní volby do Senátu, v pořadí už čtvrté, dají odpověď na několik zásadních otázek. Například, která politická strana bude mít největší šanci prosadit svého kandidáta na příštího prezidenta. Senát obměňuje každé dva roky jednu třetinu z celkových 81 křesel. Letos jde o ty senátory, kteří byli v prvních senátních volbách zvoleni na nejdelší časové období - šest let.

Nejvíce mandátů budou obhajovat sociální demokraté, jedenáct ze čtrnácti. Lidovci budou bojovat o šest míst v horní komoře parlamentu, unionisté mohou jen získat, protože nebudou obhajovat žádné.

Opoziční ODS může přijít nejvýš o pět "svých" křesel. Jednoho místa se už ODS dopředu dobrovolně vzdala - její kandidát odstoupil ze znojemského souboje, v němž je favoritem šéf TV Nova Vladimír Železný.

Pro strany vládní koalice jsou letošní senátní volby důležité i z jiného důvodu, než jsou prezidentské volby. V sněmovně mají jen těsnou většinu 101 hlasu. Pokud při volbě nových senátorů o některé z "původních" přijde, bude vládní svazek ještě křehčí. Při neúspěchu sociálních demokratů, lidovců a unionistů v senátních volbách by se mohlo stát, že kabinetu Vladimíra Špidly budou přes Senát procházet zákony jen obtížně.

Konečný výsledek znojemského obvodu (číslo 54). Vladimír Železný vyhrál s velkým náskokem. 17:30 26. října 2002.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Nejhůře v testu dopadl taxikář společnosti Fix taxi. Cizincům za cestu z...
TEST: Taxikáři cizince okradli a riskovali, nejlépe si vedl řidič Uberu

Je rozdíl v tom, když pražské přepravní služby, jako jsou taxi dispečinky nebo aplikace Uber či Liftago, využije Čech, a když cizinec? Test iDNES.cz ukázal, že...  celý článek

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...
Žena musí prodat byt. Pojišťovna jí odmítla proplatit lék na rakovinu

Zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit matce dvou tříletých dětí cílenou biologickou léčbu, která by jí pomohla v boji s rakovinou. Léčbu doporučili i lékaři,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.