Závod o Bílý dům začíná v domovině Černého jestřába. Iowa jde volit - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Závod o Bílý dům začíná v domovině Černého jestřába. Iowa jde volit

  15:31
Mediální folklor charakterizuje Iowu, kde v pondělí začíná výběr budoucího prezidenta USA, jako ospalou kukuřičnou vartu kdesi na Středozápadě. Fakta ukazují, že Iowa není žádnou křišťálovou koulí, která by zjevovala budoucí prezidenty. Nepochybně však je prvním skutečným testem síly kandidátů.
Iowané jsou na své prvenství v primárkách náležitě pyšní (31. ledna 2016)

Iowané jsou na své prvenství v primárkách náležitě pyšní (31. ledna 2016) | foto: AP

Třímilionové Iowě Američané přezdívají „Hawkeye state“ podle někdejšího náčelníka zdejšího indiánského kmene Sauků Černého jestřába. To, že se právě zdejší obyvatelé zapojí do výběru prezidentských kandidátů jako první, je vlastně tak trochu náhoda.

V létě 1972 chtěli demokraté v hlavním městě státu Des Moines pořádat volební konvent (více o principu primárek zde). Sehnat ve dvousettisícovém městě dost velký hotel pro všechny delegáty bylo ale těžší, než čekali. Museli tomu přizpůsobit termín, což pohnulo kalendářem celých primárek.

Iowa v kostce

  • Počtem obyvatel malý stát vyšle na volební konvent demokratů 52 volitelů prezidenta, na konvent republikánů 30.
  • Od roku 1972 Iowa zahajuje primárky. Od té doby získalo demokratickou nominaci na prezidenta pět z osmi vítězů v Iowě. U republikánů dva z šesti (nepočítáme roky, kdy mandát hájil úřadující prezident).
  • Průzkum u republikánů: Donald Trump 28 %, Ted Cruz 23 %, Marco Rubio 15 %.
  • Průzkum u demokratů: Hillary Clintonová 45 %, Bernie Sanders 42 %.

Od té doby tedy nikdo nezačíná vybírat budoucího prezidenta dříve než Iowané, kteří jsou na své prvenství pyšní. Státu se proto přisuzuje velký význam: je prvním skutečným testem toho, jak silní jednotliví kandidáti jsou.

A také se ukáže, jak dobré či špatné byly předvolební průzkumy.

„Kasandra“ z Des Moines: Trump je zde slabší než celostátně

Ten poslední z Iowy vypadá asi takto: u republikánů vede Donald Trump s 28 procenty, Ted Cruz má 23 a Marco Rubio 15 procent. Demokraty čeká duel mezi Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem (45, respektive 42 procent).

Mimochodem, všichni zmínění uchazeči už v Iowě samozřejmě jsou a agitují. Volby se v tomhle malém státě s vysokým podílem bělošského a relativně vzdělaného obyvatelstva vyhrávají spíš kontaktní kampaní než zničením konkurentů skrze inzertní plochy.

Autorkou průzkumu je novinářka Ann Selzerová z listu Des Moines Register. Jak připomněl analytický web FiveThirtyEight.com, Selzerová platí za královnu průzkumů v Iowě a její metody sběru a vážení dat vedou k závěrům, které „politický svět, nás nevyjímaje, s napětím očekával“. Taková pochvala má svou váhu: zakladatel webu Nate Silver sám je prakticky neomylný, co se předpovědí samotné prezidentské volby týče (psali jsme o něm zde).

Podle FiveThirtyEight se v minulosti ukázalo, že pokud se Selzerová někde mýlila, bylo to častěji v nedocenění potenciálu křesťanských konzervativců a kandidátů, kteří dobře načasovali finiš své kampaně před startem primárek. To by teoreticky mohlo svědčit Cruzovi a Rubiovi, tedy jediných dvou republikánských kandidátů, kteří podle médií mohou ohrozit Donalda Trumpa.

U demokratů pak platí, že porážku v Iowě si spíše může dovolit Clintonová než Sanders, jehož taktika stojí na předpokladu úspěchu právě v Iowě a New Hampshiru. Ovšem pozor: před osmi lety stála situace tak, že si porážku mohla dovolit spíše Clintonová než Barack Obama. Obama pak v Iowě skutečně vyhrál a nakonec dokráčel až k nominaci.

Za jeden z klíčových faktorů se považuje účast voličů. Ta v Iowě na typicky dvouhodinových shromážděních činí většinou zhruba 20 %.

Je na Iowu spoleh? U republikánů platí spíš opak

Dosavadní výsledky volebních shromáždění v Iowě nejsou spolehlivou předpovědí, kdo získá prezidentskou nominaci. Nepočítaje roky, kdy mandát obhajoval úřadující prezident, konalo se v Iowě od roku 1972 osm volebních shromáždění demokratů - a z jejich osmi vítězů se prezidenty stalo pět mužů (nicméně zároveň platí, že u demokratů se Iowa „mýlila“ naposledy v roce 1992). V případě republikánů je ten podíl ještě nižší: dva ze šesti.

Kritika volebních shromáždění

Skrze volební shromáždění vybírají Američané prezidenta jen asi ve čtvrtině států. Ve zbylých se konají primárky, volby v pravém slova smyslu, kde je vliv voličů na složení delegace na volebním konventu výrazně přímější.

Volební shromáždění někdy čelí kritice, že oproti primárkám nenaplňují zásady demokracie. Protiargumentem je větší interaktivita shromáždění a to, že díky debatám na shromážděních údajně rozhodují informovanější voliči.

Stranám shromáždění umožňuje větší volnost v termínu a stanovení, kdo smí volit. Oproti primárkám, které hradí stát, si strany musejí shromáždění zaplatit.

Přes poměrný systém výběru neplatí, že by na volební konventy přijeli volitelé z Iowy v takovém složení, jak si je lidé v pondělí od sedmi hodin večer místního času (úterní 2:00 SEČ) vyberou.

V Iowě totiž lidé poměrným způsobem vybírají nikoliv volitele samotných volebních konventů, ale delegáty lokálních stranických sjezdů. Delegáti na nich nejsou vázáni rozhodnutím voličů z 1. února. Teprve ze série těchto sjezdů vzejdou volitelé, kteří se zúčastní volebního konventu.

Například v roce 2012 v Iowě mezi republikány skončil Ron Paul až třetí se ziskem 21,4 % „lokálních“ delegátů. Přesto téměř všichni volitelé na volebním konventu (21 ze 25, kteří Iowu reprezentovali a byli vázáni volit některého z uchazečů) hlasovali pro Paula. Obdobně v roce 2008 u demokratů v Iowě vyhrál Barack Obama se ziskem 38 %, na konventu ho ale podpořilo 71 % volitelů z Iowy.

Co řeknou voliči v Iowě letos, se dozvíme v úterý nad ránem našeho času.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka největšího z amerických prezidentů vznikla ve studiu renomovaného fotografa Mathewa Bradyho a sám Lincoln...

13. dubna 2025

Jednáme s Maláčovou. Šlachta o možné volební koalici i rozchodu s Motoristy

Premium

Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií. Podle jejího šéfa Roberta Šlachty to totiž budou mít letos malé strany těžké kvůli obavám z propadnutí...

13. dubna 2025

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby údolí u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že...

13. dubna 2025

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Čajové mýty: vše je jinak. Reportérka ochutnala čaj na tchajwanské plantáži

Premium

Od naší zpravodajky Ve světě poháněném rychlým kofeinem má klidná chvíle u šálku čaje hodnotu zlata. Stejně tak drobní farmáři, kteří se jeho pěstování navzdory rostoucí konkurenci velkovýrobců nadále věnují. Jedním z...

13. dubna 2025

Dvouletý chlapec zemřel po střetu s osobním autem v Rychnově nad Kněžnou

Chlapec ve věku 2,5 roku v sobotu zemřel po střetu s osobním autem v Rychnově nad Kněžnou. Nehoda se stala dopoledne, dítě zraněním podlehlo v nemocnici.

12. dubna 2025  23:01

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Pilot zahynul v boji

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Při plnění bojové mise zahynul její pilot. Jedná se o druhé úmrtí ukrajinského pilota F-16 od srpna loňského roku, kdy stíhací letouny země obdržela od svých...

12. dubna 2025  16:13,  aktualizováno  22:05

Ubodal muže v berlínském metru. Policie útočníka postřelila, pak resuscitovala

Německá policie v sobotu postřelila muže, který za bílého dne zaútočil nožem na jiného muže ve stanici metra v Berlíně. Oběť svým zraněním podlehla. Útočník po činu utekl a policisty ohrožoval. Jeho...

12. dubna 2025  21:14

Teherán věří v dohodu s Trumpem. Rozhovory byly v „srdečné atmosféře“

Americko-íránské rozhovory o jaderném programu Teheránu proběhly v Ománu v srdečné atmosféře a příští týden budou pokračovat, shodly se v sobotu obě strany. Podle ománského ministra zahraničí Badra...

12. dubna 2025  17:58,  aktualizováno  20:32

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

12. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praze hrozí další ztráta. Dopravní podnik dodnes nevyčíslil škodu v kauze Dozimetr

Premium

V červnu Obvodní soud pro Prahu 9 začne projednávat hlavní větev korupční kauzy Dozimetr. V ní čelí obžalobě kvůli „ohýbání“ zakázek v pražském dopravním podniku (DPP) podnikatel Michal Redl či...

12. dubna 2025

Se synem při porodu málem umřela. Dnes pohádkou z inkubátoru pomáhá dalším

Její syn se narodil předčasně. Z bezproblémového těhotenství se tak rázem stal boj o život. Lucie Konečná i se synem Jonášem ho zvládla a inspirovaná vlastním příběhem napsala dětskou knihu. Celý...

12. dubna 2025  19:44