Podařilo se mi zabránit vstupu Paroubka do Strakovky a to stojí i za tu cenu, že nejsem ve Sněmovně, říká Ivan Langer.

Podařilo se mi zabránit vstupu Paroubka do Strakovky a to stojí i za tu cenu, že nejsem ve Sněmovně, říká Ivan Langer. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Volby nám prohráli i Bém a spol., zhodnotil Langer kampaň ODS

  • 235
Ivan Langer, šéf volební kampaně ODS, která zažila historický debakl, začal hledat jeho důvody. Kromě klíčových příčin, že strana šla do voleb se "zatraceně poškozenou značkou a poškozeným vedením", kritizuje kampaň svých kolegů v Praze.

Ve své tradiční baště ODS ztratila polovinu voličů, porazila ji tady TOP 09. Langer píše v závěrečné zprávě volebního štábu, kterou sepsal pro víkendový kongres, že to byla špatná kampaň.

Podle něho v Praze kvůli tomu strana přišla o 60 tisíc hlasů. To by sice stačilo na vítězství v hlavním městě, ale celostátně nikoliv.

Langer pražské buňce vyčítá, že jako jediný region odmítla v závěru kampaně poskytnout všechny své billboardy na centrální finiš. Šlo o známý "trhací obrázek" Petr Nečas, nebo Jiří Paroubek.

Příčiny porážky

Hlavní body z první analýzy neúspěchu ODS

Ztráta tvrdého voličského jádra

Poškozená značka ODS

Topolánkova aféra Toskánsko – luxusní dovolená s lobbisty

Bémova kauza s předraženou kartou Opencard

Vnitřní spory, zda po pádu Mirka Topolánka mají odejít též nepopulární Bém a Ivan Langer

Kampaň v Praze s místními politiky a nikoliv s celostátním lídrem

Chybou prý také bylo, že pražští občanští demokraté útočili na populárního a nedotknutelného lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga, nikoliv na Miroslava Kalouska připomínáním jeho minulosti. Co na tyto výtky říká pražský lídr David Vodrážka? "Analýzu dělal Ivan Langer," řekl jen.

Co v ní Langer dále napsal? "Ztratili jsme nejen vlažné příznivce, ale i tvrdé voličské jádro včetně podnikatelů, úspěšných manažerů a odborníků..." Anebo: "Hlavním důvodem volby naší strany zůstala loajalita spojená s odporem vůči konkurenci, především Jiřímu Paroubkovi..."

Nejde ještě o klasickou analýzu volebního výsledku, ale spíše o hodnocení kampaně. Samozřejmě subjektivní, neboť hlavní autor kampaně je i autorem zprávy. "Poprvé v kampani ODS sehrála hodně výraznou roli negativní kampaň," říká Langer.

Statisíce voličů odlákalo Toskánsko i Opencard

Jeho zpráva obsahuje více důvodů, proč občanští demokraté ztratili přes 800 tisíc voličů. Pád odstartovala v létě 2009 aféra Toskánsko, když uprostřed hospodářské krize vyjel Mirek Topolánek na luxusní dovolenou obklopen lobbisty a manažery.

Následovaly vnitřní spory či aféra s pražskou Opencard. "Do roku 2010 vstupovala ODS, včetně lídra, jako poškozená a nepříliš důvěryhodná značka," píše Langer.

Ve zprávě chválí změnu lídra, tedy pád Topolánka a nástup Petra Nečase těsně před volbami. Původně totiž strana nemohla kampaň stavět na nepopulárním Topolánkovi. Takže strategie spočívala ve střetu ODS s Jiřím Paroubkem. Až Nečasův nástup umožnil souboj opět personifikovat. Třeba formou plakátů "Petr Nečas, nebo Jiří Paroubek – váš hlas rozhodne!"

Občanští demokraté v dokumentu přiznávají, že mají výrazně méně potenciálních voličů než ČSSD. Proto se zaměřili na přesvědčování příznivců levice, aby nešli k volbám. Šlo o plakáty typu Sliby chyby – tentokrát půjdu radši na zahradu než volit Paroubka.

Na posty místopředsedů je přetlak

Před kongresem se nejen analyzuje volební porážka. V zákulisí se vede boj o křesla ve vedení. Skoro jisté zvolení mají Petr Nečas (předsedou) a David Vodrážka (prvním místopředsedou). Na zbývající čtyři místa řadových místopředsedů mají největší šance moravští Pavel Blažek a Pavel Drobil.

V Čechách je přetlak – post chtějí středočeský Milan Cabrnoch, plzeňský Jiří Pospíšil, ústecký Alexandr Vondra i Miroslava Němcová z Vysočiny. Kmotři se ještě snaží do vedení protlačit jihočeského Martina Kubu. Tedy šéfa regionu, kde je zastaveno čerpání dotací z EU kvůli podezření z rozkrádání.

Včera také skončilo napětí, zda na kongres přijde, či nepřijde otec zakladatel. Nakonec Václav Klaus jen pošle písemný projev.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video