Volby ovlivní pozvání Slovenska do NATO

Bratislava - Potřebu pokračovat v reformách a sestavit po zářijových volbách důvěryhodnou vládu, aby Slovensko mohlo být pozváno do NATO, zdůraznila představitelka amerického ministerstva zahraničí Elizabeth Jonesová při své pondělní návštěvě Bratislavy.Názor George Robertsona na vstup Slovenska do NATO najdete - ZDEVýroky Vladimíra Mečiara najdete - ZDE
"Není pochyb, že parlamentní volby ovlivní pozvání Slovenska do NATO na pražském summitu. USA v roce 1997 nepodpořily pozvání Slovenska kvůli nedemokratickému směřování tehdejší vlády. Nevěříme, že by se vedení strany, která tehdy vedla vládu, změnilo," prohlásila před novináři Jonesová, která je ředitelkou sekce pro evropské a eurasijské záležitosti ministerstva zahraničí.

Diplomatka vyjádřila postoj Washingtonu k případnému návratu HZDS Vladimíra Mečiara k moci téměř stejnými slovy jako před pár týdny americký velvyslanec u NATO Nicholas Burns; opoziční vůdce následně Burnsovy výroky označil za nepatřičné zasahování do vnitřních věcí Slovenska a napomáhání nynějším vládním stranám v předvolebním boji.

Jonesová upozornila, že NATO není jen vojenská aliance, ale i společenství hodnot, takže každý uchazeč musí kromě vojenských kritérií plnit i demokratické principy. Prý však neradí slovenským voličům, jak mají volit, ale jen objasňuje, jaká kritéria jsou důležitá pro pozvání země do aliance.

Elisabeth Jonesová při setkání s ministrem zahraničí Eduardem Kukanem ocenila, že Slovensko se už během krize v Kosově či operacích proti terorismu fakticky chová jako člen aliance.

Šéf slovenské diplomacie informoval svou partnerku o nepřijatelnosti revize Benešových dekretů a o "nešťastném" vystoupení maďarského premiéra Viktora Orbána k dekretům v Evropském parlamentu. Podle oficiálního komuniké "se oba partneři shodli na neměnnosti výsledků dohod vítězných velmocí po druhé světové válce na Postupimské konferenci" a vyjádřili zájem na zachování dobrých
vztahů mezi Slovenskem a Maďarskem.

Video