Daniela Filipiová na Praze 8 získala ze všech kandidátů do Senátu nejvíce hlasů. Na snímku je s dalším senátorem ODS Tomášem Grulichem.

Daniela Filipiová na Praze 8 získala ze všech kandidátů do Senátu nejvíce hlasů. Na snímku je s dalším senátorem ODS Tomášem Grulichem. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Paradox: Filipiová z poražené ODS získala absolutně nejvíce hlasů

  • 613
Ze všech uchazečů o senátorské křeslo získala největší počet hlasů Daniela Filipiová z ODS na Praze 8. ODS přitom ve většině dalších okrsků zcela propadla. Z 13 hájených mandátů uspěli její kandidáti jen ve čtyřech případech. Volbám jednoznačně dominovali sociální demokraté, kteří obhajovali jen pět mandátů a získali jich třináct.

ODS sice utrpěla ve většině okrsků výraznou prohru (více čtěte zde), výjimkou však byla Praha 8. Daniela Filipiová tam získala absolutně největší počet hlasů a rozdrtila komunistického soupeře Jiřího Dolejše.

Souboj v osmé pražské části byl vnímán do jisté míry jako symbolický, pokud by Dolejš zvítězil, byl by prvním komunistickým senátorem v hlavním městě. Právě to ale na řadu voličů zapůsobilo a raději vhodili hlas Filipiové.

Ta tak v druhém kole senátních voleb získala 19 284 hlasů, což je téměř trojnásobný počet než v kole prvním. Získala tak 62,42 % hlasů. I Dolejše v druhém kole voleb podpořilo mnohem víc voličů, přesto však získal jen 11 606 hlasů, tedy 37,57 %. Komunistický kandidát přesto považuje výsledek svým způsobem za úspěch (více zde).

Praha 8 byla zároveň volebním okrskem s největší volební účastí. K volbám přišlo 29,87 % voličů. Vítězství kandidátky ODS si mnozí vysvětlují jako mobilizaci voličů, kteří podpořili demokratickou kandidátku proti komunistovi.

Vítězství o 737 hlasů

Nejméně hlasů stačilo ke zvolení  Zdeňku Berkovi (ČSSD) na Sokolovsku, kde byla zároveň nejmenší volební účast. Do volebních místností dorazilo jen 10,5 % voličů. Berka se stal senátorem se ziskem pouhých 5 373 hlasů.

Volby do Senátu

Nejtěsnější souboj proběhl mezi kandidáty v Domažlicích. Jan Látka (ČSSD) tam získal 12 128 hlasů (51,56 %) a svého soupeře Rudolfa Salvetra (ODS), který získal 11 391 hlasů (48,43 %), tak porazil o pouhých 737 hlasů.

Naopak nejvýraznější rozdíl v počtu hlasů byl na Praze 2 mezi Stanislavem Křečkem (ČSSD) a Liborem Michálkem, který kandidoval za KDU-ČSL, zelené a piráty. Michálka podpořilo 74,39 % voličů (11 807 hlasů), Křečka pouze 25,6 % (4 064 hlasů).

Volební účast v druhém kole letošních senátních voleb byla velmi nízká. K urnám přišlo pouze 18,61 procenta voličů, což je o pouhé dvě desetiny procenta více než v roce 2004, kdy byla volební účast v historii ČR absolutně nejnižší (18,41 %).

Naopak historicky nejvíce lidí volilo v druhém kole senátních voleb v roce 2002. Do volebních místností tehdy dorazilo 32,55 procenta voličů. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video