Předsednictvu Dělnické strany vyšla sázka na spojení s neonacisty. Podruhé letos slaví. Na snímku její předseda Vandas a místopředseda Štěpánek.

Předsednictvu Dělnické strany vyšla sázka na spojení s neonacisty. Podruhé letos slaví. Na snímku její předseda Vandas a místopředseda Štěpánek. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Volby a rasismus vynesly Dělnické straně tři čtvrtě milionu korun

  • 1053
Extremistická Dělnická strana si může mnout ruce. Za jedno procento voličských hlasů v Evropských volbách získá od státu odměnu přes tři čtvrtě milionu korun. Výplatě nebrání ani fakt, že neodevzdala v pořádku výroční zprávu za loňský rok nebo že by ji soud mohl rozpustit.

Volby do Evropského parlamentu 2009

SOUHRN ZDE / FOTO + VIDEO ZDE / KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE

Do pokladny Dělnické strany za několik týdnů připutuje ze státní kasy 761 040 korun. Za každý hlas jejího voliče má ze zákona nárok na třicet korun. Stačilo jí k tomu překročit hranici jednoprocentní podpory. Loni přitom hospodařila se šedesáti tisíci korun.

Partaj spjatá s neonacisty už má jasno, jak s penězi naloží. "Zcela určitě finanční dotaci od státu využijeme k zefektivnění chodu strany, půjde to na tisk propagačních materiálů, tisk novin, a jak říkám, je to pro nás vítaná položka," řekl MF DNES její předseda Tomáš Vandas.

Na volbách vydělala jen KDU-ČSL

Parlamentní strany utratily za kampaň moc peněz

Domnívá se ovšem, že peníze na stranický účet přijdou až po parlamentních volbách. "Očekávám obstrukce ze strany státu a určitě nevidím reálné vyplacení do srpna tohoto roku, kdy to má být vyplacené. Já s těmito prostředky počítám ve druhé polovině roku, spíše ke konci roku," dodal Vandas.

Strana ani do budoucna neplánuje žádnou masivní kampaň, jakou voliče oslovují například zelení, ODS nebo ČSSD. "O množství billboardů to určitě není, je to o politické práci a o setrvačnosti voličů a voličském jádru u velkých stran," uvedl Vandas.

Právnička Klára Kalibová míní, že "dělníci" státní příspěvek použijí na letáky, stranické noviny, na financování aktivit na internetu. "Domnívám se, že na shromážděních půjdou ještě dál na hranu zákona, takže část vynaloží i na právníky," řekla Kalibová iDNES.cz.

Státem dotovaný extremismus

Výplatě tři čtvrtě milionu korun nebrání ani skutečnost, že Dělnická strana neodevzdala úplnou výroční zprávu o činnosti za rok 2008. Chyběla v ní rodná čísla a adresy několika dárců. O státní příspěvek za volby do EP se ale extremisté bát nemusí ani v případě, že sněmovní kontrolní výbor tuto zprávu odmítl.

Pecina chce napravit šlendrián

Podá podnět k rozpuštění Dělnické strany

"Když strany nemají výroční zprávu v pořádku, tak nemají nárok na příspěvek na získané mandáty a na činnost. Na příspěvek na hlas ve volbách se to nevztahuje," řekl iDNES.cz Vladimír Koníček, šéf kontrolního výboru Sněmovny.

Přeloženo do praxe, pokud by se DS v říjnu přehoupla přes pět procent a získala křeslo ve Sněmovně, nedostala by na rozdíl od ostatních příspěvek 800 tisíc korun na jednoho poslance.

Na tzv. příspěvek na kampaň, který činí 30 korun za hlas, ale dosáhne bez problémů. "Výplata uvedeného příspěvku není podmíněna předložením úplné výroční finanční zprávy," potvrdil Koníčkova slova Jakub Haas z ministerstva financí.

Podle všeho se rasisté nemusí ani bát, že by tři čtvrtě milionu museli vracet, jestliže by Nejvyšší správní soud jejich stranu už v září rozpustil. "Ustanovení, které by to umožňovalo, neznáme," sdělil Haas.

O to chce usilovat kabinet nového premiéra Jana Fischera. Jeho ministr vnitra Martin Pecina nedávno prohlásil, že podá Nejvyššímu správnímu soudu podnět, jakmile to bude možné, tedy půl roku po zamítnutí prvního takového rozsudku, který soud vydal letos v březnu.


Cesta "dělníků" ke statisícovému příspěvku

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video