Ve volebním štábu demokratů se slaví. (7. listopadu 2012)

Ve volebním štábu demokratů se slaví. (7. listopadu 2012) | foto: Reuters

Hrával poker, teď „čaroděj“ přesně odhadl výsledek amerických voleb

  • 23
Americké prezidentské volby mají kromě obhájce úřadu Baracka Obamy ještě jednoho nepochybného vítěze. Je jím statistik, ale i bývalý úspěšný hráč pokeru Nate Silver. Již podruhé s nečekanou přesností předpověděl výsledky prezidentského hlasování. Muž, kterému se přezdívá čaroděj, přitom před volbami čelil nepříjemným útokům.

Republikány dráždila neústupnost, s jakou Nate se stále větší pravděpodobností předpovídal prohru jejich kandidáta. Politologům zase vadilo, že jejich volební prognózy najednou vypadaly jako dětská hra.

Volby v USA

Když pak Silver den před volbami všeobecně považovanými za velmi těsné předpověděl Obamovi pravděpodobnost vítězství 92 procent, nepochybně si někteří z nich přáli, aby zázračné dítě předvolebních průzkumů konečně narazilo. Nedočkali se. Silverova mapa předpokládaných volebních výsledků v jednotlivých státech je podle dosavadních údajů totožná se skutečným výsledkem voleb.

Klíčem Silverova úspěchu je utajovaná metoda agregování a vyvažování jednotlivých průzkumů veřejného mínění. Čísla podle Silvera nelžou, pokud jim člověk správně rozumí. Obama by tak podle něj nebyl jasným favoritem letošních voleb, pokud by naprostá většina průzkumů veřejného mínění obsahovala fatální chybu.

V pokeru vyhrál statisíce dolarů

Čtyřiatřicetiletý statistik už v minulosti podobný postup aplikoval na baseball, kde vyvinul systém předpovídání výkonů hráčů. Uplatnil jej ale i v pokeru, kde mu analytické schopnosti dopomohly k výhrám kolem 400 000 dolarů.

Nate Silver, americký statistik a spisovatel

Na předpovědi výsledků voleb se Silver zaměřil v roce 2007. Nejprve své analýzy publikoval pod pseudonymem Poblano. O rok později si pod tímto pseudonymem založil blog FiveThirtyEight pojmenovaný podle počtu volitelů vybírajících amerického prezidenta. Díky přesným předpovědím stranických primárek se z blogu rychle stala senzace.

V současnosti je blog součástí webových stránek deníku The New York Times a ze Silvera je v americké politice hvězda první velikosti. Těsně před volbami navíc mladý analytik vydal svou první knihu, ve které přináší svůj pohled na statistiku.

Mezi Silverovy kritiky patřili stoupenci republikánského kandidáta Romneyho, kterým vadilo, že analytik předpovídá vítězství Obamy. Napadl jej ale i komentátor liberální stanice MSNBC Joe Scarborough. Silver podle něj byl k smíchu, když dával Obamovi šanci na vítězství 73,6 procenta v souboji, jenž prý byl 50 na 50. Statistik proto Scarboroughovi nabídl sázku o 2 000 dolarů, které poražený vyplatí charitě.

Sázka o knír

Komentátor prohrál. Nebyla to přitom jediná sázka, v níž během voleb nebyl úspěšný. Prohrál i s hlavním Obamovým volebním stratégem Davidem Axelrodem, který na rozdíl od Scarborougha tvrdil, že šéf Bílého domu neprohraje v Minnesotě, Michiganu či Pensylvánii. Musí si tak nechat narůst knír. Kdyby prohrál Axelrod, musel by si naopak svoji mužnou ozdobu oholit.

Silverův další volební úspěch podle Chrise Taylora z technologického serveru Mashable znamená, že matematické modely jsou věrohodnější než televizní "chytré hlavy". "Silverovu názoru, že televizní odborníci nejsou o moc přesnější než hod mincí, je nyní třeba více důvěřovat," napsal Taylor.

Čtenáři webu The New York Times statistika rozhodně vážně berou. Den před volbami návštěvy jeho blogu tvořily pětinu veškerého provozu na serveru jednoho z nejslavnějších deníků na světě. Výsledky voleb přitom ukazují, že pokud si na Silvera vsadili, rozhodně neprohloupili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video