Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | foto: Reuters

Vojenský úder by Íránce posílil, varuje expert

  • 74
Vojenský zásah v Íránu by hrozbu jaderného útoku nezmenšil, spíše naopak. Podle nové expertní zprávy by silové řešení prosazované americkou vládou zvýšilo snahu Íránu dotáhnout svůj jaderný program do ničivého konce. Vyvinutí jaderné zbraně by místo roků trvalo jen několik měsíců.

Nová zpráva uznávaného jaderného vědce a armádního experta Franka Barnabyho přichází v době, kdy se špičky Mezinárodní agentury pro jadernou energii chystají Írán ztrestat za "nadstandardní" rozvoj jaderného programu. - více zde

Prezident Mahmúd Ahmadínežád se výtkám vehementně brání, jeho odpověď je stále tatáž - obohacování uranu se děje v rámci mírového užití jaderného štěpení.

Tomu už ale přestávají věřit jak Spojené státy, tak OSN. Zastánci diplomatického řešení stále převažují, Američané už nicméně dali najevo, že Írán je třeba zkrotit silou. I když oficiálně se USA šance na diplomatické řešení zatím nevzdávají.

CIA chybí informace, zásah bude neúčinný
Podle expertů z prestižní britské organizace The Oxford Research Group by však bombardování Íránu situaci jenom zhoršilo.

Jejich argumenty se opírají o fakt, že americkým tajným službám chybí stále mnoho informací, které by podaly věrohodný obrázek o rozsahu a umístění jaderných zařízení. Vojáci by museli udeřit na mnoho různých cílů, výsledek leteckých náletů by ovšem zůstal nejistý.

Jednu jistotu ale Barnaby má. "Útok by Íránce zcela určitě vyprovokoval k urychlení práce na jaderném programu. Brzy by mohli mít v rukou několik jaderných zbraní," citoval vědce britský server BBC.

Vojenské řešení by mohlo podle Barnabyho vnitřně rozdělený Írán sjednotit a také pořádně naštvat. Silový postup vědec doslova označil za hloupost.

Íránský režim chce posílit hlavně doma
Ve své úvaze není Barnaby sám. Obezřetně by k otázce jaderného Íránu přistupoval i český expert na blízkovýchodní země Jaroslav Bureš.

"Motivace Íránu a podobných zemí, které usilují o vyspělou raketovou techniku a zbraně hromadného ničení, spočívá ve snaze posílit domácí status quo, nikoliv útočit na cizí státy," řekl iDNES.cz.

Přesně taková situace právě v Íránu panuje. Za tvrdými slovy prezidenta Ahmadínežáda se skrývá mnoho nejistoty, jeho pozice na domácí půdě po prosincové volbě do vrcholného orgánu státu - šíitské rady duchovních - totiž značně oslabila.

Přesto není radno íránský režim podceňovat. "Írán může technologie distribuovat do jiných nebezpečných režimů. A v případě bezprostředního ohrožení stability systému, například vnitropolitického konfliktu podníceného zvnějšku, se íránský režim může uchýlit k extrémům," dodal Bureš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video