Petr Gazdík z TOP 09 neúspěšně kandidoval na post místopředsedy Sněmovny. Utkal se s Tomiem Okamurou z hnutí Úsvit přímé demokracie.

Petr Gazdík z TOP 09 neúspěšně kandidoval na post místopředsedy Sněmovny. Utkal se s Tomiem Okamurou z hnutí Úsvit přímé demokracie. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslance trápí volba ve Sněmovně. Neprošel Gazdík ani Okamura

  • 444
Ani na čtyři pokusy se poslancům nepodařilo zvolit posledního, čtvrtého místopředsedu Sněmovny. Dost hlasů nedostal bývalý šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, ani předseda Úsvitu Tomio Okamura. Oba to zkusí znovu, ale při další volbě mohou být navrženi i jiní kandidáti. Poslanci si alespoň schválili změnu zasedacího pořádku a rozdělili se do výborů.

"Další volba proběhne až na následující schůzi, která by mohla být svolána na příští týden," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček. Ten byl zvolen již minulý týden na ustavující schůzi Sněmovny a s ním i trojice místopředsedů: Jaroslava Jermanová z ANO, komunista Vojtěch Filip a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Propadli exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

TOP 09 pak udělala rošádu. Gazdík se vzdal pozice šéfa poslaneckého klubu a tuto pozici zaujal Kalousek. Tím získal právo přednostního vystoupení při jednání, které by měl také jako místopředseda dolní komory parlamentu. A Gazdík se vydal do boje o pozici, o níž původně usiloval Kalousek.

Jenže ani Gazdík tak trochu překvapivě proti Okamurovi neuspěl. Překvapivě proto, že jeho možnou podporu předem naznačovaly tři strany, které sestavují vládu - ČSSD, ANO a KDU-ČSL. TOP 09 je totiž se 26 poslanci čtvtým nejsilnějším klubu a na křeslo má nárok při uplatnění principu poměrného zastoupení.

Gazdík ale dostal v prvním kole jen 74 hlasů, Okamuru podpořilo 67 poslanců. Ve druhém kole Gazdíka volilo 87 poslanců, Okamuru 75.

Kalousek marně žádal poslance kromě členů Úsvitu o podporu Gazdíka. Označil ho za zkušeného sněmovního proceduralistu. "Petru Gazdíkovi také nelze upřít, že je schopen zformulovat větu, která je vystavěna nejenom gramaticky správně, ale dokonce dává i smysl, začíná a končí," řekl Kalousek. Gazdíka podle Kalouska TOP 09 nasadí do volby znovu.

Šéf poslanců hnutí Úsvit přímé demokracie Radim Fiala naopak argumentoval tím, že TOP 09 v minulém volebním období nerespektovala systém poměrného zastoupení. A že Okamura představuje skutečnou změnu. "My v každé případě budeme bojovat do posledního dechu, abychom bránili návratu Miroslava Kalouska a jeho lidí do řízení České republiky, protože s jeho politikou bytostně nesouhlasíme," řekl Okamura.

Kott složil poslanecký slib, rozpočtový výbor povede Votava

Josef Kott skládá poslanecký slib

V úvodu druhé schůze Sněmovny složil poslanecký slib Josef Kott, který přišel do dolní komory parlamentu jako náhradník za hnutí ANO.

Vystřídal Jana Sobotku, který na výzvu vedení ANO nepřijal mandát, protože hnutí zatajil závazky vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně a to, že podal o několik měsíců později daňové přiznání. Na daních ale státu nedlužil, protože mu daňová povinnost nevznikla.

I Sobotka měl do Sněmovny přijít jako náhradník za Miloslava Bačiaka, který byl sice na Vysočině zvolen, ale do parlamentu nenastoupil, protože při sestavování kandidátky zamlčel práci politruka a titul RSDr., který udělovali komunisté za minulého režimu při vystudování Vysoké školy politické.

Bačiak i Sobotka mají nárok na plat, náhrady a odchodné. U Bačiaka jde podle informací z hnutí ANO asi o 150 tisíc korun a u Sobotky zhruba o 70 tisíc korun hrubého. Hnutí je vyzvalo, aby dali peníze na charitu. Sobotka už to slíbil.

Sociální demokraté vybrali svých pět kandidátů do čela výborů, které by mohli ve Sněmovně vést - Václav Votava rozpočtový výbor, bývalý šéf odborů Jaroslav Zavadil sociální výbor, Jeroným Tejc ústavně-právní, Roman Váňa bezpečnostní a Robin Böhnisch výbor pro životní prostředí.

A poslanci pak na středeční schůzi schválili nejprve změnu zasedací pořádku, aby už od příští schůze neseděli vedle sebe podle abecedy, ale podle poslaneckých klubů. A potom se ještě rozřadili do jednotlivých výborů Sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video