Nově zvolený prezident USA Donald Trump (9.11.2016) | foto: Reuters

Trumpa sesadí Kongres, myslí si profesor, který mu předpověděl výhru

  • 1414
Profesor historie Allan Lichtman jako jeden z mála předpověděl vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. K úspěšné předpovědi však přidal i jednu další: Pokud Trump vyhraje, bude obratem sesazen Kongresem v procesu takzvaného impeachmentu a nahrazen viceprezidentem Mikem Pencem.

„Třináct klíčů“, jak se unikátní Lichtmanův algoritmus nazývá, předpověděl vítěze prezidentských voleb již devětkrát za sebou. Naposledy vítězství právě Donalda Trumpa ve chvíli, kdy téměř všechny prognózy předpovídaly vítězství Hillary Clintonové.

Lichtman tuto metodu založil na studiu všech amerických prezidentských voleb od roku 1860. Na rozdíl od ostatních při predikci nevyužívá průzkumy mínění, ale statistické faktory (více o Lichtmanově úspěšné volební prognóze čtěte zde).

Impeachment v USA

Impeachment je definován v Ústavě Spojených států amerických v článku II. oddíl 4:

„Prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštěni funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů.“

Praxe je taková, že právo formálně obžalovat prezidenta má Sněmovna Kongresu (dolní komora), jako soud pak vystupuje Senát (horní komora). K úspěšnému sesazení prezidenta je třeba hlasů dvou třetin přítomných senátorů. V obou komorách mají přitom většinu republikáni.

Dosud v americké historii touto cestou nebyl žádný prezident odvolán. Nejblíže tomu byl Andrew Johnson a Richard Nixon. Prvního však Senát o jeden hlas ve funkci podržel, Nixon zase rezignoval dříve, než mohl být proces vůbec zahájen. Druhým a zatím posledním prezidentem, který procesem Impeachmentu prošel, byl Bill Clinton kvůli známé aféře s Monikou Lewinskou. I toho nakonec Senát obžaloby zprostil.

„Předpovídám ještě jednu věc,“ řekl Lichtman v září deníku The Washington Post, když mluvil o své volební prognóze. „Ačkoli ta není založena na žádném systému, je to jen můj odhad. Oni (republikáni) nechtějí Trumpa jako prezidenta, protože ho nemohou ovládat. Je nepředvídatelný. Raději by chtěli Pence - typického, konzervativního, kontrolovatelného republikána,“ uvedl Lichtman.

Podle něj se najde nějaká záminka k impeachmentu - tedy oficiální žalobě, po které - pokud bude uznán vinným - může americký Senát prezidenta zbavit prezidentské funkce. Právo na impeachment má Sněmovna reprezentantů, v níž mají, stejně jako v Senátu, i po těchto volbách většinu republikáni.

„Jsem si docela jistý, že Trump zavdá záminku pro tuto obžalobu. Buď tím, že udělá něco, co ohrozí státní bezpečnost, nebo tím, že pomůže svojí peněžence,“ řekl deníku Lichtman.

Není však jediný, kdo si myslí, že se Donald Trump do konce volebního období v Bílém domě neudrží. „Trump je bigotní nečestný lhář, který musí být kritizován. Ostatně si myslím, že rezignuje, nebo bude sesazen během prvního roku,“ domnívá se známý novinář David Brooks ve svém komentáři pro The New York Times.

Lichtman také dodal, že za Trumpovo vítězství nemůže být viněna Hillary Clintonová a její kampaň. „Bylo rozhodnuto většími silami, které utvářejí americkou politiku,“ řekl.

„Demokraté se nemohou vzchopit tím, že budou ukazovat na Clintonovou a její kampaň, která, jak ukázaly Klíče, nebyla příčinou její porážky,“ dodal. Podle něj se demokraté musí pokusit nabídnout inspirativní alternativu a vybudovat občanské hnutí, které za nimi bude stát.

Děkovná řeč Trumpa po volbách:

8. listopadu 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue