Iráčané poprvé od odchodu Američanů volí, zemí otřásá teror

  • 63
Iráčané si poprvé po odchodu Američanů v roce 2011 volí nový parlament. Favorizována je koalice Právní stát současného premiéra Núrího Málikího. Přípravu na volby v minulých dnech doprovázelo násilí: při útocích přišly o život desítky lidí. Středeční útoky už mají jedenáct obětí.

Šíita Málikí, který se uchází již o třetí mandát, se v předvolební kampani označoval za jediného kandidáta, který dokáže porazit povstalce napojené na al-Káidu, jejichž útoky zemi sužují. Podle sunnitů a Kurdů, kteří v Iráku žijí, je ale současný premiér příliš autoritářský, uvedla BBC. Kritici mu rovněž vyčítají neschopnost zajistit bezpečnost. 

Někteří volby chápou jako referendum o současném premiérovi. Málikímu se nedaří řešit ani ekonomické problémy, z nichž nejtíživější je vysoká nezaměstnanost a chybějící služby. Dlouhodobá politická krize ochromuje státní instituce - parlament od roku 2010 schválil jen minimum zákonů.

Blízkovýchodní zemi před volbami zachvátily nejhorší násilnosti od roku 2008, podle BBC si jen během minulého týdne vyžádaly 160 obětí. V pondělí, kdy volili policisté a vojáci, při útocích zemřelo přes 50 lidí. Třicet jich zahynulo při sebevražedném útoku na kurdské shromáždění na severovýchodě země. Dalších padesát lidí bylo zraněno.

Ve středu již došlo k několika útokům na volební místnosti. Ve městě Dibs poblíž Kirkúku zahynuly po explozi bomby dvě ženy. Severně od města atentátníci zabili dva pracovníky volební komise a dva další zranili.

V jiné části Iráku pak atentátníci nařídili evakuaci jedné volební místnosti a pak ji zničili výbušninami.

Den před volbami vybuchly dvě nálože na tržišti ve městě Saadíja, které leží asi 140 kilometrů severovýchodně od Bagdádu v autonomní oblasti ovládané Kurdy. Zemřelo sedmnáct lidí, mezi nimi i čtyři ženy a dvě děti. Dalších 42 lidí utrpělo zranění.

K atentátům se zatím nikdo nepřihlásil, nejspíš za nimi stojí ozbrojenci napojení na teroristickou síť al-Káida. V pondělí, kdy volili policisté a vojáci, při útocích zemřelo přes 50 lidí.

Volit dřív je bezpečnější

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace v západní provincii Anbár vedla volební komisi k omezení hlasování v této části Iráku. Otevřeno je tam pouze 70 procent volebních místností, ve zbytku se bude moci volit do konce roku. Anbár je dějištěm několikaměsíčních střetů armády se sunnitskými radikály z Islámského státu v Iráku a Levantě, kteří se hlásí k ideologii al-Káidy.

Přísná bezpečnostní opatření panují v metropoli Bagdádu. V centru jsou kontrolní stanoviště po 500 metrech, ulicemi projíždějí automobily s vojáky vyzbrojenými automatickými zbraněmi. Úřady kvůli volbám vyhlásily až do čtvrtka volno, takže město bylo ráno klidné. Mnozí voliči se rozhodli odevzdat hlas co nejdříve. "Je to bezpečnější, dav přitahuje atentátníky," řekla agentuře AP sedmatřicetiletá žena, která při jednom z útoků minulý týden přišla o bratra.

Volební právo má přes 20 milionů občanů. Hlasy mohou lidé odevzdat do 17:00 SELČ. O 328 parlamentních křesel se uchází více než 9 000 kandidátů. Komentátoři neočekávají, že některá z mnoha politických stran a uskupení získá v parlamentu většinu. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video