Jihokorejský voják nedaleko demilitarizované zóny, jež odděluje obě části...

Jihokorejský voják nedaleko demilitarizované zóny, jež odděluje obě části poloostrova (5. dubna 2013). | foto: Reuters

USA spustí velké manévry v Koreji. S hrozbami ze severu počítají

  • 20
Spojené státy se připravují na rozsáhlé vojenské manévry na Korejském poloostrově. Mají prověřit obranu Jižní Koreje před útokem ze severu. Americké velení údajně počítá i s výhrůžkami a provokacemi severokorejského režimu, které mohou cvičení provázet podobně jako letos na jaře, kdy Pchjongjang hrozil USA jadernou zkázou.

Když naposledy na jaře americké a jihokorejské jednotky spustily velké vojenské manévry, napjatá atmosféra na Korejském poloostrově se dala krájet.

Nesmiřitelný nepřítel Soulu ze severu se začal připravovat k odpálení balistických střel, uzavřel společnou průmyslovou zónu na hranicích v Kesongu a za přelety strategických bombardérů nad oblastí hrozil Washingtonu odvetou v podobě jaderné zkázy.

Manévry, které způsobily napětí na Korejském polostrově

Je možné, že se dva měsíce trvající krize teď bude opakovat. USA totiž dokončují přípravy dalších vojenských manévrů s jihokorejskou armádou, které mají začít 19. srpna a trvat do konce měsíce.

Cvičení "Ulchi Freedom Guardian", pojmenované po legendárním korejském vojevůdci Ulchi Mindeokovi, který v 7. století odrazil vpád čínské armády, se koná pravidelně už od roku 1976 a je přímo zaměřeno na obranu Jižní Koreje při případném napadení ze severu.

Ačkoliv jde hlavně o počítačové simulace, dojde i na scénáře v terénu a zapojí se až 30 tisíc amerických a korejských vojáků. "Je to zásadní cvičení k udržení připravenosti Korejské republiky a amerických sil," uvedl velitel amerických jednotek v Koreji James D. Thurman.

Korejské nebezpečí

Technicky jsou KLDR a Jižní Korea stále ve válečném stavu, jelikož ozbrojený konflikt z let 1950-53 mezi nimi skončil pouze příměřím, mírovou smlouvu nikdy neuzavřely.
Na jedné straně stojí nevyzpytatelný totalitní režim, který ovládá podle odhadů armádu o síle 1,2 milionů vojáků. Jihokorejská armáda na straně druhé má 650 tisíc vojáků a silné spojence v podobě USA a potažmo i Japonska. Přímo v Jižní Koreji je v současnosti rozmístěno na 28 tisíc amerických vojáků.

Většina vybavení severokorejských sil je zastaralá, armáda čelí nedostatku paliva i potravin. V případném velkém konfliktu s Jihem by ale KLDR měla dvě silné karty: podle všeho dobře motivované, vycvičené a početné speciální jednotky (kolem 60 tisíc mužů) a 13 tisíc děl, z velké části rozmístěných u hranice s Jihem, chráněných před vzdušným útokem a zacílených na Soul.

Cvičení mají sledovat pozorovatelé z Austrálie, Kanady, Dánska, Francie, Británie, Nového Zélandu a Norska. Severokorejská vláda už byla v demilitarizované zóně v Panmundžonu informována, že půjde jen o rutinní manévry, které nebudou mít "provokativní charakter".

Operace mají zdokonalit rozhodovací schopnosti vyšších velitelských stupňů a štábů obou zemí a prověřit společné plánování a řízení operací, vojenskou rozvědku a logistiku v případě možného napadení.

Vyzkoušíme obrněnce, tvrdí USA

Velitelství amerických sil v Koreji nastínilo, že chce během cvičení otestovat v korejských podmínkách obrněná vozidla MRAP, která byla početnému k americkému kontingentu doručena. I přes ujištění směrem k Pchjongjangu počítá s tím, že ihned po zahájení cvičení se KLDR ozve s ostrými slovy odsuzující americkou přítomnost a obviněními o rozdmýchávání napětí a ohrožování míru na poloostrově.

Například loni při stejných manévrech přišel do Washingtonu "otevřený dopis" s prohlášením, že manévry "nejsou ničím jiným než nestydatou politickou lstí, která má skrýt přípravy na válku".

Vyhlášení termínu konání cvičení Ulchi Freedom Guardian navíc přišlo jen několik dní poté, co údajně ze zdravotních důvodů odstoupil z čela severokorejské armády maršál Ri Jong Ho a jeho funkci převzal sám vůdce KLDR Kim Čong-un.

, natoaktual.cz

Video