Volání po výměně celého vedení v KDU-ČSL sílí

  • 470
Hromobití v KDU-ČSL, které už stálo křeslo šéfa strany Miroslava Kalouska, zdaleka nekončí. Pro rychlých a radikálních změnách volá řada krajských organizací. Právě nyní zasedají zástupci strany z celé republiky.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Už dopoledne na neveřejném jednání se podle informací iDNES.cz rozhodli požadovat co nejrychlejší svolání mimořádného sjezdu zástupci vlivného Zlínského kraje. Navíc prosazují na post místopředsedy strany svého člověka - senátora Jiřího Stodůlku, který lidovcům ve Zlínském kraji šéfuje.

"Skutečně jsem byl navržený, jestliže žádáme odstoupení vedení strany, je jasné, že stranu někdo musí vést. A já se nechci své odpovědnosti zříkat. Navíc budeme chtít, aby se mimořádný sjezd konal v našem kraji," sdělil iDNES.cz Stodůlka, který se nejdříve divil, jak se informace z dnešního jednání dostala na veřejnost.

"Kruci, jak to mohl někdo vytáhnout? Své představy vysvětlíme podrobně až na zasedání špiček strany," řekl senátor, který zcela nevyloučil, že by se na sjezdu ucházel o křeslo nejvyšší. "V této chvíli to je pro mě moc složitá otázka. Přebírat konsolidovanou stranu na řádném sjezdu je něco jiného než stranu v nynějším stavu," tvrdí senátor.

Lidovci můžou odvolat celé vedení už dnes
Na Zlínsku a na Brněnsku panuje největší nespokojenost s tím, jak se Kalousek a další lidé z vedení strany v minulých dnech chovali. Nemůžou jim odpustit, že připustili variantu vlády s ČSSD, kterou by podpořili komunisté. - více zde

"V okamžiku, kdy se tato informace objevila na veřejnosti, nastal u nás absolutní nesouhlas s takovým chováním. Chodila mi spousta SMS zpráv. Možná jednáme nyní trošku emotivně, ale je dobré, aby současné problémy neusnuly," uvedl Stodůlka.

Právě ze dvou nejmocnějších lidoveckých organizací v zemi také padají jména těch, kteří by měli nynější vedení nahradit. Vedle senátora Stodůlky se nejčastěji objevují jména jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka a také dvou poslanců - Libora Ambrozka a Michaely Šojdrové.

Jak se bude odvíjet další budoucnost KDU-ČSL, napoví pondělní odpoledne. Už ve dvě hodiny začalo jednat předsednictvo strany a ve čtyři hodiny se sejde "malý sjezd", tedy celostátní konference KDU-ČSL, což je vůbec nejvyšší orgán strany mezi řádnými sjezdy.

Jeho delegáti budou mít na výběr z několika variant. Už dnes například můžou odvolat kompletní vedení strany a odhlasovat si co nejrychlejší mimořádný sjezd, stejně tak ale mohou konání sjezdu i výměnu špiček odsunout až na příští rok.

Ambrozek, Juránek, Šojdrová nebo Stodůlka?
Z vyjádření lidoveckého ministra životního prostředí Libora Ambrozka pro iDNES.cz vyplývá, že se o post místopředsedy nebude ucházet.

"Neuvažuju o tom, sdělil Ambrozek. Zároveň odmítl i možnost, že by se stal jedním z nových vyjednavačů KDU-ČSL o nové vládě. Na toto místo ho navrhli zástupci jihomoravské lidovecké organizace.

"Otázka vyjednavačů souvisí podle mě velmi úzce se složením předsednictva strany, protože současný tříčlenný tým je z jeho středu," říká Ambrozek s tím, že jih Moravy má v tomto týmu místopředsedu strany Milana Šimonovského.

"Pokud by došlo k rezignaci předsednictva či některých jeho členů, a na jejich místa dnes byli zvoleni noví místopředsedové, tak považuji za logické, aby byli součástí vyjednávacího týmu právě oni," sdělil dosluhující lidovecký ministr Ambrozek.

Naopak poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová nevyloučila, že by se o křeslo místopředsedkyně ucházela.

"Pokud bych byla do nějaké funkce navržena, tak bych zvážila své možnosti. Takové nominaci se nebráním. Myslím si ovšem, že to zatím není aktuální," řekla iDNES.cz Šojdrová. Zároveň prohlásila, že není za současné situace pro žádná unáhlená jednání. "Například tedy neupřednostňuji, aby byl nové volby vedení KDU-ČSL ještě před říjnovými komunálními volbami. Nejsem skutečně příznivec žádných ukvapených rozhodnutí," uvedla poslankyně.

Jeden z nejžhavějších kandidátů na místo Miroslava Kalouska - jihomoravský hejtman Stanislav Juránek - se před dnešním zasedáním celostátní konference KDU-ČSL nemohl vyjádřit. Podle sdělení svého sekretariátu seděl dopoledne ve výběrové komisi, která hledala šéfa jedné z důležitých regionálních institucí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video