Grónsko - kvůli těžbě v hlavním městě vyrostlo mnoho nových budov. (10. března...

Grónsko - kvůli těžbě v hlavním městě vyrostlo mnoho nových budov. (10. března 2013) | foto: AP

Grónské volby vyhrála opozice, chce kontrolovat příliv čínských těžařů

  • 1
Parlamentní volby v Grónsku vyhrála sociálně demokratická strana Siumut hlavní opoziční představitelky Aleqy Hammondové, která požaduje větší kontrolu nad zahraničními důlními společnostmi a jejich vyšší zdanění. K vytvoření vlády ale bude potřebovat koaličního partnera.

Podle oficiálních výsledků získal Siumut (Vpřed) 42 procent hlasů, v Zemském sněmu tak nejspíš obsadí 14 ze 31 křesel, bude tak potřebovat podporu některé další strany.

Na druhém místě skončila strana Inuit Ataqatigiit (Inuitské společenství) dosavadního premiéra Kuupika Kleista, již podpořilo 34 procent hlasujících. Kleist neskrýval své zklamání z prohry, kterou označil za "facku" od voličů.

Grónsko získalo v roce 2009 větší autonomii na Dánsku, které ovšem stále každoročně přispívá do grónského rozpočtu částkou 600 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 11,8 miliardy korun (více o grónské autonomii čtěte zde).

Nezávislost díky tání

V cestě za nezávislostí pomáhá ostrovní zemi globální oteplování - tání ledů uvolnilo nové arktické lodní cesty a umožnilo těžbu grónského nerostného bohatství, zejména kovů vzácných zemin a potenciálně i ropy a zemního plynu. Právě zisky z těžby by Grónsku měly pomoci zbavit se finanční závislosti na Dánsku a vytvořit pro zemi dobrou pozici na mezinárodním poli.

Volební kampaň v Grónsku

Poražený dosavadní premiér Kleist otevřel během posledních čtyř let Grónsko zahraničním investorům. Mnozí z 57 000 převážně inuitských obyvatel roztroušených po odlehlých pobřežních městečkách a vesnicích se ale obávají, že změny přicházejí příliš rychle.

Důlní firmy těžící grónské nerostné bohatství mají tendenci zaměstnávat namísto místních dělníků cizince, zejména z Číny. Gróňané se čím dál tím víc obávají ekologických škod a dopadů, jaké může těžba mít na tradiční lov a rybolov.

Na tom, že je přítomnost zahraničních investorů v Grónsku klíčová, se shodnou všichni. Hammondová nicméně slibuje, že zpřísní podmínky jejich podnikání. Nová premiérka plánuje zabránit přílivu cizích dělníků a zvýšit poplatky, které cizí těžaři odvádějí. Na druhou stranu se také chystá zrušit Dánskem prosazený zákaz těžby radioaktivních materiálů, které jsou důležité pro výrobu moderních technologií, zejména smartphonů.

Dříve izolované Grónsko v poslední době prochází modernizací. V patnáctitisícovém hlavním městě Nuuk vyrostly moderní kancelářské budovy, thajské restaurace i sushi bary. Ne všechny změny jsou ale vítané. Tradiční  lov tuleňů a velryb ztěžuje příliš tenký led, který neunese psí spřežení a znemožňuje tak pohyb lovců. Ti si navíc stěžují na omezení a kvóty pro lov a rybolov.

Hlavní město Grónska Nuuk

Hlavní město Grónska Nuuk


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video