Vojenský výbor NATO změnil šéfa

Brusel - Severoatlantická aliance změnila vedení svého nejvyššího vojenského orgánu. Z předsednického křesla odchází italský admirál Guido Venturoni. V čele vojenského výboru NATO, který mimojiné připravuje dokumenty a podklady k jednání pro listopadový summit aliance v Praze, jej nahradí německý generál Harald Kujat.
Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson při slavnostním ceremoniálu prohlásil: "Admirál Venturoni významně přispěl k rozšíření aliance o nové členy. Stejně tak nelze opomenout jeho zásluhy při vojenských operacích aliance v zahraničí."

Osmašedesátiletý admirál, který nemalou měrou přispěl k přijetí České republiky do aliance, odchází do důchodu po vypršení svého tříletého mandátu. Za významné přispění k přípravě českých vojáků na plnění úkolů v mezinárodním vojenském štábu Severoatlantické aliance udělil prezident Václav Havel odstupujícímu Venturonimu nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva, který italský admirál převzal v dubnu v Praze.

Na stejně dlouhé tříleté období bude výboru předsedat generál něměckého letectva Harald Kujat. Šedesátiletý Kujat byl zvolen novým šéfem nejvyššího vojenského orgánu NATO, který podléhá jen nařízením Severoatlantické rady a obrannému plánovacímu výboru, především kvůli rovnováze uvnitř hierarchie aliance.

Předsedou výboru totiž musí být nadále Evropan, aby se vyvážila váha USA uvnitř aliance, kde Američané obsazují řadu velitelských postů.

Odstupující admirál Venturoni ještě ve středu vedl jednání s náčelníky generálních štábů členských zemí kvůli přípravám na pražský summit. "Vojenský výbor NATO odvedl ohromnou práci v přípravě dokumentů na listopadový summit aliance v Praze, ale ještě moc práce ho čeká," řekl po rozhovorech bruselském sídle aliance náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Dokumenty se připravují v době, kdy dochází k dramatickým změnám ve světě. Zpravidla se v této souvislosti mluví o 11. září, ale všichni víme, že vzhledem k dřívějším signálům byl terorismus považován za hrozbu již v minulosti. Loňské atentáty v USA jen urychlily práci na nezbytných krocích, o kterých summit rozhodne, uvedl Šedivý po setkání se svými kolegy ve výboru.

K výměně v čele vojenského výboru Šedivý řekl, že nového předsedu Kujata velmi dobře osobně zná a připustil, že se jeho příchodem změní atmosféra ve výboru. Samotná práce výboru se však podle něj dramaticky nezmění.

"Každý předseda výboru přináší svou osobnost a způsob řízení kolektivu, takže určitě bude trochu jiný. Jak ho znám, Kujat bude agresívnější, rychlejší a agilnější" než jeho předchůdce, usoudil Šedivý, který ve výboru pracuje již čtyři roky.

Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO, kromě Islandu, který nemá armádu, a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Video