Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama | foto: Profimedia.cz

Vojenský úder na Írán zůstává ve hře, varoval Bílý dům

  • 102
I po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu zůstává vojenský zásah jednou z možností řešení sporu s Íránem. Včera to řekl Obamův tiskový mluvčí Rogbert Gibbs. Ozbrojený úder je "na stole" i přes fakt, že nový americký prezident už před volbami avizoval ochotu s Teheránem mluvit - na rozdíl od George Bushe, jenž zařadil Teherán na svou "osu zla".

"Prezident nezměnil svůj postoj, který spočívá v tom, zachovat si všechny možnosti," prohlásil Gibbs. Spojené státy podle něj musejí řešit íránské financování terorismu, jeho hrozby vůči Izraeli a také "nezákonný jaderný program".

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem jsou třicet let - od Islámské revoluce v roce 1979 - na bodu mrazu. USA spolu s řadou dalších západních zemí podezírají Teherán, že financuje teroristické skupiny (kupříkladu libanonský šíitský Hizballáh), čímž destabilizuje celý Blízký východ.

Mahmúd AhmadínežádObrovským problémem je také zmíněný jaderný program. Ahmadínežádův režim ve velkém obohacuje uran, který může být použit pro výrobu atomové bomby. Tvrdí však, že veškeré jeho nukleární aktivity jsou civilní, a tudíž legální a nedotknutelné. OSN už kvůli tomu na Írán opakovaně uvalila sankce, ale Mahmúd Ahmadínežád je pokaždé ignoroval: obohacování uranu nejenže nezastavil, ale naopak ještě rozšířil.

Pro Obamova předchůdce George Bushe byl problém jasný: Írán byl součástí "osy zla", mluvit s ním nechtěl a vyloučit ozbrojený úder odmítal. Obama před volbami avizoval nesrovnatelně vstřícnější postoj. Když například během kampaně prohlásil, že je ochoten s íránskými vůdci mluvit bez stanovení podmínek, na jeho hlavu se sesypala mohutná vlna kritiky.

Po nástupu do Bílého domu Obama zopakoval, že dialog je možný, ale Írán musí "rozevřít pěst". Prezidentovým cílem je vrátit do americké zahraniční politiky dialog, "chytrou diplomacii" využívající široké škály prostředků. Což v podstatě potvrdil i Gibbs: "Musíme využívat všech prvků naší moci, abychom ve vztahu k Íránu chránili naše zájmy. To zahrnuje, jak prezident řekl během předvolební kampaně, diplomacii tam, kde je to možné," řekl.

A znovu zdůraznil, že jakékoliv rozhovory s íránskými vůdci si vyžádají pečlivé přípravy a že navíc nemusejí nutně probíhat přímo s prezidentem Ahmadínežádem. Ten totiž ani není nejvyšší autoritou v zemi: mnohem větší váhu má slovo duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. V Íránu se navíc mají letos konat prezidentské volby. Ahmadínežád ohlásil záměr znovu kandidovat, ale vítězství jisté nemá. - přečtěte si Ahmadínežád spílal Američanům a ohlásil kandidaturu na prezidenta

Žádný dopis není

Včera přišel britský deník The Guardian s informací, že Obamova vláda, v níž diplomacii šéfuje Hillary Clintonová, už prezidentovým jménem připravila dopis íránskému vedení s cílem otevřít cestu k obnovení dialogu. "Ani prezident, ani ministryně zahraničí takový dopis neviděli," popřel to Gibbs.

Írán je prý připraven s Obamou "pracovat na ustavení lepších vztahů". Alespoň to řekl jeho ministr zahraničí Manúčehr Mottakí na ekonomickém fóru v Davosu. V rámci debaty o zahraničně-politických výzvách, jimž Obama čelí, šéf íránské diplomacie prohlásil, že "Američané už mluvili dost. Teď nastal čas, aby poslouchali."

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí (30. ledna 2009)

"Věřím, že prezident Spojených států potřebuje víc času, aby mohl vyjádřit své ideály a cíle. Věřím, že USA vidí, proč je změna tak potřebná. Protože svět se drasticky změnil," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video