Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojtěch Filip: Socialismu se nedožiju

  1:00aktualizováno  1:00
Michaela Jílková zpovídala Vojtěcha Filipa. Komunistický šéf se pečlivě stará, aby Gottwaldovo a Grebeníčkovo dědictví mělo kultivovaný a moderní nátěr. Být advokátem proletariátu je však pro něj a komunistickou elitu čím dál obtížnější. Vždyť nakonec se jim nežije v kapitalismu tak špatně.

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, jste komunista. Máte základní plat přes sto tisíc korun?
Ano. Pětkrát větší, než je průměrný plat v republice.

Ale dvě třetiny lidí mají platy podprůměrné, tedy většina. A zvláště proletariát, když použiji komunistický slovník.
Mě mrzí, že právě nadprůměrné platy jsou tam, kde to nemá vliv na ekonomiku, třeba v médiích.

Myslíte si jako komunista, že si plat přes sto tisíc korun zasloužíte?
Zatím mi za to lidé nijak nespílají.

A co váš pocit?
Nemám žádný špatný pocit.

Pracuji víc než dělník

Dělnická třída má plat podprůměrný a vy máte o tolik víc. Z toho nemáte špatný pocit?
Takový špatný pocit by měli mít ti, kteří tuto zemi řídí. Ne ti, kteří jsou v opozici a chtějí ten systém změnit. Pracuju delší dobu než ti ostatní, a pokud vím, tak věnuji své práci i soboty a neděle.

Takže si zasloužíte více peněz než dělník?
Každý si zaslouží tolik peněz, kolik té práce odvede. Mě může mrzet, že není měřitelný výkon práce politiků.

Záměrně používám slovo dělník, protože Miloslav Ransdorf zrovna teď apeloval, že z úst KSČM by mělo slovo dělník častěji zaznívat...
Paní Jílková, když jsem dělal náměstka tehdy ve státním podniku Sfinx, měl jsem plat asi čtyři tisíce korun a průměrný plat v továrně byl tři tisíce šestnáct korun. Plat stejný jako já měli jenom ti dělníci, kteří pracovali o sobotách a nedělích.

Ale pane předsedo, my hovoříme o současnosti. Proč tedy neusilujete o to, abyste měl stejně jako ti dělníci dnes?
Ne, počkejte..

Kdybyste byl opravdovým komunistou a dodržoval ty zásady, tak byste třeba 80 procent platu věnoval na charitu nebo jinou kompenzaci...
Charita není solidarita. Důležitější je pracovat pro solidaritu. Návrhů, které znamenají vyšší míru solidarity jedněch s druhými, dávám podle mého soudu dost.

A pracujete za několikanásobně vyšší plat než proletariát.
Protože odvádím podle mého soudu také víc práce.

Jste tedy víc než dělník, myslíte.
Každému podle jeho práce.

Poslanecké výhody jsou v pořádku

Pane předsedo, proč jste nebyli proti omezení poslaneckých výhod?
Co považujete za poslaneckou výhodu?

Například proč má poslanec městskou hromadnou dopravu zdarma?
Protože vykonává veřejnou funkci a veřejná doprava by měla být přístupná tak, aby nepoužíval své osobní auto.

Prosím vás, ale on má snad mnohem vyšší plat než třeba takový chudák důchodce.
No to určitě.

A důchodce si musí do sedmdesáti let tu jízdenku zaplatit. Tak proč si ji politický funkcionář platit nemusí?
Myslíte, že ten důchodce dělá něco pro ostatní důchodce? Že ovlivňuje to rozhodování nebo že se má dostavit na určité místo v určitý moment?

Třeba zase udělal hodně pro ty současné funkcionáře v období svého produktivního života.
To určitě udělal, udělal.

Že jaksi díky jeho daním mohli vystudovat.
To nejméně. Dokonce si myslím, že odvedl tolik práce, že ještě dnes, 16 let od listopadu 1989, má stát co prodávat v privatizaci.

To jste odvedl řeč.
Já jsem neodvedl řeč.

Pane předsedo, bavíme se o tom, proč politický funkcionář na rozdíl od důchodce má MHD zdarma. Říkáte, že proto, že politik plní funkci.
Ano, protože vykonává veřejnou funkci. Plní určitý úkol, který ten druhý neplní.

A proč nemůže zaplatit třeba čtrnáct korun za jízdné?
No jistěže může. Jílková: Tak proč jste pro to nehlasovali, když to navrhoval předseda lidovců Kalousek? Filip: Já jsem nehlasoval pro?

Ne.
Tak mi ukažte ten výsledek toho hlasování.

To vám ho ukážu. Vy jste se zdržel hlasování spolu s Miroslavem Grebeníčkem a místopředsedou Dolejšem, který potom řekl: "Vlk se nažral a koza zůstala celá."
Pan Kalousek předložil návrh, který byl pěkně hloupý. Byl velmi špatný, protože kombinoval věci, které se kombinovat nedají.

Bylo tam i zrušení bezplatných letenek pro poslance. A váš komunistický poslanec Karel Vymětal prohlásil: "Já bych to nerušil, je to taková historická záležitost, která už platí desítky let."
To je pravda. I za socialismu létali poslanci z Ostravy, Bratislavy a Košic na zasedání Federálního shromáždění.

Pro socialismus bylo typické i to, že různí papalášové měli mnohem větší privilegia než právě řadoví občané. Což je v rozporu s komunistickou ideologií. A já s vámi hovořím jako s komunistou. Přijde vám to v pořádku i dnes?
Mně to přijde v pořádku vzhledem k tomu, že ti lidé musí pracovat mimo své bydliště, a pokud tedy mají reálně odvádět práci jak v regionu, tak v Praze, tak by měli mít co nejkratší čas na to cestování.

Komunista Vymětal prolétá podle propočtů tak 560 tisíc ročně. A protože, jak se říká, koruna ke koruně, je to rozdělování podle potřeb?
Já se ptám, jestli si myslíte, že je potřebné, aby ten člověk byl alespoň jeden den v regionu, jestli je potřebné, aby od úterka do pátku byl v té Praze, a jestli má, nebo nemá nárok na svůj soukromý život. Jestli řeknete, že nemá nárok na svůj soukromý život, tak to řekněte nahlas. Řekněte, že chcete odstranit parlamentní demokracii, a budeme se podle toho chovat!

Jak odstranit parlamentní demokracii?
Jestli to, co se dělá, je věcí konkrétního rozhodnutí, nebo konkrétní mediální kampaně proti něčemu. Jílková: Ale my diskutujeme o tom, jestli má komunista Vymětal jezdit domů vlakem čtyři hodiny, nebo... Filip: Nebo nedojet pendolinem, nedojet vůbec.

A jak se díváte na to, že proletariát, který musí dojíždět za prací, je závislý na tom, jestli vlak dojede, nebo ne?
Já se samozřejmě budu dohadovat s ministrem dopravy, aby zajistil, aby to, za co jsme dali miliardy korun, bylo funkční. Čili, aby dojel nejen proletariát, jak vy říkáte, ale i manažeři.

O proletariátu mluvíte na sjezdech a v Haló novinách vy. Ale ať to uzavřeme. Potřebuje komunistický poslanec z vašeho komunistického hlediska pohodlnější dopravu než třeba dělník nebo rolník, který dojíždí za prací?
Nepotřebuje. Nepotřebuje!

Proč mu to tedy máme platit?
Protože to je jeho služební cesta. Z místa bydliště do místa pracoviště.

Dřív se kritizovalo, že komunističtí papaláši jezdili například na Orlík, rekreovali se izolovaně. Dnes mají poslanci k dispozici třeba hotel v Harrachově za 60 korun na den. Přijde vám to v pořádku?
Nevím, jestli je ubytování za 60 korun na den, to bych se musel podívat do směrnice. Je to zařízení pro všechny zaměstnance Poslanecké sněmovny.

Ano, ale jaksi váš volič se za 60 korun na horách v zimní sezoně těžko ubytuje. Filip: Já to nepotřebuju, já mám na horách příbuzné, já můžu jet do Vítkovic v Krkonoších, do Jilemnice a ubytuju se tam zadarmo u příbuzných, jako se oni ubytují u mě. A podotýkám, že já jsem jezdil na chatu státního podniku Sfinx v roce 1982 za deset korun na den. Jílková: Takže vám to nevadí.
Mně to nevadí.

Vaše komunistická poslankyně Čelišová tam pobývá s vnoučaty a řekla: "Samozřejmě že vnímám, že je to nefér vůči normálním občanům. Samozřejmě že jako poslankyně za komunistickou stranu, která bojuje za výhody pro lidi, vím, že je to tady na horách pro ně nedostupné."
Filip dlouho mlčí a neodpovídá

Je tedy v pořádku, že využívá jako komunistická poslankyně tohoto privilegia?
Zeptejte se jí.

Pořád věříme v socialismus.

Pane předsedo, vy prohlašujete: "Kapitalismus jsme nechtěli, nechceme ho dnes a není pro nás perspektivou ani do budoucna."
Myslím, že není perspektivou pro velké množství lidí na celém světě. Všimněte si sociálních hnutí například v Jižní Americe.

Takže nesouhlasíte se současným systémem, který je u nás a v Evropské unii...
Nesouhlasím. Je na tom něco špatného?

Váš cíl je socialismus, tak kdybyste tedy mohl říci, jak ten socialismus docílíte a kdy ho tak vidíte?
Nejsem v šedesátých letech, abych vykládal jako naši předchůdci, že ještě v této generaci se socialismu dožijeme. Socialismus je cíl na dlouhé cestě ke změně poměrů v sociálně spravedlivější společnost.

Dobře, ale vy ho slibujete svým voličům.
My jim slibujeme cestu k tomu socialismu!

Tato generace voličů se ho nedožije?
Nejsem naivní, abych si myslel, že se ho dožije tato generace. Je to cesta velmi dlouhá a složitá.

Takže oni vás vlastně volí proto, aby jen udržovali myšlenku socialismu? Filip: Ano. To určitě. Jílková: Aby jednou vaši potomci a potomci těch potomků došli k tomu cíli?
Já věřím tomu, že k němu dojdou.

Co tedy svým voličům vlastně můžete splnit? Když jste ještě řekl, že ani nemáte zájem o účast ve vládě, že do ní nechcete.
V každém případě můžeme splnit to, že když se zasadíme o některou věc, tak ji sledujeme trvale.

Gottwald ano i ne

Nehrajete vy komunističtí funkcionáři takové divadlo pro své věrné voliče, aby vás zvolili? Vlastně nemůžete naplnit to, co hlásáte.
Nevím, že by to bylo nějaké divadélko.

Místopředseda Dolejš třeba řekl: "Snažíme se nenaštvat ty zasloužilé a chceme zároveň získat ty perspektivní. Někdy to zavání schizofrenií utancovat to, ale celkem se nám to daří."
Zeptejte se na to Jiřího Dolejše. On je svéprávný.

Proč jste si vzal do úst teď na projevu v předvolební kampani Klementa Gottwalda?
Protože opravdu mám obavu z fašizace společnosti. A to byla doba, kdy nastupoval fašismus.

Takže to nám mělo asociovat časovou linku? Filip: Ano. Jílková: Vy Gottwaldovi nepřikládáte vinu za padesátá léta?
Vinu nese. Ale samozřejmě ji nenese sám.

Předsedkyně pražské KSČMSemelová řekla, že komunisté se nemají za co stydět, když si připomínají výročí osobnosti Klementa Gottwalda, který toho tolik udělal pro obyčejné lidi a společnost.
Zeptejte se Marty Semelové.

Já vám řeknu, proč se ptám vás. Protože o vás je známo, že na rozdíl od expředsedy Grebeníčka jste ve vystupování mnohem opatrnější. A jedna věc je vaše prezentace na veřejnosti a jiná věc je vystupování u vaší členské základny.
Já nejsem často opatrný ve svém vystupování! Ano, Klement Gottwald udělal řadu velmi poctivých věcí pro občany tehdejšího Československa, protože lidé získali důstojnost! A bojem komunistů je také boj za lidskou důstojnost.

A nepobouřilo vás, když jeho současný jmenovec, komunista Josef Gottwald, u příležitosti Gottwaldových narozenin těm, kteří se KSČM posmívají, vzkázal: "zkažme jim slovy Klementa Gottwalda – Přejde vás smích!"
Mě to nepobuřuje.

Podívejte se na video z rozhovoru na idnes.tv.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci ČSSD ve volebním štábu strany v Praze....
Zaorálek: Porážka mě zdrtila, ale utéct nemůžeme. Asi budeme v opozici

Ze svých zásad slevit nechceme, a proto budeme skoro jistě v opozici, okomentoval výsledky volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Nechce být ve vládě s někým, kdo...  celý článek

Milan Chovanec hovoří na tiskové konferenci ČSSD ve volebním štábu strany v...
ČSSD opařil volební propadák, vedení strany zatím odejít nehodlá

Vítěz minulých sněmovních voleb ČSSD prožil volební sešup. Strana získá pouze sedm procent a pravděpodobně skončí až na šestém místě. Její vedení zatím...  celý článek

Ponurá nálada vládne ve volebním štábu jihomoravských sociálních demokratů. Ve...
Onderka se vrací. Exprimátora Brna dostalo kroužkování do Sněmovny

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka zažívá velký návrat do politiky. Stane se poslancem za sociální demokracii, přestože byl na kandidátce až na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.