Sobotka povede ČSSD, z vedení vypadl kandidát na Hrad Dienstbier

  • 958
Sociální demokraty povede do voleb Bohuslav Sobotka, obhájil na sjezdu pozici šéfa strany. Místo jeho zástupce si udržel Michal Hašek, který prohlásil, že chce být "zlým mužem" ČSSD. Z vedení strany vypadl neúspěšný prezidentský kandidát a podle průzkumů nejpopulárnější politik Jiří Dienstbier. Ve vedení ho nahradil plzeňský hejtman Milan Chovanec.

"Nic nekončí. Všechny hodnoty, které jsem prosazoval ve vedení strany, budu i dál prosazovat," řekl po vyhlášení oficiální výsledků Dienstbier. Zůstává zatím stínovým ministrem spravedlnosti sociální demokracie. Stínovou vládu chce Sobotka do několika týdnů po sjezdu obměnit.

Nezvolení Dienstbiera označil Sobotka za iracionální rozhodnutí sjezdu strany. "Nejpopulárnější politik, který získal tak velkou podporu v prezidentské volbě, samozřejmě do vedení sociální demokracie patří," řekl iDNES.cz Sobotka.

Stranická křídla Sobotky a Haška uzavřela dohodu, že do vedení budou znovu zvoleni Lubomír Zaorálek a také Zdeněk Škromach. Zaorálek jako Sobotkův spojenec a Škromach jako muž z Haškova tábora. To se také stalo. Dohoda nebyla na zbylých třech postech místopředsedů. Jedno si až po přepočítání hlasů udržel Martin Starec a místo Dienstbiera jeho odpůrci do vedení dostali plzeňského hejtmana Chovance.

První den sjezdu jsme sledovali on-line zde

Na Dienstbiera má část strany "pifku" kvůli tomu, že poté, co vypadl z boje o Hrad, nepodpořil stejně jako vedení ČSSD Miloše Zemana. Ten také na sjezd osobně dorazil. A pochválil levicové voliče, že pochopili, že je levicovým kandidátem a podpořili ho na rozdíl od některých přítomných. To byla výtka právě vůči Dienstbierovi, který odmítl Zemana podpořit. Výsledek volby se tak dá chápat jako úklona strany Zemanovi.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier během svého projevu na sjezdu v Ostravě.

Sociálním demokratům zbývá ještě obsadit jednu pozici místopředsedkyně. Rozhodne se mezi Marií Benešovou a Alenou Gajdůškovou. Ani dvě kola volby ke zvolení ženy do vedení nestačila.

Nové vedení ČSSD

Bohuslav Sobotka, předseda
Michal Hašek, statutární místopředseda
místopředsedové
Zdeněk Škromach
Lubomír Zaorálek
Milan Chovanec (jediný nováček ve vedení, plzeňský hejtman)
Martin Starec

Neobsazeno zatím zůstává jedno křeslo vyhrazené pro ženu.

V druhém nočním kole dostala Benešová 271 hlasů, Gajdůšková 269 hlasů, ke zvolení bylo ovšem třeba 291 hlasů. Výsledek iDNES.cz sdělila sama Gajdůšková. Oficiálně strana výsledek vyhlásí až v sobotu dopoledne. A bude muset místopředsedkyni strany volit dál.

Kandidátů na místopředsedy bylo původně devět (vedle Zaorálka, Škromacha, Dienstbiera, Benešové a Starce také Jiří Bodenlos, Jaroslav Foldyna, Alena Gajdůšková a Milan Chovanec). Jihočeský hejtman Jiří Zimola se vzdal kandidatury a podpořil Chovance, který pak díky tomu do vedení prošel.

Jako "zlý muž" ČSSD se na sjezdu projevil Zdeněk Škromach. Tvrdě se pustil do vicepremiérky Karolíny Peake. "Pijavice, která se živí na vládě," zhodnotil ji Škromach.

Do Peake se pustil kvůli tomu, že hodnotila průběh sjezdu ČSSD ještě před tím, než podle Škromacha stačili sociální demokraté pogratulovat Sobotkovi s Haškem. Řadové místopředsedy  delegáti volili v prostředí vítkovických hutí, v bývalém plynojemu přestavěném na multifunkční halu.

ČSSD slíbila majetková přiznání a že upraví penzijní reformu

Pozici předsedy obhájil podle očekávání současný šéf strany Bohuslav Sobotka. Neměl protikandidáta, stejně jako staronový místopředseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Jsem připraven být zlým mužem sociální demokracie," řekl po zvolení Hašek. Soupeře něměl díky vnitrostranické dohodě, že Zaorálek nebude kandidoval.

Prvním zákonem, pokud ČSSD uspěje ve volbách, by podle Sobotky byla majetková přiznání. Sobotka také slíbil, že by vláda pod jeho vedením upravila penzijní reformu. "Zrušíme takzvaný druhý pilíř, který se podle našeho očekávání setkal s naprostým nezájmem veřejnosti," řekl.

"ČSSD se zavazuje v případě, kdy ponese vládní odpovědnost, dobrovolné penzijní spoření v takzvaném druhém pilíři zavedené od 1. 1. 2013 zrušit s tím, že umožní účastníkům návrat do průběžného systému nebo převedení úspor jeho účastníků do doplňkového penzijního spoření," napsala strana do programového dokumentu "Nový začátek pro naši zemi", který budou také sociální demokraté na sjezdu schvalovat (více o jeho obsahu najdete zde).

Pokud jde o majetková přiznání, sankcí v zákoně by podle předsedy strany mělo být propadnutí nelegálně nabytého majetku. "Našim voličům to dlužíme," řekl Sobotka těsně před tím, než ho ve funkci potvrdilo 507 delegátů, více než osmdesát procent.

Majetková přiznání, která Sobotka v pátek znovu slíbil, jsou evergreenem ČSSD, prosazovala je už bývalá vláda Miloše Zemana. A prezident, který na sjezd do Ostravy také přijel, vyčetl straně, že je mohla prosadit po volbách 2002, ale neobrátila se na komunisty a spojila se s lidovci a s Unií svobody.

Méně škrtů a více investic, slibuje voličům strana

"Vládní odpovědnost bude těžký úkol, Kalousek nám nechá jeho dluhy," prohlásil v pátek v Ostravě Sobotka. Strana podle něj před volbami musí vyhlásit srozumitelný program na prvních sto dnů vlády. Svou možnou příští vládu po volbách by chtěl orientovat na méně škrtů a více investic: do infrastruktury, bydlení, či do vzdělání.

Potvrdil, že by vláda ČSSD usilovala o redukci počtu zdravotních pojišťoven i poplatků ve zdravotnictví, které prosadil ministr Tomáš Julínek ve vládě Mirka Topolánka. S výjimkou poplatku v nemocnici, který by však chtěl Sobotka omezit jen na prvních třicet dnů hospitalizace.

Změna daní, při níž hodlá strana mimo jiné eliminovat rovnou daň a více zdanit monopolní firmy, banky a hazard, by měla podle Sobotky proběhnout naráz k jednomu datu a pak už by chtěl udržet stabilní daňový systém. A na volební kandidátky by rád přibral nestraníky, zástupce odborů a občanských sdružení.

Předčasné volby mají smysl do poloviny roku, řekl Sobotka

Jen do poloviny letošního roku má podle předsedy ČSSD smysl usilovat o to, aby se konaly předčasné volby ještě v tomto roce. Sobotka po svém zvolení iDNES.cz řekl, že jeho strana usilovala o pád Nečasovy vlády celkem pětkrát, ale sehnala přitom maximálně 93 hlasů. Pro svržení vlády je přitom třeba 101 poslanců.

Druhou možností je dohoda o rozpuštění Sněmovny, ale k tomu by sociální demokracie potřebovala podporu alespoň jedné ze dvou větších vládních stran, tedy ODS, nebo TOP 09. Ani tato možnost se však nyní podle Sobotky nerýsuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue