Volby táhnou pražské politiky k webu

Kdyby nebylo voleb, mnozí pražští politici by vůbec nevěděli o existenci internetu. Ještě donedávna mělo své internetové stránky minimum zákonodárců či členů městského zastupitelstva. Vidina senátního křesla ale jejich zvyky mění.

Volební obvod číslo 17 - Praha 12
Volební obvod číslo 20 - Praha 4
Volební obvod číslo 23 - Praha 8
Volební obvod číslo 26 - Praha 2
Politici tuší, že klasická předvolební kampaň s letáky už nestačí.

"Zatímco hesla na billboardech v ulicích lze brát jenom jako reklamní povrchní masáž, na internetu je možné získat třeba kompletní volební program kandidáta či jej přímo kontaktovat. Zatím tady taková možnost nebyla," upozorňuje Marek Antoš, šéfredaktor serveru Lupa, který se zabývá právě českým internetem.

Zároveň podotýká, že počet uživatelů internetu stoupá a v současnosti se na něm pohybuje deset až patnáct procent Čechů. Pro ně mohou být podle Antoše právě informace ze sítě rozhodující.

Razantní změnu myšlení lze pozorovat například u sociálnědemokratických náměstků primátora Prahy Jiřího Paroubka a Otto Kechnera. Než byli zvoleni senátními kandidáty, celosvětovou informační síť naprosto ignorovali.

Svědčí o tom i nedávné Kechnerovo podivení nad vlastním webem. "Když jsem si kliknul na svou adresu a začal se poprvé v životě sám sobě natahovat na obrazovku počítače, měl jsem zvláštní pocit. Bylo v tom něco světového. Já, kluk z Holešovic, a plavu na internetu," svěřil se.

Nyní je vše jinak. Na Kechnerových stránkách je možné mimo jiné zhlédnout videozáznamy z jeho předvolebních setkání či mu položit dotazy. Příští týden tento kandidát dokonce usedne do jedné z internetových kaváren v on-line pořadu "Proklepněte si svého kandidáta", kde bude odpovídat na čtenářské dotazy.

Zády se stavěla k internetu donedávna i kandidátka ODS Alena Palečková. Po celé čtyři roky, kdy seděla v senátních lavicích, byly její stránky zastaralé a nezajímavé. Teprve po oznámení své kandidatury web alespoň částečně oživila. Její internetová strana nyní nabízí program předvolební kampaně či formulář pro otázky voličů. Tento standard je ovšem k dispozici u většiny kandidátů.

V podstatně obtížnější roli jsou nezávislí kandidáti a zástupci malých politických stran. Mnohdy jsou odkázáni sami na sebe či na pomoc známých, peněz na kampaň mají minimum, sdělovací prostředky o nich zcela mlčí.
K dispozici mají maximálně desetitisícové částky, zatímco lídři ODS či ČSSD mluví o stovkách tisíc i milionů korun. Podle toho jejich stránky vypadají.

Například nezávislá kandidátka Kateřina Besserová, která kandiduje s podporou podnikatele a senátora Václava Fischera ve dvanáctém a čtvrtém městském obvodu, se musela spoléhat na pomoc známých. "Když člověk kandiduje jako nezávislý, má to obtížné absolutně ve všem, včetně tvoření vlastních stran. Bezplatně mi s nimi pomohl jeden kamarád," říká Besserová, na jejímž webu ovšem chybí jedna důležitá věc - e-mailová adresa nebo telefonní číslo.

"Myslím, že adresa domů postačí. Stejně se neustále pohybuji mezi voliči ve svém volebním obvodu a doma by mě nikdo na telefonu nesehnal," prohlašuje.

Někteří zájemci o post v Senátu si se svou webovou prezentací vůbec hlavu nelámou. Například nezávislý kandidát za Pravý blok Rudolf Mazač, který chce vyhrát volby v části Prahy 4, dosud www strany nemá vůbec. "Ještě jsem neměl čas je vytvořit. Musím taky přiznat, že mé znalosti o internetu nejsou natolik velké, abych je mohl sám udělat a vložit je na internet. Kdyby mi je někdo vytvořil, byl bych rád," konstatuje Mazač s tím, že na profesionálního tvůrce by asi ve svém rozpočtu peníze nenašel.

Internet podceňuje i Jaroslav Lemák z KSČM, jenž kandiduje v pražském obvodu dvacet šest. "Uvažoval jsem o tom, ale neměl jsem čas, protože mám ještě spoustu jiných povinností. Pokud bych byl zvolen do Senátu, určitě bych tomu věnoval více času a vlastní server si zřídil," tvrdí.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se po volbách zachovají jejich vítězové či někteří účastníci. Zda začnou na svých stránkách podrobně informovat voliče o své činnosti, nebo na internet zase zapomenou.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video