Hans-Peter Friedrich z bavorské CSU a další ministři vnitra z 16 spolkových

Hans-Peter Friedrich z bavorské CSU a další ministři vnitra z 16 spolkových zemí Německa na jednání o zákazu krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). | foto: Reuters

Bavorské volby ovládla sesterská strana Merkelové, vládnout může sama

  • 11
Nedělní volby v největší německé spolkové zemi Bavorsku vyhráli vládní křesťanští socialisté CSU. Podle odhadů, které zveřejnila veřejnoprávní televize ARD, získali 49 procent hlasů. To by jim mělo stačit k většině v mnichovském zemském sněmu a umožnit sestavit jednobarevnou zemskou vládu.

Tento očekávaný výsledek může podle expertů i médií zamíchat kartami při celostátních volbách, které se v Německu konají za týden.

"Je to úžasný volební úspěch," komentoval triumf své strany krátce po uzavření volebních místností stávající i příští bavorský premiér Horst Seehofer. Přesvědčivé vítězství své strany později označil za závazek prosadit kontroverzní mýtné na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, s nímž CSU do voleb šla.

Hlavním poraženým nedělního klání je dosavadní koaliční partner CSU v Bavorsku, vládní liberálové FDP. Ti podle ARD dostali jen tři procenta hlasů a do bavorského parlamentu se nejspíš vůbec nedostanou.

V mnichovském zemském sněmu by napříště měly zasednout jen čtyři uskupení. Kromě vítězné sesterské strany křesťanských demokratů CDU kancléřky Angely Merkelové ještě stávající opozice představovaná sociální demokracií SPD, Zelenými a Svobodnými voliči.

Tyto tři strany doufaly, že se jim společně podaří ukončit vládu CSU v Bavorsku, která trvá nepřetržitě od roku 1957. SPD však podle odhadů získala jen 21 procent hlasů a Zelení se Svobodnými voliči shodně 8,5 procenta, což jim na sesazení strany bavorského premiéra Horsta Seehofera nebude stačit.

Sázka na mýtné se vyplatila

CSU se zjevně v kampani vyplatila i sázka na kontroverzní téma zavedení mýtného na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, tedy i ty české. Ačkoli ostatní strany tento požadavek bavorských konzervativců odmítají a odborníci i Brusel ho označují za protiprávní, podle politologů se jím CSU podařilo mobilizovat své voliče.

Zda křesťanští socialisté budou moct dálniční mýtné pro cizince skutečně prosadit, se však ukáže až po celoněmeckých volbách příští neděli.

Hlavním trumfem CSU podle odborníků nicméně byla velmi dobrá hospodářská a sociální situace Bavorska, které je jedním z nejbohatších a ekonomicky nejsilnějších regionů Německa.

Nyní se bude napjatě čekat, jak se výsledek nedělního hlasování promítne do nadcházejících celostátních voleb. Výrazný triumf Seehoferovy strany může podle expertů silně povzbudit konzervativní blok kancléřky Merkelové, v což šéfka CDU také věří. Může ale také aktivizovat příznivce ostatních stran, zejména mezi nerozhodnutými voliči, kterých je v Německu stále více než čtvrtina, a značně tak zdramatizovat volební boj v zemi s největší ekonomikou v Evropské unii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video