Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kam zvolili generála Pavla? Bude vymýšlet, zda a jak má NATO válčit

  18:55aktualizováno  18:55
Generál Petr Pavel odejde do Bruselu se slovy, že NATO umí vyhrát válku, případně se ubránit agresi, není ale určené k obnově rozvrácených zemí. Jako předseda vojenského výboru Aliance bude pravidelně hodnotit vojenskou sílu NATO a chystat podklady pro rozhodování, zda a jakými prostředky má Aliance válčit.

Jako náčelník generálního štábu zodpovídal Petr Pavel za české vojáky. Teď bude coby nejvyšší vojenský představitel NATO mít na starost celou Alianci. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je to náhled do navenek trochu těžkopádně se jevící struktury velení Severoatlantické aliance. Co je vlastně zač, ten předseda vojenského výboru NATO? A má nás to vůbec zajímat?

Šéf vojenského výboru NATO

 • Volenou pozicí „na plný úvazek“ je předseda vojenského výboru od roku 1963. Do té doby se v čele výboru střídaly členské země střídaly v abecedním pořadí.
 • Od roku 1963 stanulo v čele výboru pět Němců, tři Britové, dva Norové, Italové a Kanaďané a po jednom Belgičanovi, Dánovi a Nizozemci.
 • Funkční období je tříleté. Lze jej o rok prodloužit, ale to se děje spíš ojediněle.
 • USA nenominují své generály na tento post, protože obsazují pozice strategických velitelů pro operace a transformaci.
 • ČR je teprve devátou zemí, jejíž představitel bude výboru předsedat. Generál Pavel je vůbec prvním předsedou ze země přijaté do NATO po konci studené války.

Zdroj: NATO (popis výboru, předsedové, struktura).

Má. Už proto, že se ministr obrany Martin Stropnický nechal slyšet, že náklady spojené s funkcí vycházejí na 90 milionů korun ročně. Hradí je země, která předsednický post získala - a v podání Česka připadnou na zemi, jejíž mnozí obyvatelé se na veškeré „armádní“ výdaje dívají s nedůvěrou.

Stručně řečeno je ale role vojenského výboru naprosto klíčová. Severoatlantická rada, vrcholný politický orgán NATO, nikam nepošle alianční vojáky, aniž by se předem zeptala vojenského výboru, jakým způsobem lze jednotky přepravit, zásobovat a v jakém režimu jsou vojáci schopni na místě působit.

Generál Pavel už se nechal slyšet, že naváže na své otevřené, často kritické vyjadřování z předchozího působení v čele českého generálního štábu. „Stanoviska budu vyjadřovat takovým způsobem, jako jsem je vyjadřoval dosud. Samozřejmě s ohledem k tomu, že už nevyjadřuji zájem jedné země, ale budu muset hovořit v zájmu 28 zemí,“ uvedl po příletu z Litvy, kde byl zvolen (více zde).

Co by se tak mohlo po 26. červnu 2015, kdy se má ujmout funkce, ocitnout na bruselském pracovním stole českého generála?

Vojenský mozek NATO

Dejme tomu - aniž bychom takový scénář chtěli přivolávat - že současný postup tzv. Islámského státu bude dočasně zastaven, ale za rok propukne krize nanovo. Turecko zažádá o asistenci s organizací humanitární pomoci Kurdům, kteří zaplnili uprchlické tábory, a Irák požádá o bezprostřední vojenskou pomoc.

Severoatlantická rada, v níž zasedají političtí zástupci zemí NATO a která je vrcholným orgánem Aliance, se obrátí na vojenský výbor: Čeho jsme vzhledem k povaze konfliktu, terénu, místu, dalším probíhajícím operacím a tak dále schopni?

Ať už politici následně dojdou k jakémukoliv závěru, od vyslání expedičních pozemních jednotek přes nálety po letecký most s humanitární pomocí, toto rozhodnutí učiní s ohledem na radu, kterou jim poskytne vojenský výbor.

Generálové, admirálové a jeden civilista

Výbor je vojenským mozkem NATO a pracuje trvale, nejen v případě krizí. Jeho členové se scházejí každý týden, běžně po zasedání Severoatlantické rady, aby mohli reagovat na výstupy z ní, případně operativně. Třikrát do roka se sejdou náčelníci generálních štábů. Jsou to všechno vysocí důstojníci, generálové a admirálové - a jeden civilista: zástupce Islandu, protože tento zakládající člen NATO nemá armádu.

Poslání vojenského výboru

 • primární poradní orgán ve vojenské a strategické oblasti pro rozhodující tělesa NATO - Severoatlantickou radu a Skupinu jaderného plánování
 • autorizaci jakékoliv vojenské akce NATO předchází rada výboru
 • spolupracuje s oběma strategickými velitelstvími NATO (velitelství pro operace a velitelství pro transformaci)
 • připravuje výroční zhodnocení schopností a sil zemí NATO a rizik pro členské země
 • členy výboru jsou generálové či admirálové zastupují zájmy svých zemí
 • předseda výboru je nejvyšší vojenský činitel NATO, řídí každodenní chod výboru, jedná jeho jménem a zodpovídá za to, že členové výboru dojdou ke shodě

Své závěry a doporučení vojenský výbor neprezentuje veřejně, a celá agenda výboru tak může působit abstraktně a neurčitě, vojska NATO se však bez výboru nepohnou z místa. Výbor se zabýval například vojenským hlediskem náletů na Jugoslávii či spojenecké operace ISAF v Afghánistánu.

Na výboru také leží zodpovědnost za obranu členských zemí NATO. Jak se k doporučením výboru postaví politici, to je už jiná otázka.

Těch orientačně 90 milionů korun, které Česko má ročně stát řízení výboru, tak není jen věcí prestiže. Petra Pavla a jeho bruselský tým - generál hovoří o čtrnácti lidech - čeká v době řady mezinárodních krizí, ať už na Blízkém východě, na Ukrajině či kdekoliv jinde, zejména zodpovědnost za co nejefektivnější výstavbu a případné nasazení aliančních jednotek.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Senátor a majitel Synotu Ivo Valenta na hradišťských slavnostech vína (10. září...
Senátor Valenta vozí před volbami seniory na výlety s ubytováním a jídlem

Senátor a hazardní magnát Ivo Valenta organizuje před parlamentními volbami třídenní pobyty pro seniory ze Zlínského kraje. Prakticky zadarmo je vozí do svého...  celý článek

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz
Uchazeči o Hrad prozradili, kdo je jejich vzorem. Ohodnoťte odpovědi

Jakého současného či dřívějšího státníka si uchazeči o prezidentský post obzvlášť váží a čím by je tento politik inspiroval, pokud by zkraje příštího roku...  celý článek

Karolínina huť v Jedlové-Zákoutí na dobové pohlednici ze soukromé sbírky.
Orlické hory bývaly plné skláren, poslední zanikla před světovou válkou

Nejen severní Čechy či Šumava byly v minulosti sídlem mnoha sklářských hutí. Významným centrem českého sklářství byly i Orlické hory. Zdejší tradice však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.