Češi si zvolí nový parlament týden před začátkem mistrovství světa ve fotbale. Ilustrační foto.

Češi si zvolí nový parlament týden před začátkem mistrovství světa ve fotbale. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Volby budou první červnový víkend, rozhodl Klaus

  • 460
Prezident Václav Klaus stanovil termín voleb do Poslanecké sněmovny. Češi půjdou k volebním urnám v pátek 2. a v sobotu 3. června 2006. Rozhodnutí postoupil ke kontrasignaci předsedovi vlády Jiřímu Paroubkovi, ten však váhá.

Prezidentovo rozhodnutí iDNES potvrdil mluvčí Hradu Petr Hájek.

Ještě před samotným stanovením volebního termínu zaznívaly obavy politických stran, že by průběh voleb mohl ovlivnit fotbalový šampionát. Ten začíná v Německu 9. června a po šestnácti letech se na něj probojovala i česká reprezentace.

Většina stran si proto přála, aby lidé odvolili ještě před mistrovstvím. - více zde

Paroubek se souhlasem váhá
Opačného názoru byl premiér Jiří Paroubek, který v neděli v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce vyslovil přání, že by chtěl volby právě na 9. a 10. června.

Paroubek se zatím nevyjádřil, zda termín voleb odsouhlasí. "Já s ním (Klausem) ještě budu hovořit, se mnou nikdo nejednal. Já to musím zvážit, jestli s tím budu souhlasit," řekl premiér ČTK.

Preferencím zatím dominuje ODS
Před čtyřmi lety lidé volili ve dnech 14. a 15. června. Klausův předchůdce Václav Havel však definitivní termín oznámil až po schůzce s tehdejším předsedou vlády Milošem Zemanem.

Poslední průzkumy volebních preferencí hovoří o tom, že by k volbám přišlo 55 procent voličů. Podle agentury Factum Invenio by zvítězili občanští demokraté (29,4 %) před sociálními demokraty (25,1 %). Třetí komunisté by získali 19 procent a KDU-ČSL by volilo 10,7 % Čechů. Sněmovně se přiblížila i Strana zelených. - více zde

Termín voleb rozhodne i o kandidátkách
Pokud by premiér termín voleb stvrdil, politické strany a hnutí by musely seznamy svých poslaneckých kandidátů odevzdat nejpozději v úterý 28. března, tedy v souladu s volebním zákonem 66 dnů přede dnem voleb. Pokud by se volby konaly o týden později, politická uskupení by na nominace měla čas do 4. dubna.

Před čtyřmi lety si lidé mohli vybírat z 29 stran a hnutí, přičemž dvě ze stran - KDU-ČSL a US-DEU - kandidovaly spolu v koalici. Kromě nich dolní komoru obsadily ještě KSČM, ODS a ČSSD, která volby vyhrála a sestavila s lidovci a unionisty vládu.

Termín voleb není formalita

Termín voleb není jen formalita a česká politika už ve své polistopadové historii pamatuje několik sporů o to, kdy mají lidé jít hlasovat.

Například před čtyřmi lety vyhlásil tehdejší prezident Václav Havel termín voleb do Sněmovny krátce po schůzce s premiérem Milošem Zemanem. Oba se shodli na termínu 14. a 15. června 2002, když Havel po konzultaci se Zemanem ustoupil ze svého původního záměru vyhlásit volby již v květnu.

Havel prosazoval dřívější termín voleb, protože chtěl, aby bylo více času na tradiční povolební procedury. Prvotní vyjádření Hradu ale vyvolalo negativní reakce politiků. Například tehdejší předseda Sněmovny a ODS Klaus očekával, že se volby uskuteční v polovině června, a Havlův návrh označil za schválnost. Strany si totiž podle něj stanovily harmonogramy, měly již objednané inzertní stránky a billboardy.

Havel poté popřel, že by mezi ním a Klausem byl kvůli termínu voleb spor, a uvedl, že volby vyhlásí po poradě s předsedou vlády.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video