Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Blíží se krajské a senátní volby. Kroužkujte s rozmyslem, pozor na obálky

  15:56
Ve dnech 7. a 8. října 2016 se z rozhodnutí prezidenta uskuteční volby do zastupitelstev krajů ve 13 krajích České republiky. Současně se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech. Zatímco u krajských voleb mohou voliči rozdávat preferenční hlasy, pro Senát volí jen jediného kandidáta. Čtěte, na co si dát pozor, aby váš hlas nepropadl.
Volební hlasování.

Volební hlasování. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Rychlá navigace

1. Kdy a kde se volí?

Krajské i senátní volby startují v pátek 7. října, kdy se ve 14:00 poprvé otevřou volební místnosti napříč republikou. Na území hlavního města Prahy se volby do zastupitelstev krajů nekonají, do Senátu se volí ve 27 obvodech, kde byly volby vyhlášeny (viz níže). V pátek budou volební místnosti otevřeny až do 22:00, znovu se otevřou v sobotu 8. října v 8:00. Voliči mohou hlasovat až do sobotních 14:00, kdy se místnosti uzavřou a začnou se počítat hlasy.

Jak vidíte politickou scénu?

Ilustrační snímek

Zahrajte si na politologa a umístěte deset stran na politické mapě Česka.

Volby do Senátu mohou být na rozdíl od krajských voleb dvoukolové. V prvním kole, které proběhne společně s krajskými volbami ve dnech 7. a 8. října 2016, mají hlasovací lístky do Senátu žlutou barvu. Stejné barvy je i úřední obálka, do níž se vybraný hlasovací lístek vkládá. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, a nebude tak zvolen žádný z kandidátů, bude se konat druhé kolo voleb. To se uskuteční ve dnech 14. a 15. října 2016, ve stejném čase jako při konání prvního kola voleb, tedy v pátek 14. října 2016 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 15. října 2016 od 8:00 hodin do 14:00 hodin.

Kde se volí do Senátu (číslo volebního obvodu):
Karlovy Vary (1), Most (4), Plzeň-město (7), Český Krumlov (10), Tábor (13), Beroun (16), Praha 11 (19), Praha 10 (22), Praha 6 (25), Mělník (28), Ústí nad Labem (31), Liberec (34), Jičín (37), Kutná Hora (40), Pardubice (43), Ústí nad Orlicí (46), Blansko (49), Jihlava (52), Brno-město (55), Brno-město (58), Olomouc (61), Bruntál (64), Nový Jičín (67), Ostrava-město (70), Frýdek-Místek (73), Kroměříž (76), Hodonín (79)

↑ - zpět na navigaci

2. Kdo smí volit?

Voličem je státní občan České republiky, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje. Občan České republiky, který není přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky, nesplňuje podmínky práva volit do zastupitelstev územních samosprávných celků. Tyto podmínky jsou společné pro krajské i senátní volby.

Volič, který nebude v době voleb ve svém volebním okrsku či obvodu, může úřady požádat o vydání voličského průkazu. V případě krajských voleb se průkaz vydává pouze voličům zapsaným ve stálém seznamu voličů v územním obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny. Opravňuje ho poté volit i v jiném kraji, než ve svém domovském. U voleb do Senátu pak může volič hlasovat pouze v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do třetiny Senátu vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu.

Způsobu a podmínkám vydání voličského průkazu se věnujeme v samostatném bodu tohoto návodu ZDE.

↑ - zpět na navigaci

3. Jak hlasovat v krajských volbách?

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev krajů mají šedou barvu a jsou vytištěny pro každou politickou stranu, politické hnutí nebo koalici samostatně. Na každém lístku je uvedeno číslo určené losem, přičemž dodané hlasovací lístky nemusí tvořit úplnou číselnou řadu, neboť většina kandidujících stran, hnutí a koalic nekandiduje ve všech krajích. Lístky jsou distribuovány voličům nejpozději tři dny přede dnem voleb. Pokud jsou poškozeny, ztraceny nebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, je možné požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků.

Nemocní mohou hlasovat i doma

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, avšak pouze v územním obvodu stálého volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Tato možnost platí pro krajské i senátní volby.

Aby mohl volič hlasovat, musí po příchodu do volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky. Po splnění této podmínky obdrží úřední obálku šedé barvy a vstoupí do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, tedy za připravenou plentu. Jinde hlasovat nemůže. Zde pak vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek (stejné šedé barvy jako úřední obálka) pro politickou stranu, hnutí či koalici, pro kterou se rozhodl.

V krajských volbách mohou voliči navíc kroužkovat pořadová čísla až čtyř kandidátů na témže hlasovacím lístku, kterým dává přednost. Lístek s více zakroužkovanými kandidáty je platný, k preferenčním hlasům se však nepřihlíží; takový hlasovací lístek se počítá ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice jako celku. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Za neplatný hlas bude počítán i ten, který nebude vložen ve správné úřední obálce (pro krajské volby šedá barva). Neplatný je i v případě, kdy je v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků.

Všechny články o krajských volbách 2016 najdete ZDE

Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před volební komisí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat a případně upravit zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky, a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

↑ - zpět na navigaci

4. Jak hlasovat v senátních volbách?

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Na každém hlasovacím lístku je uvedeno číslo určené losem. Dodané hlasovací lístky nemusí tvořit úplnou číselnou řadu, a to v případech, kdy přihláška kandidáta k registraci nebyla zaregistrována ani na základě přezkoumání soudem. Lístky voliči obdrží nejpozději tři dny přede dnem voleb. Pokud jsou poškozeny, ztraceny nebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, je možné požádat ve volební místnosti okrskovou volební komisi o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků.

Druhé kolo se může posunout

Jestliže se před druhým kolem voleb ve volebním obvodu kandidát své kandidatury vzdá, pozbude práva být volen nebo zemře, postupuje do druhého kola voleb kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě; v takovém případě se druhé kolo voleb koná třináctý den po ukončení hlasování v prvním kole (21. a 22. října 2016).

Ve druhém kole kandidují pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvých dvou místech. Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb již voliči nebudou dodány předem, ale volič je obdrží přímo ve volební místnosti ve dny voleb. Hlasovací lístek a úřední obálka pro II. kolo voleb do Senátu jsou barvy šedé.

Po příchodu do volební místnosti se volič musí prokázat platným občanským průkazem či cestovním, služebním nebo diplomatickým pasem České republiky. V případě neprokázání své totožnosti a státního občanství České republiky nebude moci hlasovat.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, tedy za plentu. Do úřední obálky žluté barvy vloží jeden hlasovací lístek žluté barvy pro kandidáta, pro kterého se rozhodl. Hlasovací lístek se nijak neupravuje. Jinde než za plentou toto není možné.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené či nejsou vloženy do příslušné úřední obálky. Hlas voliče je neplatný i tehdy, pokud do obálky vloží několik hlasovacích lístků.

Všechny články o senátních volbách 2016 najdete ZDE

Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou komisí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něj vložit do úřední obálky, a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

Pokud se volič nachází ve dnech voleb z jakéhokoliv důvodu na území jiného volebního obvodu nebo v zahraničí (například kvůli hospitalizaci či služební cesty), jedná se o faktickou překážku ve výkonu volebního práva. Volit tedy nemůže. Voliči zapsaní na zvláštních seznamech voličů, tedy zejména ti s dlouhodobým pobytem v zahraničí, mohou požádat o vystavení voličského průkazu a odvolit v příslušné volební místnosti v ČR.

↑ - zpět na navigaci

5. K čemu slouží voličský průkaz a jak o něj žádat?

Voličský průkaz má v případě krajských a senátních voleb jen velmi malý vliv. Zatímco u parlamentních voleb jeho vystavení znamená, že může člověk odvolit kdekoli v republice, tedy nejen v místě příslušném dle jeho trvalého bydliště, u krajských a senátních voleb je možnost přesunu voliče omezeno maximálně na jiný okrsek v témže kraji, respektive volebním obvodu.

V případě senátních voleb slouží voličský průkaz také lidem, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí. Ti však musí přijet odvolit do České republiky, volba „na dálku“ na zastupitelských úřadech není v případě senátních voleb možná. Tito lidé o voličský průkaz žádají na příslušném úřadu dle svého trvalého bydliště, v případě, že trvalý pobyt v ČR nemají a mají zájem se voleb účastnit, sami si volí obvod, v němž chtějí hlasovat. V případě druhé kola senátní volby se vystavuje nový voličský průkaz.

Kdo by o voličský průkaz stál, může o něj požádat v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, elektronicky pomocí uznávaného elektronického podpisu voliče či prostřednictvím datové schránky, nebo osobně na příslušném úřadu. Žádost o vydání voličského průkazu elektronickou formou musí být zaslána nejpozději sedm dní před konáním voleb, tedy do 30. září 2016, osobně lze průkaz vyřídit až do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů, tedy 5. října 2016 do 16:00.

Hlasování ze zahraničí není v krajských volbách možné, zájemci o volby do Senátu pak může být voličský průkaz vystaven za předpokladu, že je zaregistrován ve zvláštním volebním seznamu, který spravuje český zastupitelský úřad v zemi, kde žije. Pokud tak učinil v minulosti, opětovná registrace není nutná, kdo ale v seznamu dosud není, pro letošní volby už to nestihne. Žádost se posílala úřadu poštou nejpozději do 28. srpna 2016.

Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen po prokázání totožnosti a státního občanství tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Ta jej přiloží dle typu voleb do příslušného výpisu voličů a volič obdrží prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem.

Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.

↑ - zpět na navigaci

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Rozstřel Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...