Volbám hrozila infekční epidemie

Až po zásahu státní volební komise na plzeňském magistrátu se na poslední chvíli podařilo zastavit volby v prostorách infekčního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Mezi jedenáct pacientů s nejrůznějšími nemocemi, kteří chtěli volit, se chystala volební komisařka s přenosnou urnou. Zákon přitom říká, že infekční choroba je překážka ve výkonu volebního práva kvůli ochraně zdraví lidu.

"Mohla to být tragédie, kdyby se kvůli několika stovkám odměny za členství ve volební komisi nakazila například žloutenkou komise i její rodinní příslušníci," řekla Jindřiška Gallová z karlovarského magistrátu.

Úřednice při školení důrazně upozorňovala členy padesáti okrskových komisí, že na infekční oddělení ze zákona nesmějí, i kdyby lékaři namítali cokoliv.

Když se náhodou Gallová dozvěděla od MF DNES, že se plzeňská fakultní nemocnice chystá porušit zákon, ihned vyburcovala pražský sekretariát státní volební komise.

"Je nemyslitelné volit na infekčním oddělení. Požádali jsme plzeňský magistrát o opatření, aby nemocnice postupovala podle zákona," řekl člen sekretariátu státní volební komise Jaroslav Hrbek.

Až do zásahu z Prahy mluvčí fakultní nemocnice v Plzni Renata Veselá uváděla, že pacienti na izolaci dostanou při vyplňování volebních lístků ochranné rukavice. Připraveny byly podle Veselé další přísná hygienická opatření.

VOLBY 2002

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Volební komisařka, s kterou se už nemocnice domluvila, měla mít i lékařský plášť a roušku na obličeji. Nemocnice s komisařkou počítala i v sobotu. "Volby jsme v pátek stopli," řekla Veselá po upozornění, že fakultní nemocnice porušuje zákon.

Karlovarská nemocnice volební komisi na své infekční oddělení nepustí ani za nic. "Nepamatuji, že by někdy pacienti na našem infekčním oddělení volili," říká mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.

Karlovarská magistrát, který zajišťuje volby, přitom snahy pacientů volit stůj co stůj pamatuje. "Na magistrát mně volali lidé, že chtějí propustit domů, jen aby mohli volit," vysvětluje Gallová.

Z voleb jsou podle volebního zákona vyloučeni lidé,kteří jsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům. V dalším a - posledním případě - existují překážky ve výkonu volebního práva u lidí, kteří jsou hospitalizovaní na infekčních odděleních. Jedná se o zákonem omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video