Mirka (29) si v New Yorku odbyla svou volební premiéru.

Mirka (29) si v New Yorku odbyla svou volební premiéru. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Češi volili v New Yorku, pak šli do Hospody. Na vlast chtějí být hrdí

  • 197
New York (od zpravodaje iDNES.cz) - Volby neprobíhají jen v České republice. Tisíce hlasů jsou odevzdávány i na konzulátech po celém světě. V New Yorku se u volebních uren sešli lidé, kteří v USA žijí dlouhodobě, s těmi, kdo zde byli pouze na dovolené.

Je pátek odpoledne a na Generálním konzulátu České republiky v New Yorku se volební komise připravuje na várku lidí, kteří budou volit cestou z práce. "Ve čtvrtek zde volilo 105 oprávněných voličů, dnes zatím něco přes 80," uvedl jeden z jejích členů pro iDNES.cz.

Volby do Poslanecké sněmovny na českém konzulátu v New Yorku.
Volební místnost ve 3. patře.

Volby do Poslanecké sněmovny na českém konzulátu v New Yorku.

V zahraničí mohou volit čeští občané s trvalou adresou v cizině, nebo čeští občané, kteří do zahraničí vycestovali s platným voličským průkazem. Los letos určil, že všechny hlasy z ciziny se přičtou Středočeskému kraji.

Pravá česká "Hospoda" hned vedle newyorského konzulátu

"Já jsem právě ze Středočeského kraje, takže pro mne to je, jako kdybych volil doma," směje se dvaatřicetiletý Martin, který je v New Yorku na dovolené. "Potkali jsme se tu u voleb i s dalšími Čechy z New Yorku. Konzulát je krásný, je tu i česká galerie... A viděl jsem, že hned vedle konzulátu je česká hospoda, takže se tam zastavíme."

Jiná Češka na ambasádě nepochodila. Nevyřídila si voličský průkaz a k volbám jít nemohla. "Tak teda příště," posteskla si. "Jestli teda ještě příští volby budou."

Žijeme v USA, ale českou politiku sledujeme

Celkově panovala na konzulátu uvolněná, i když vzhledem k situaci poměrně sváteční atmosféra. Členky komise řadu voličů znaly křestním jménem, ať už profesně, nebo soukromě: "Vy jste u nás volil už u prezidentských, že?"

Devětadvacelitetá Mirka, která strávila větší část svého života v USA, naopak přišla k volbám vůbec poprvé v životě. Když mluvila o svém dojmu z voleb, byla nadšená. Po otázce na to, podle čeho se rozhodovala, koho volit, ale zvážněla: "Situaci v Česku sleduji a mám pocit, že tato volba je kritická. I proto chci, aby můj hlas byl slyšet."

Češi, kteří žijí v zahraničí, podle ní dění v Česku stále sledují. "Chtěla bych, aby politici mluvili více o svých plánech a o svém programu, a to nejen vzhledem k Česku, ale i o mezinárodní politice a vizi."

Pro americké Čechy je často náročné a frustrující sledovat politické dění ve vzdálené vlasti. "Česká politická scéna mi teď přijde hodně nesrozumitelná, někdy nad tím zůstává člověku rozum stát. Nad tím, co se děje, nebo taky neděje," říká dvaačtyřicetiletá Dana. "Mám pocit, že se v Česku věci nedotahují." Uznává, že ani v USA není politická scéna přehlídkou ctnostní, má však pocit, že je to "civilizovanější" a profesionálnější. "Do politiky většinou v USA nejdou lidé kvůli osobnímu zisku," uvádí jako příklad.

"I když Češi žijí řadu let mimo vlast, chtějí být pyšní na zemičku, ze které pocházejí," dodává Dana. "Ale někdy je to opravdu těžké."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video