Předvolební plakát UKIP v Manchesteru. Populistická protiimigrantská strana...

Předvolební plakát UKIP v Manchesteru. Populistická protiimigrantská strana doufá v dobrý výsledek v květnových voleb do Europarlamentu (1. února 2014) | foto: Profimedia.cz

Britští populisté pomýšlejí na výhru v eurovolbách. Není to utopie

  • 76
V Evropě začaly volby do europarlamentu. Jako první vyrazili k urnám Britové a Nizozemci. V obou zemích se očekává výrazný úspěch euroskeptických a populistických stran. Výsledky za celou Evropu budou ale známé až v neděli pozdě večer.

V posledních týdnech snad nebylo dne, aby její představitelé neřekli něco kontroverzního. Přesto má partaj našlápnuto k historickému úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu (EP).

Začněme třeba lídrem Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigelem Faragem. Ten se v rozhovoru pro Rádio LBC otřel o Rumuny. "Zeptal jste se, jestli bych měl obavy, kdyby se vedle mého bydliště přistěhovala skupina Rumunů. Pokud bych žil v Londýně, myslím, že bych měl," pronesl a dodal, že je snad každému jasné, jaký je rozdíl mezi Němci a Rumuny.

Šéf Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigel Farage

V neděli už Farage dopad svých slov, za něž čelil obviňování z xenofobie i rasismu, mírnil. Hájil se únavou. "Měl jsem prostě říct: musíte pochopit, že tady máme reálný problém, který nelze popřít, a to je příliš mnoho kriminality, které se dopouštějí tyto gangy, jež přišly do Londýna." Rozvířené vody se ještě nestihly zklidnit a britská média řešila další stranický přešlap.

Jste vlastizrádci!

Konkrétně slova Gordona Fergusona, jenž se nechal slyšet, že proevropští politici z řad liberálních demokratů, labouristů i konzervativců by měli být souzeni za vlastizradu a oběšeni, protože zaprodali Británii do otroctví EU. I on svůj výrok později tlumil.

A tak by se dalo pokračovat. Za konkrétní zmínku stojí ještě jedna událost, která se stala minulé úterý. Tehdy stranu opustila její prominentní členka asijského původu Sanya-Jeet Thandiová se slovy, že Farageovo uskupení sklouzává k rasistickému populismu.

Voliči v EU vybírají nové europoslance

Nové složení Evropského parlamentu na příštích pět let začali dnes vybírat voliči v zemích Evropské unie. Hlavní otázkou nynějších eurovoleb je, nakolik uspějí euroskeptické či otevřeně protievropské strany.

V osmadvaceti unijních zemích má možnost volit téměř 400 milionů lidí. Vyberou 751 europoslanců.

Už ve čtvrtek své europoslance zvolí Nizozemci a Britové. Většina států hlasuje v neděli. Na pátek má volby naplánované Irsko, na sobotu Slovensko, Malta a Lotyšsko. Pouze v Česku se bude hlasovat dva dny, tedy v pátek a v sobotu.

Jakékoli výsledky budou moci být zveřejněny až po konci hlasování v rámci celé Unie, tedy po nedělních 23.00 středoevropského času, kdy se uzavřou volební místnosti v Itálii.

Osmé eurovolby nejspíš poznamená nízká volební účast. V roce 2009 přišlo hlasovat 43 procent voličů.

Navzdory všem těmto zprávám UKIP podle dříve zveřejněných průzkumů míří k tomu, aby pobral více europoslaneckých postů než kdykoli dříve. A možná i více než kterákoliv jiná britská strana.

Některé průzkumy stavěly partaj dokonce na první místo, před opoziční labouristy i vládní konzervativce. Jiné na druhé či třetí. Pro zajímavost, minule skončila čtvrtá, za labouristy, konzervativci a liberálními demokraty. Obsadila poté třináct křesel.

"Možná jim ty poslední přešlapy ublíží, ale osobně si myslím, že to není pravděpodobné. Voliče, kteří už UKIP podporují, toto netrápí. Na druhou stranu je možné, že jim to ubere hlasy u lidí, kteří teprve zvažují jejich volbu. Ale nemyslím, že ty kontroverze byly tak závažné, aby měly na výsledek zásadní dopad," řekl MF DNES Robert Ford, politolog z University of Manchester.

Strana UKIP, která požaduje odchod Velké Británie z EU a výrazné omezení imigrace, vznikla v roce 1993. Premiér David Cameron před lety označil její členy za "bandu bábovek, bláznů a salonních rasistů", nicméně právě působení UKIP na britské politické scéně se už delší dobu přičítá tvrdší rétorika Londýna vůči EU. Hlasy totiž ubírá hlavně toryům.

Frakci s krajní pravicí nechtějí

Loni strana UKIP v místních volbách výrazně posílila a roste i počet jejích členů. Partaj se ráda ohání tvrzeními, že imigranti z EU zneužívají britský sociální systém, je mezi nimi vysoká kriminalita a berou Britům práci. Vzhledem k tomu, že po rozšíření Unie v roce 2004 přijelo do království mnohem více obyvatel nových členských zemí, než Britové čekali, stalo se přistěhovalectví z EU jedním z velkých témat britské politiky. Přispěla k tomu pochopitelně i finanční krize.

"Existují tyto hlavní důvody popularity UKIP – dokázala zmobilizovat hluboko usazenou nespokojenost starší generace pracujících, která má pocit, že se jim politika odcizuje. A voliči jsou naštvaní kvůli vysoké imigraci. V eurovolbách dále získá vyšší podporu těch, kteří nechtějí být v EU," míní Robert Ford.

UKIP se kontroverzím nevyhýbá od počátku. Někdejší komoditní makléř Farage zároveň ale odmítá v europarlamentu vstoupit do případné frakce s krajně pravicovými evropskými stranami, jako jsou francouzská Národní fronta Marine Le Penové či nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse, které označuje za rasistické.

Co tedy můžeme od Strany nezávislosti Spojeného království v příštím volebním období v europarlamentu čekat? "Nejspíše se nespojí s hlavními frakcemi. Budou dělat mnoho povyku, obstrukcí a zřejmě se tam nebudou příliš často objevovat. Takže nic moc jiného než dosud," předvídá Ford.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue