Současná polská premiérka Ewa Kopaczová (vlevo) a její největší oponentka na...

Současná polská premiérka Ewa Kopaczová (vlevo) a její největší oponentka na post nového šéfa vlády Beata Szydlová. | foto: koláž iDNES.cz

Poláci volí mezi dvěma ženami, Kaczyński straší uprchlickými prvoky

  • 192
Výrazným motivem parlamentních voleb v Polsku se stala migrační krize. Z klání osmi politických stran se stal souboj dvou žen - současné premiérky Ewy Kopaczové z vládnoucí Občanské platformy a Beaty Szydlové z euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

V posledních letech nebyly polské volby žádným velkým dramatem - v roce 2007 i 2011 vyhrála Občanská platforma (PO). Letos by se však historie neměla opakovat a silně proevropskou stranu by vystřídat podle průzkumů měla vystřídat strana Právo a spravedlnost (PiS).

PiS podle průzkumů získá 36 procent hlasů, tedy o deset procentních bodů více než vládnoucí liberálové. Těm nepomohla ani obměna kabinetu letos v červnu, kdy z vlády odešli tři kontroverzní ministři (více čtěte zde).

PO má navíc za sebou už jednu porážku. V jarních prezidentských volbách nestačil jejich kandidát, bývalý prezident Bronislaw Komorowský na Andrzeje Dudu, kterého navrhl předseda PiS Jaroslaw Kaczyński.

Volby se konají v neděli 25. října a v posledních dnech chce PiS získat nerozhodnuté voliče, aby ve sněmovně dosáhla na většinu a mohla sestavit jednobarevnou vládu. Podle expertů by totiž měla problém sestavit koalici a o menšinovou vládu nestojí. „Jde nám o silnou vládu Polska,“ upozorňovala Szydlová během debaty kandidujících stran.

Beata Szydlová

  • Narodila se 15. dubna 1963
  • Je poslankyní Sejmu. Vystudovala etnografii na univerzitě v Krakově. Chvíli pracovala i v historickém muzeu.
  • Je vdaná a má dva syny.

I když proti vládnoucí PO, potažmo premiérce Ewě Kopaczové, stojí nyní sedm dalších stran, pozornost se upírá jen na PiS v čele s 52letou Beatou Szydlovou. Ta se straně osvědčila už při volební kampani Andrzeje Dudy, kde působila jako šéfka volebního štábu.

Stejně jako Dudu navrhl Szydlovou do čela kandidátky Kaczyński. On sám je totiž pro řadu voličů nepřijatelný kvůli svým výrokům proti EU a návrhy na posílení role katolické církve ve společnosti. Szydlová tak má představovat moderní tvář strany a ukázat nový směr.

Polskem hýbe otázka uprchlíků

V pondělní diskuzi, kde se střetla s premiérkou, se však podle analytiků jako lídr neukázala. Ačkoliv se od debaty očekávalo, že Szydlová i Kopaczová představí jasnou vizi a přesvědčí nerozhodnuté, obě ženy se držely nejasných prohlášení.

Ewa Kopaczová

  • Narodila se 3. prosince 1956
  • Na postu premiérky je od roku 2014. Je teprve druhou ženou, která tuto funkci kdy zastávala. V letech 2011 - 2014 byla vůbec první maršálkou Sejmu.
  • Vystudovala lékařskou univerzitu v lublinu.
  • Je rozvedená a má dvě děti.

Současná premiérka slibovala sblížení Polska a EU se slovy: „Bez silné Evropy není silné Polsko.“ Její oponentka naopak kritizovala, že se vláda odklonila od stanoviska zemí visegrádské skupiny a hlasovala pro rozdělení destitisíců uprchlíků z italských a řeckých táborů podle kvót. Právě uprchlická krize byla jedním z témat, o kterých se kandidátky bavily. Podle Szydlové současná vláda selhala v hledání jejího řešení.

V Polsku se proti migrantům zvedá vlna odporu. Společnost, která je podle sčítání lidu z roku 2011 z 87,5 procenta katolická, protestuje především proti muslimským běžencům. Na jedné z demonstrací častovali demonstranti uprchlíky urážlivým označením „Trojské prase“.

V Gdaňsku zase skandovali „Uděláme vám (uprchlíkům) to, co Hitler udělal Židům,“ napsal web The Economist. Nepokoje proběhly v půlce září v několika městech a účastnily se jich tisíce lidí.

Tusk s Kaczyńským byli lepší

Kromě uprchlíků řešily kandidátky také domácí ekonomiku. Premiérka se obracela v diskuzi na mladé voliče. „Chceme, aby mladí měli šanci si vzít úvěr a žít ve vlastních domech,“ řekla a dotkla se tak i tématu masivního odlivu Poláků do zahraničí. V minulých letech odešlo za prací přes dva miliony obyvatel. Szydlová pohrozila tím, že v případě další vlády PO bude odliv obyvatel země pokračovat.

Analytici i politici glosující debatu na portálu wyborcza.pl se shodli, že žádná z kandidátek nepřekvapila pozoruhodnou odpovědí či prohlášením.

„Pokud už přišla odpověď na otázku, byla ve všeobecné rovině typické pro volební demagogii. Největším rozčarováním byla část o zahraniční politice, která ukázala, že obě ženy nejsou kompetentní. Potenciální hlava vlády neví, co se děje ve světě,“ neskrýval zklamání bývalý premiér Włodzimierz Cimoszewicz.

Klání Kopaczová - Szydlová tak podle nich zůstává za střetem bývalých premiérů Kaczyńským a Donaldem Tuskem o úroveň níž. Zatímco Tusk je dnes předsedou Evropské rady, Jaroslaw Kaczyński před volbami pilně řeční na náměstích. Média zaujal například jeho projev, ve kterém varoval před možností, že urpchlíci zavlečou do Polska choleru a parazity.

„Už se objevují známky výskytu nebezpečných chorob, které se v Evropě dlouhé roky nebyly zaznamenány: cholera na řeckých ostrovech, úplavice ve Vídni, různí parazité a prvoci, kteří organismům těchto lidí nejsou nebezpeční, ale tady mohou být. Nechcem nikoho diskriminovat, ale musíme to prověřit,“ prohlásil Kaczyński podle webu Euobserver.com ve městě Makow Mazowiecki.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video