Volby v USA se změnily v právní bitvy

Prezidentské volby v USA se změnily v chaotickou směsici zuřivých právních bitev a soudních žalob. Jak demokraté, tak republikáni se obrátili ve středu na floridský Nejvyšší soud s rozdílnými návrhy, jak vyřešit volební dilema na Floridě, které nyní spočívá v otázce, zda a jak ručně přepočítat hlasy v několika sporných okrscích. Tyto hlasy jsou kriticky důležité, protože rozhodnou o tom, kterému ze dvou prezidentských kandidátů připadne 25 volitelských hlasů a tak mu de facto otevřou dveře do Bílého domu. Podle posledních výsledků vede republikán Bush na Floridě před demokratem Gorem o 300 hlasů.

Gore navrhl ruční přepočítání všech hlasů na Floridě

Od zvláštního spolupracovníka idnes v Kalifornii Stanislava Perknera st. - Svojí nabídkou Bushovi dal Gore opakovaně najevo, že mu jde o každý hlas, ne o přesunování zodpovědnosti z občana-voliče na státní a federální soudy. Jediným prohlášením se mu podařilo reagovat na obě propojené stránky nepříjemně se protahujícího volebního klání.

Snažil se zjevně vyprovokovat Bushův tým k stále méně popularní eskalaci "války právníků", a zároveň tak vylepšit svůj vlastní státnický image vstřícným gestem symbolizujícím jednotu vlády a občanů. Jeho výzva ke schůzce je proto adresována nejenom Bushovi, ale i americké a světové veřejnosti.
Nynější viceprezident a prezidentský kandidát Albert Gore vybídl republikány, aby přijali ruční přepočítávání ve třech okrscích. Zároveň uvedl, že přistoupí na stejné přepočítávání v okrscích, které označí republikáni, nebo na celé Floridě. Ruční přepočítávání všech hlasů odevzdaných 7.listopadu v prezidentských volbách se uskuteční v okrscích Miami-Dade, Palm Beach a Broward.

Gore rovněž uvedl, že se chce se svým republikánským oponentem setkat, aby spolu vyzvali své stoupence k uznání volebních výsledků.

Republikánský prezidentský kandidát George Bush ruční přepočítávání hlasů odmítl.  Dále upozornil, že s Gorem setkat nehodlá, dokud nebude jasné, kdo zvítězil ve volbách.

Gore žádá Nejvyšší soud o vyjasnění ručního přepočítávání hlasů
Volební tým demokratického prezidentského kandidáta Alberta Gorea se chystá požádat floridský Nejvyšší soud, aby ve věci ručního přepočítávání hlasů odevzdaných 7. listopadu v celoamerických prezidentských volbách rozhodl co nejrychleji. 

Na tiskové konferenci to uvedl Goreův zástupce na Floridě, bývalý ministr zahraničí USA Warren Christopher.

Goreův tým tímto reagoval na krok floridské ministryně pro státní záležitosti Kacherine Harrisové, která požádala Nejvyšší soud, aby vydal dobrozdání, zda lze dodatečně vnést do již úředně ověřených a odevzdaných výsledků voleb změny vyplývající z ručního přepočítávání.

Oficiální výsledky z Floridy - konečná lhůta je v pátek 17.11. o půlnoci
Bush 2 907 492
Gore 2 907 192
Výsledky může ještě ovlivnit přepočítávání hlasů (Palm Beach, Volusia)
Do pátku do půlnoci přijdou hlasy ze zahraničí

Floridská ministryně se obrátila na Nejvyšší soud
Nejvyšší soud na Floridě odmítl žádost tamní ministryně pro státní záležitosti Katherine Harrisové, aby bylo zastaveno ruční přepočítávání hlasů v klíčových okresech, v nichž si demokraté slibují úspěch Alberta Gorea nad republikánem Georgem Bushem.

Soud nicméně ponechal otevřenou možnost, aby se Harrisová mohla odvolat k jiným soudům. "Existuje možnost předložit problém jiným soudům," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu na Floridě Craig Waters.

Harrisová je stoupenkyní republikánů a je součástí administrativy floridského guvernéra Jeba Bushe, bratra texaského guvernéra. Podle pozorovatelů je zámožná ministryně zainteresována na Bushově prezidentském vítězství, protože očekává pozici v jeho budoucí federální vládě.

Konečná lhůta pro obdržení hlasů ze zahraničí i dodatečných oprav byla stanovena na 17. listopadu o půlnoci.

Bush podpořil dvě žádosti u Nejvyššího soudu
Okrsek Palm Beach se obrátil na Nejvyšší soud
Bushův volební tým se ve středu připojil ke dvěma požadavkům vůči Nejvyššímu soudu. V prvním případě podpořil žádost floridského ministerstva pro státní záležitosti o přezkoumání oprávněnosti ručního přepočítávání hlasů a ve druhém se připojil k okrsku Palm Beach, který na Nejvyšším soudu žádá dobrozdání, zda může
přistoupit k ručnímu přepočítávání všech odevzdaných hlasů.

Bush starší: Jsem ten nejnervóznější otec na světě


Volební komise v Palm Beach dala přepočítat ručně vzorek asi setiny odevzdaných hlasů a zjistila, že Gore může dostat navíc 33 hlasů. Případné znásobení rozdílu stem by změnilo poměr sil ve volbách ve prospěch Gorea.

Odvolací soud v Atlantě se bude zabývat Bushovou žádostí
Federální odvolací soud v Atlantě (stát Georgia) ve středu odpoledne přijal republikánskou žádost o zastavení ručního přepočítávání hlasů a bude se jí zabývat, neuvedl však termín. Na odvolací soud se republikáni obrátili poté, co jejich žádost zamítl místní federální soudce na Floridě.

Ruční přepočítávání hlasů evidentně napomáhá spíše demokratům - po dosavadním přepočítávání se Bushův náskok snížil z téměř 1800 na 300 hlasů.
Republikáni uvedli, že ruční přepočítávání je subjektivní a podléhá omylům. 

Podle oficiálních předběžných výsledků vede nyní Bush před Gorem o tři sta hlasů při šesti miliónech voličů.

Dva okrsky zdůvodnily ruční přepočítání hlasů
Úterní soud rozhodl, že do páteční půlnoci je stále možné přijmout dodatečné a opravené hlasy, ale že přitom záleží na uvážení ministryně Harrisové, zda je přijme. Harrisová potom vydala nařízení, že okrsky, které chtějí hlasy ručně přepočítávat, k tomu musí do středy do 14:00 místního času (20:00 SEČ) podat pádné důvody.

Dva floridské volební okrsky, Palm Beach a Broward, zdůvodnění písemně zaslaly. Příslušné volební komise v těchto okrscích uvedly, že dosavadní ruční přepočítávání ukázalo, že rozdíly mohou posunout vítězství v prezidentských volbách od republikána George Bushe k demokratu Albertu Goreovi. Zajímavý je vývoj v okrsku Broward, který v úterý od dalšího přepočítávání ustoupil, a ve středu své rozhodnutí opět změnil.

Není známo, zda písemné vyrozumění ministryni zaslaly i jiné okrsky. K ručnímu přepočítávání všech odevzdaných hlasů se chystal také okrsek Volusia. Další sporný okrsek Miami Dade v úterý v noci od dalšího přepočítávání ustoupil poté, co volební komise po přepočtu 6000 hlasů zjistia, že Goreovi přibylo jenom 6 hlasů. 

Hlasy ze zámoří přicházejí spíše od civilistů, což asi nahrává Goreovi
Pozorovatelé uvádějí, že Bush spoléhá na korespondenční hlasy ze zámoří, které obvykle patří republikánům. Na Floridu mají dojít do páteční půlnoci a jejich součet bude znám v sobotu dopoledne místního času.

Sdělovací prostředky však uvádějí, že korespondenční hlasy mohou přinést Bushovi zklamání. Od tradičně republikánských vojáků přišlo zatím jen 485 hlasů, což je menšina ve srovnání s celkovými 4039 hlasy, které již poštou došly a které jsou
většinou od civilistů. Demokraté doufají, že mnoho jich přichází z Izraele od Židů, kteří obvykle hlasují pro ně. A letos mají o to větší důvod, když na viceprezidenta kandiduje Joe Lieberman, který je rovněž židovského původu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video