Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z prosince 2010)

Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z prosince 2010) | foto: Reuters

Vojenské operace proti demonstrantům skončily, tvrdí syrský vládce

  • 5
Syrský vládce Bašár Asad v telefonickém rozhovoru s šéfem OSN Pan Ki-munem prohlásil, že veškeré vojenské operace proti protestujícím už skončily. Kusé zprávy z nepokoji zmítané země ale jeho tvrzení zpochybňují.

"Generální tajemník vyjádřil znepokojení nad posledními zprávami o pokračujícím porušování lidských práv a nepřiměřeném použití síly syrskými bezpečnostními jednotkami vůči civilistům," informuje oficiální prohlášení OSN.

Svět proti Asadovi

Vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva dospěli k názoru, že syrští vojáci na neozbrojené účastníky protirežimních demonstrací často stříleli z blízkosti a bez varování. Jejich činy mohou být považovány za zločiny proti lidskosti. Vyšetřovatelé svou zprávu sestavili na základě rozhovorů s oběťmi a svědky. Zločiny doporučili předat k řešení Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Americký prezident Barack Obama vyzval Asada k odstoupení a na jeho režim uvalil nové sankce. Nechal zmrazit všechna aktiva syrské vlády podléhající americké jurisdikci a zakázal občanům USA podnikat v Sýrii či obchodovat s tamní vládou. Zakázal také dovoz syrské ropy a ropných produktů do USA. Je to zatím nejostřejší americká reakce na dění v Sýrii.

ČTK

Pan Ki-mun Asadovi zdůraznil, že veškeré vojenské operace a masové zatýkání musí okamžitě přestat. Vyzval ho také k věrohodným reformám a plné spolupráci s OSN při vyšetřování násilností.

Asad šéfa OSN následně ujistil, že vojenské a policejní akce už skončily. Syrský vládce také Pan Ki-munovi vyjmenoval všechny své plánované reformy, mezi které patří i ústavní změny, vyhlášení voleb a vpuštění humanitární mise OSN do země.

Opoziční aktivisté však tvrdí, že vládní jednotky jen ve středu zabily nejméně dvacet lidí. Od poloviny března, kdy nepokoje na jihu Sýrie vypukly, se počet mrtvých blíží k dvěma tisícům, počet zatčených se pohybuje v desetitisících. Informace opozice lze ale jen těžko ověřit, protože Damašek do země nevpouští zahraniční novináře.

Damašek na oko couvá z neklidných měst

Podle zpravodaje BBC, který dění v Sýrii sleduje z Bejrútu, režim v uplynulých dvou týdnech široce propagoval stahování svých jednotek z Hamá, Dajr az-Zauru a čtvrti Ramel v přístavním městě Latakía, kde Asadovy jednotky brutálně zasáhly proti protestujícím.

Tanky ovšem odjely až ve chvíli, kdy byly protesty proti více než čtyřicetileté vládě rodiny Asadů zpacifikovány. I po odjezdu vojáků si režim ve vzpurných městech udržuje kontrolu nasazením dalších represivních složek.

Asad má k dispozici nejméně 17 různých bezpečnostních organizací. Pokud by skutečně ukončil veškeré represe, většina Sýrie by se nejspíše brzy vymkla jeho kontrole, tvrdí dopisovatel BBC. Asad protesty inspirované úspěšnými revolucemi v Tunisku a Egyptě od začátku svádí na zahraniční spiknutí a snaží se je potlačit směsí slibovaných reforem a teroru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video