Americká stíhačka F-18 startuje ze základny v Bahrajnu | foto: Reuters

Udeříme v řádu dní, řekl rebelům Západ. Velké sousto, varuje Sýrie

  • 1269
Vojenský úder proti Sýrii se dá očekávat v příštích dnech. Podle agentury Reuters o tom zástupci západních zemí informovali syrskou protivládní opozici. Ta západním mocnostem předala seznam doporučených cílů, které by mohly být zasaženy. Šéf syrské diplomacie Západ varoval, že "Sýrie je příliš velké sousto".

Cílem zásahu bude varovat syrský vládnoucí režim, aby už v budoucnu chemické zbraně nepoužíval. "Opozici bylo jasně řečeno, že akce k odstrašení od dalšího použití chemických zbraní režimem (prezidenta Bašára) Asada může přijít již v nejbližších dnech," sdělil nejmenovaný zdroj, který se v pondělí v Istanbulu zúčastnil setkání zástupců západních mocností a opoziční syrské národní koalice.

Syrský konflikt

Zahraničí tak reaguje na nedávné použití chemických zbraní v Damašku a dalších místech Sýrie, při kterých podle informací opozice zahynulo až 1 700 lidí (více o útocích čtěte zde)

Opozice také dostala pokyn k tomu, aby se dál připravovala na mírové rozhovory, jež by se v dohledné době měly konat v Ženevě. USA nicméně zrušily schůzku ke stejnému účelu s ruskou stranou, která byla plánována na středu v Haagu.

Americký ministr obrany Chuck Hagel v rozhovoru pro BBC v úterý prohlásil, že jakmile prezident Barack Obama vydá příslušný rozkaz k útoku na Sýrii, armáda "je k akci připravena".

Mluvčí Bílého domu Jay Carney ve večerním prohlášení uvedl, že případný nemá za cíl změnit vládnoucí režim v Sýrii USA podle něj v nejbližších dnech zveřejní zprávu tajných služeb k chemickému útoku. Carney dále sdělil, že Spojené státy mají stále více možností, nejen vojenskou. Zdůraznil, že prezident zatím neučinil konečné rozhodnutí. "Až bude mít co oznámit, udělá to," sdělil k tomu.

Pro útok je i Velká Británie, Francie navýší pomoc opozici

Britský premiér David Cameron se v úterý rozhodl svolat na čtvrtek schůzi parlamentu, který má momentálně prázdniny, aby na ni projednal případný zásah vůči Sýrii kvůli chemickému útoku u Damašku. Ve středu má zasedat bezpečnostní rada státu. Cameronův mluvčí označil údajný chemický útok v Sýrii za "naprosto odporný" a dodal, že vyžaduje reakci mezinárodního společenství. Podle něj Británie zvažuje "přiměřenou odpověď".

Cameron následně po šesté hodině večerní uvedl, že zásah v Sýrii musí být velmi specifický a jeho cílem není nic jiného, než zabránit vládnoucímu režimu v opětovném použití chemických zbraní. Dodal také, že dosud není rozhodnuto, jak se Velká Británie bude v případném útoku angažovat. "Akce musí být zcela legální a musí cílit jen na zařízení uchovávající chemické zbraně," dodal Cameron.

Francouzský prezident François Hollande na schůzce s francouzskými velvyslanci prohlásil, že Francie navýší pomoc syrské opozici a je připravena se podílet na potrestání těch, kdo rozhodli o chemickém útoku na syrské civilisty. Situaci v Sýrii označil za "občanskou válku, která ohrožuje světový mír". "Je nepřijatelné, aby se používaly chemické zbraně, což se v Sýrii děje několik měsíců, přičemž nyní byly použity masivním způsobem. Francie se nezřekne své odpovědnosti," prohlásil těsně před setkáním s velvyslanci.

Berete si velké sousto, varuje Sýrie

"Sýrie je příliš velké sousto," reagoval na případnou vojenskou intervenci šéf syrské diplomacie Valíd Mualim. "Máme materiál k tomu bránit se. Překvapíme ostatní," citovala jeho projev na úterní tiskové konferenci stanice CNN.

Mualim na úterní tiskové konferenci taktéž obvinil svůj americký protějšek Johna Kerryho z lhaní a přehlížení práce inspektorů OSN, když prohlásil, že existují "neochvějné důkazy" o rozsáhlém chemickém útoku.

Inspektoři OSN

V Sýrii nyní operují i inspektoři OSN, kteří zde pátrají po stopách údajného použití chemických zbraní. O víkendu jim vojáci opozice předali několik krevních vzorků obětí útoku. V úterý inspektoři z bezpečnostních důvodů přerušili práci. Pokračovat by měli až ve středu. Někteří zahraniční pozorovatelé si myslí, že případné stažení inspektorů ze Sýrie bude definitivním znamením, že se chystá vojenský útok ze zahraničí.

"Všichni slyšíme okolo sebe znít ony válečné bubny. Jestliže tyto země touží zahájit agresi nebo vojenskou akci proti Sýrii, pak věřím, že záminka chemických zbraní je nepravdivá, nepodložená a neopodstatněná. Jak už jsem řekl, vyzývám je, aby přišly byť s jedním jediným důkazem," citovala ministrův ohnivý projev stanice al-Džazíra.

Rusko evakuuje ze Sýrie své občany

Spojenci syrského režimu nicméně před útokem Západ varují a mluví o "nedozírných následcích" takového kroku. Řadí se mezi ně Rusko, Čína a Írán, který varoval před uvrhnutím celého regionu do konfliktu.

Moskva do Latákíje vyslala už i letadlo s 20 tunami humanitární pomoci Sýrii. Zpět odveze 180 Rusů a občanů bývalých sovětských republik, kteří si přejí odjet. Na ruském konzulátu je zaregistrováno osm tisíc Rusů žijících v Sýrii, ale v zemi je také 25 tisíc Rusek, které se provdaly za Syřany.

Rusko nabídlo už začátkem roku evakuaci všem svým občanům, kteří si to budou přát. Od února pro ně posílá letadla i lodě.

Nesouhlas vyjádřila i Itálie. Podle ní je nutné získat k vojenské intervenci v Sýrii souhlas Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu rady by se země na žádné podobné akci nepodílela, upozornila italská ministryně zahraničí Emma Boninová.

Přijde noční útok řízenými střelami

Jak už Spojené státy jednou uvedly, případný útok má být odvetou za použití chemických zbraní armádou Bašára Asada a vojenský zásah ho také má odradit od jejich možného nasazení v budoucnu. Podle analytika vědeckého centra Brookings Institution ve Washingtonu Michaela Dorana je však vidina izolovaného bleskového útoku mylná. Americký útok podle něj nemůže být ve stylu jednou udeřit a dost, ale měla by to být akce naplánovaná ke svržení syrského prezidenta Bašára Asada.

OSN pátrá po chemických zbraních v Sýrii:

Bílý dům předem vyloučil vyslání vojáků do Sýrie a také zřízení bezletové zóny, která by zničila Asadovu leteckou převahu nad opozicí. Jasné je, že útok nebude mít podporu Rady bezpečnosti OSN, neboť je jisté, že schvalování by zablokovalo Rusko s Čínou. USA tedy budou muset podle analytika Richarda Engela jednat ve spolupráci s partnery v NATO za podpory Ligy arabských států, anebo možná zcela samy.

Americký útok proti Sýrii bude mít podle analytiků zřejmě podobu útoku řízenými střelami z lodí ve Středozemním moři. Mohou být vypáleny z torpédoborců i z ponorek. Mají malé motory a jsou mimořádně přesné. Ale ani s nimi nebude lehké vybombardovat syrskou továrnu na chemické zbraně. Existuje také možnost použít bezpilotní letadla, avšak ty mají nyní USA poměrně daleko: v Jemenu, Pákistánu a na východě Afriky.

Lze očekávat, že pokud se USA rozhodnout udeřit, bude to v noci. Snižuje se tím nebezpečí zasažení civilistů. Bude méně lidí ulicích a také méně řidičů na silnicích poblíž cíle. Bude třeba zjistit, odkud Asad chemické zbraně dováží a kdo o nich rozhoduje. Asad dobře ví, že pro něj není výhodné umístit tyto zbraně do pustiny. Jsou nejspíš poblíž škol a měst. Při útoku existuje tedy vysoké riziko zásahu civilistů včetně dětí.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video