Volby v kraji jsou vyrovnané

Pardubice - Lídří ODS a ČSSD mají v Pardubickém kraji stále stejnou naději na to, že po červnových volbách budou slavit regionální úspěch. Pozice obou nejsilnějších stran je totiž v kraji podle průzkumu, který pro Český rozhlas a Českou televizi uskutečnilo Středisko empirických výzkumů vyrovnaná.

Občanské demokraty by volilo 23,8 procenta a sociální demokraty, vítěze předchozích sněmovních voleb, o dvě procenta lidí méně. Pro třetí Koalici, vítěze krajských voleb, by hlasovalo 18,8 procenta a pro komunisty 12,5 procenta voličů. Žádná jiná strana se nepřiblížila pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny.

V Pardubickém kraji je očekávaná účast ve volbách mírně nižší než je celostátní průměr. Voliči regionu také poněkud častěji váhají nad tím, komu dají svůj hlas. K volbám chce jít 74 procent dotázaných, 86 procent již ví, komu odevzdá svůj hlas.

Kandidáti jednotlivých stran byli včera v podvečer, kdy byly výsledky průzkumu zveřejněny, většinou na předvolebních mítincích a byli jen těžko k zastižení. Výsledky průzkumu je nepřekvapily, shodli se na tom, že nyní se kampaň zaměří na dosud nerozhodnuté voliče.

„Výsledky nás těší, ale nic není rozhodnuto. Kampaň bude pokračovat podle daných pravidel, musíme pracovat tvrdě,“ řekla poslankyně za ODS Veronika Nedvědová.

Lídr sociálních demokratů Radko Martínek průzkum nijak nepřeceňuje. „Rozdíly jsou minimální. Naším úkolem je nyní přivést co největší počet voličů k volebním urnám. Nerozhodnutí voliči jsou naši voliči,“ řekl Martínek.

Také lídr Občanské demokratické aliance Miroslav Mareš, která stejně jako ostatní malé strany mají v kraji jen minimální šanci, se netají nedůvěrou k podobným průzkumům. „Výsledky neznám podrobně, dovedu si představit, jak to vypadá. Jsme malá strana a nemáme takové peníze na mohutné kampaně,“ uvedl Mareš s tím, že uvěří až oficiálním výsledkům řádných voleb.

Lidé v kraji nejsou výsledky průzkumu nijak překvapeni. „Dopadne to přesně jako v minulých volbách, jenomže obráceně a opoziční smlouva si jen vymění pořadí. Letos jsem měl jít volit poprvé. Jsem jen zvědavý, jak nás budou strany přesvědčovat,“ řekl osmnáctiletý student Petr Krása z Orlickoústecka, který je rozhodnutý nevolit.

„Průzkum nesleduji, stejně podle mého názoru není důvěryhodný, já budu volit ODS,“ řekla Ivana Kopecká z Pardubic.

Starosta České Třebové Jiří Pásek (nezávislý) odhadoval včera odpoledne výsledky voleb tak, jak ukázal průzkum. „Myslím si, že vyhraje ODS a druzí skončí sociální demokraté. Podobně jako v minulých volbách jenomže v obráceném pořadí,“ míní Pásek.

Občané na Pardubicku jsou podle průzkumu v porovnání s ostatními regiony méně optimističtější v hodnocení povolebního vývoje. Optimismus vyjadřuje 41 procent respondentů, stejný podíl dotázaných míní, že se situace nezmění. Zhoršení naopak očekává 18 procent lidí, z toho tři procenta dokonce úpadek a krizi. Optimističtější jsou muži, lidé s vyšším vzděláním a voliči ODS.

Předvolební preference v Pardubickém kraji
ODS 23,8%
ČSSD 21,8%
Koalice 18,8%
KSČM 12,5%
Strana zelených                        2,2%
RMS 1,5%
SNK 1,1%
SŽJ 1,0%
Republikáni 0,9%
neví 12,3%
Zdroj: Průzkum STEM pro Českou televizi a Český rozhlas

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video