Miloslav Kala, prezident NKÚ

Miloslav Kala, prezident NKÚ | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci navrhli jako prezidenta NKÚ Kalu. Dohodly se ODS a ČSSD

  • 72
Nejvyšší kontrolní úřad má příštích devět let vést exposlanec ČSSD Miloslav Kala. V tajné volbě ve Sněmovně dostal 108 hlasů. Jeho jmenování má v rukou prezident Miloš Zeman. Kala prošel poté, co ve Sněmovně uzavřely politický obchod ODS a sociální demokracie. To velmi rozčílilo TOP 09, u níž to evokuje dobu opoziční smlouvy.

Výměnou za zvolení Kaly má ODS získat pozici viceprezidentky NKÚ pro svou poslankyni Zdeňku Horníkovou. Něco takového, tedy výměnný obchod mezi vládní ODS a opoziční ČSSD, se v tomto volebním období ve Sněmovně ještě nestalo.

ODS před volbou zavázala své vlastní poslance, aby Kalu, který byl dosud viceprezidentem kontrolního úřadu, podpořili. I přesto, že volba byla tajná. "Nechápu, proč bych měl hlasovat pro kandidáta opozice," zlobil se po jednání poslaneckého klubu ODS jeden z jeho členů, který iDNES.cz upozornil na závazný pokyn strany hlasovat pro Kalu.

Kalousek: NKÚ nesmí být gerontobox odložených politiků

Proti dohodě ODS a ČSSD protestoval před hlasováním ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, NKÚ podle něj nesmí být "gerontobox" pro odložené politiky, což se podle něj traduje od opoziční smlouvy, kterou v minulosti uzavřely ČSSD a ODS. Kalousek to řekl v narážce na to, že do NKÚ politické strany v minulosti poslaly několik svých poslanců.

"Miroslavu Kalouskovi vadí dohody politických stran jen tehdy, když u nich není," oponoval mu šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Ministr financí Miroslav Kalousek a šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík

Proti Kalovi nasadila TOP 09 Miloslava Vaňka, řadového člena ODS a šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Nikdy to nebyl poslanec, nikdy nepartajničil. Byl velmi ceněným spolupracovníkem osmi ministrů, ať už na ministerstvu práce a sociálních věcí, nebo ministerstvu financí," hájil Vaňka před poslanci Kalousek. Vaněk ale od poslanců dostal jen 49 hlasů. To, aby prošel Kala, jistily i Věci veřejné a KSČM.

Výsledek hlasování TOP 09 rozladil. "Poslanci ODS po dohodě s komunisty raději zvolili bývalého poslance ČSSD, aby si tak zajistili trafiku pro jiného poslance ODS. Legitimní volbu bereme na vědomí, jsme však přesvědčeni, že tento pokleslý partajní obchod z dob opoziční smlouvy sníží vážnost jak NKÚ, tak Poslanecké sněmovny," řekl šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Kromě Kalouska protestovala ještě před volbou také nejmenší vládní strana LIDEM. "Nepodpoříme velkokoaliční dohodu ODS a ČSSD o obsazení NKÚ," řekla vicepremiérka a šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

Marek Benda, Karolina Peake, Zbyněk Stanjura a Petr Gazdík v Poslanecké sněmovně.

Občanští demokraté dohodu s ČSSD hájí. "ODS od začátku preferovala koaliční dohodu. Tu však TOP 09 setrvale torpédovala a prosazovala svoji kandidátku Trezziovou s ČSSD," uvedl po hlasování šéf poslanců ODS Marek Benda. Během vyjednávání odmítla podle něj TOP 09 právě jméno právě i Miloslava Vaňka.

Jmenování nového šéfa NKÚ má v rukou prezident Zeman

Nového prezidenta NKÚ jmenuje na návrh Sněmovny prezident Miloš Zeman. V případě Kaly, který byl dosud viceprezidentem úřadu a řídil ho po loňské vynucené rezignaci Dohnala, by neměl být žádný problém.

Kala byl dříve poslancem za sociální demokracii za jižní Moravu a patřil ke kritikům tzv. Bohumínského usnesení zapovídajícího sociální demokracii politickou spolupráci s komunisty.

Kala ještě před Zemanovou inaugurací nového prezidenta republiky navštívil, a to když ještě Zeman úřadoval ve své dočasné kanceláři poblíž Hradu a po schůzce řekl, že cítí jeho podporu. "Bavili jsme se o tom a myslím si, že můžu připustit, že mi fandí, ale musíte se zeptat jeho," odvětil Kala na otázku, zda Zeman podpoří jeho jmenování do čela úřadu.

Pozice prezidenta NKÚ je neobsazena už více než rok, od loňského února. Bývalý hejtman Vysočiny za KDU-ČSL František Dohnal musel rezignovat poté, co Městský soud v Praze pravomocně potvrdil podmíněný trest pro Dohnala za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video