Volby rozhodnou i o Clintonovi

W a s h i n g t o n (Od naší spolupracovnice) - Miliony amerických voličů, avšak zřejmě mnohem méně, než je jindy obvyklé, spolurozhodovaly včera u uren o složení 106. Kongresu a o postech guvernérů.

Až do pozdních hodin pražského času nebylo jasné, jaký důležitý signál dají voliči svou účastí i hlasovacími lístky pro další osud hlavy USA, prezidenta Billa Clintona. Jeho budoucnost, ohrožená možným procesem odvolání kvůli sexuálnímu skandálu, totiž leží především v rukách Kongresu, který vzejde ze včerejších voleb.
Největší hádankou voleb se stala bezesporu ochota apatických a ekonomickou situací v zemi uspokojených Američanů vůbec jít k urnám.
V důsledku nezájmu amerických voličů o Clintonovy pro-blémy a zároveň neschopnosti demokratů i republikánů artikulovat problém, jenž by zaujal voliče napříč Spojenými státy, nízká volební účast letos zřejmě rozhodne o tom, kdo obsadí celou Sněmovnu reprezentantů, třetinu Senátu a objeví se na 36 postech guvernérů států.
Analytici soudí, že očekávaná rekordně nízká volební účast by výrazně posílila pozice republikánů, jejichž skalní voliči jsou tradičně více motivováni a disciplinovaní.
Demokraté se tedy v posledních hodinách kampaně zaměřili především na své tradiční stoupence - rasové menšiny. Jejich účast podle prognóz demokratů může být rozhodujícím faktorem až v pětatřiceti soubojích do sněmovny a v nejtěsnějších senátních duelech.
Den před volbami se prezident Clinton zúčastnil diskuse s prominentními černošskými vůdci, setkal se s hispánskými novináři a poskytl třicetiminutové interview televizi zaměřené na černé publikum.
Hispánské obyvatelstvo si může zvolit mezi "slušným, spravedlivým a urychleným procesem imigrace a naturalizace", jejž nabízejí demokraté, nebo politikou republikánů, která ho má "zpomalit, zkomplikovat a k imigrantům přicházejícím do této země je nespravedlivý", prohlásil mimo jiné Clinton v interview.
Ve třinácti státech bylo navíc minoritním voličům telefonicky rozesíláno Clintonovo osobní poselství, ve kterém zdůrazňuje význam těchto voleb a naléhavě žádá o podporu demokratů.
"Spousta lidí mi říká: Volal mi Bill," pochvaloval si v pondělí večer jeden z aktivistů demokratické volební kampaně.
Clintonova kampaň však po-dle jeho bývalého politického poradce Dicka Morrise "ovlivní jediný okruh voličů: republikány, kteří ho nenávidí".
Demokraté navíc například ve státech Missouri či Maryland odvysílali několik negativních, rasově motivovaných reklam a obvinili republikány z pokusu o zastrašování minoritních voličů. Vedení Republikánské strany v Severní Karolíně totiž ve dvou okrscích považovaných za enklávy demokratů plánovalo umístění videokamer do volebních místností, aby tak bylo zamezeno případné opakované volbě. Ministerstvo spravedlnosti však ve svém stanovisku pořizování jakýchkoliv záznamů striktně odmítlo s poukazem na zákon o volebním právu.
Přes pesimistické odhady volební účasti, posílené včerejší výraznou změnou počasí, aktuální informace z volebních místností vyznívaly poměrně nadějně. Na východním pobřeží USA se již po svém otevření v časných ranních hodinách zaplňovaly množstvím Američanů, kteří chtěli svůj hlas odevzdat již cestou do zaměstnání.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Zaměstnání

Video