Letos si Mugabe další pětiletý mandát zajistil překvapivě vysokým ziskem 61 procent hlasů. Jeho hlavní rival, premiér Morgan Tsvangirai, získal údajně jen 34 procent hlasů.

Letos si Mugabe další pětiletý mandát zajistil překvapivě vysokým ziskem 61 procent hlasů. Jeho hlavní rival, premiér Morgan Tsvangirai, získal údajně jen 34 procent hlasů. | foto: Reuters

Mugabe vítězství ve volbách zmanipuloval. U uren úřadovali „asistenti“

  • 9
Hlasování v africkém Zimbabwe, které vyhrál dosavadní autoritářský prezident Robert Mugabe, provázely podle očekávání zásadní nesrovnalosti. Námitky vznesly EU, USA i OSN. Afrika s výjimkou Botswany naopak výsledky hlasování přijala bez pochybností.

Málokdo očekával, že by si Robert Mugabe neohlídal výsledek prezidentských voleb, které se na konci července konaly spolu s parlamentními.

Nicméně, tentokrát na nesrovnalosti upozornila i oficiální volební komise, ačkoliv rozsah manipulací podle všeho značně podhodnotila. Podle ní bylo až 305 tisíc voličů vykázáno z volebních místností. Komise, která neinformuje o důvodech vyloučení těchto voličů z hlasování, dodala, že se celkem k politické budoucnosti země vyjádřilo na 3,5 ze 6,4 milionu oprávněných voličů.

Pojištěné vítezství

Robert Mugage autoritářsky vládne zemi od jejího vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1980. Letos si další pětiletý mandát zajistil překvapivě vysokým ziskem 61 procent hlasů. Jeho hlavní rival, premiér Morgan Tsvangirai, získal údajně jen 34 procent hlasů. Kvůli údajným podvodům ale Tsvangirai výsledky neuznal, napadl je u soudu a příští vládu hodlá bojkotovat.

Nezávislá zimbabwská organizace pro dohled nad hlasováním je ovšem nejen sdílnější, ale přináší i jiná čísla. Aktivisté tvrdí, že na seznamech před urnami nenašlo své jméno až 750 tisíc především mladých lidí z měst.

"Ve venkovských oblastech bylo zapsáno takřka 99,97 procenta voličů, zatímco ve městech (považovaných za bašty zimbabwské opozice) jen 67,94 procenta," řekl Solomon Zwanan, mluvčí nezávislé organizace Zimbabwe Election Support Network.

Podle odpůrců staronového prezidenta pak bylo dalších asi 206 tisíc voličů při odevzdávání hlasů dramaticky ovlivněno. Jde o to, že Mugabeho Zimbabwe nabízí "asistenty" těm obyvatelům země, kteří nemají dostatečné vzdělání, respektive jsou fyzicky postiženi. Není pochyb o tom, jakého kandidáta tito asistenti voličům vnucují. O pomoc asistentů si voliči žádají sami.

Znepokojení nad údajnými nesrovnalostmi při hlasování vyjádřily krátce po volbách v Zimbabwe Evropská unie, OSN i USA. Africké země Mugabeho vítězství uznaly, pochybnosti nad tím, že hlasování bylo demokratické, vyjádřila jen Botswana.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video